ИҲТ Бош котиби ўринбосари билан музокаралар тўғрисида
2020 йил 13 июль куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирининг ўринбосари Фурқат Сидиков Ислом ҳамкорлик ташкилоти Бош котибининг фан ва технологиялар бўйича ўринбосари Асқар Мусинов билан видеоконференция шаклида музокаралар ўтказди.
Суҳбат чоғида Ўзбекистоннинг ИҲТ билан фан, технология ва инновациялар соҳасидаги ҳамкорлигининг ҳолати ва истиқболлари кўриб чиқилди.
Ўзбекистон ТИВ раҳбарининг ўринбосари қардош Қозоғистон вакили Асқар Мусиновни ИҲТнинг ушбу масъулиятли лавозимига сайлангани билан табриклади.
Қайд этилганидек, ИҲТ Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг “Таълим ва маърифат - тинчлик ва бунёдкорлик сари йўл” шиори остида 2016 йил октябрь ойида Тошкентда бўлиб ўтган 43-сессияси Ўзбекистоннинг ИҲТ давлатлари билан ҳамкорлигини янада мустаҳкамлади, икки ва кўп томонлама шаклларда ҳамкорликни географик жиҳатдан кенгайтириш учун ноёб имконият яратди.
Асқар Мусинов Президент Шавкат Мирзиёевнинг Ислом оламида илмий-технологик тараққиётга эришиш борасидаги ташаббусларининг муҳимлиги ва долзарблигини таъкидлади ва уларни амалга оширишда ИҲТ амалий ёрдам беришга тайёрлигига ишонтирди.
ИҲТ фан ва технологиялар бўйича конференциясини ўтказиш, коронавирус пандемияси шароитида тегишли идоралар ўртасида онлайн учрашувларни ташкил этиш, ИҲТ мамлакатларининг нуфузли университетларида ўқиш учун грантлар бериш бўйича таклифлар алоҳида кўриб чиқилди.

О переговорах с заместителем генсека ОИС
13 июля 2020 года заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Фуркат Сидиков провел переговоры с заместителем генерального секретаря Организации исламского сотрудничества по науке и технологиям Аскаром Мусиновым в формате видеоконференцсвязи.
В ходе беседы рассмотрены состояние и перспективы далнейшего развития сотрудничества Узбекистана с ОИС в сфере науки, технологий и инноваций.
Заместитель главы МИД Узбекистана поздравил представителя братского Казахстана – Аскара Мусинова с избиранием на столь ответственный пост в ОИС.
Отмечалось, что проведение в октябре 2016 года в г.Ташкенте 43-й сессии Совета министров иностранных дел ОИС под девизом «Образование и просвещение – путь к миру и созиданию» еще больше укрепило взаимодействие Узбекистана с государствами ОИС, предоставив уникальную возможность для расширения географии сотрудничества в двустороннем и многостороннем форматах.
Аскар Мусинов подчеркнул важность и своевременность инициатив Президента Шавката Мирзиёева по достижению научно-технологического прогресса в исламском мире и заверил в готовности ОИС в практическом содействии в их реализации.
Стороны отдельно рассмотрели предложения о проведении конференции ОИС по науке и технологиям, организации онлайн-встреч между профильными ведомствами в условиях пандемии коронавируса, выделении образовательных грантов для учебы в авторитетных вузах стран ОИС.
В ходе переговоров стороны также обменялись мнениями по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.