Корея ва Ўзбекистон ишбилармон доиралари ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамлаш истиқболлари кўриб чиқилди
2020-07-08 | Иқтисодиёт
Жорий йилнинг 7 июль куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири Корея Республикаси Савдо, саноат ва энергетика вазирлиги қошидаги Корея-Ўзбекистон бизнес уюшмаси (КЎБУ) раиси Ким Ёнг Гу билан икки мамлакат ишбилармон ҳамжамиятлари ўртасидаги ўзаро муносабатларни фаоллаштириш масалаларини муҳокама қилди.
Маълумот учун: Корея Республикаси Саноат, савдо ва энергетика вазирлиги қошидаги Корея-Ўзбекистон бизнес уюшмаси Инчон шаҳридаги Корея-Ўзбекистон бизнес маркази негизида 2020 йил апрель ойида ташкил этилган. Мақсади - савдони кенгайтириш ва икки мамлакат ўртасидаги алоқаларни фаоллаштириш орқали Ўзбекистон ва Кореянинг иқтисодий ривожланиш платформасини ташкил этиш ҳисобланади. Бошқарув таркибига 6 та фахрий маслаҳатчи ва Корея иқтисодиётининг турли соҳаларидан 8 та директор киради.
Учрашувда, шунингдек, КЎБУ директорлар кенгаши аъзолари - «Evergreen Motors», «Englishunt», «BT&I», «Hanshin E&C» каби Кореянинг етакчи компанияларининг раҳбарлари ҳамда Фарғона шаҳридаги Корея халқаро университетининг (КХУ) раҳбари иштирок этишди.
Уюшма раҳбарияти мамлакатда босқичма босқич олиб борилаётган ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар ва инвестиция муҳитининг яхшиланиши туфайли Корея компанияларининг Ўзбекистонда бизнес юритишга бўлган қизиқиши ортиб бораётганини таъкидлади.
Учрашув давомида Корея ишбилармонлари Ўзбекистонда амалга оширилаётган ташаббуслар ҳақида гапириб беришди ҳамда яқин келажакдаги режалари билан бўлишишди.
Шунингдек, мулоқот доирасида қурилиш ва шаҳар инфратузилмасини ривожлантириш, соғлиқни сақлаш, олий ва ўрта махсус таълим, туризм ва ривожлантириш соҳаларида аниқ лойиҳаларни имплементация қилишда манзилли ёрдам кўрсатиш чоралари муҳокама қилинди.
Ҳамкорликнинг долзарб йўналишлари устида амалий ишлар олиб бориш ҳамда тегишли вазирлик ва идоралар билан музокаралар ўтказиш мақсадида Кореянинг айрим компаниялари раҳбарларининг Ўзбекистонга ташрифини ташкил этиш истиқболлари муҳокама қилинди.
Учрашув якунида Фарғона шаҳрида КЎБУ расмий ваколатхонасини очиш тўғрисида келишувга эришилди. Ташкил этиладиган ваколатхона ҳар икки мамлакат бизнес вакиллари ўртасидаги алоқаларни янада фаоллаштириш ва Корея инвестицияларини жалб қилган ҳолда амалга оширилаётган лойиҳалар сонини оширишга имкон беради.

Рассмотрены перспективы укрепления связей деловых кругов Кореи и Узбекистана
7 июля текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан обсудил с Председателем Корейско-Узбекской бизнес ассоциации (КУБА) при Министерстве торговли, промышленности и энергетики Республики Корея Ким Ёнг Гу вопросы активизации взаимодействия деловых сообществ двух стран.
Справочно: Корейско-Узбекская бизнес ассоциация при Министерстве промышленности, торговли и энергетики Республики Корея основана в апреле 2020 г. на базе Корейско-Узбекского бизнес центра в г. Инчоне в целях создания платформы экономического развития Узбекистана и Кореи посредством расширения торговли и активизации обменов между двумя странами. В состав правления включены 6 почетных советников и 8 директоров, представляющих различные направления экономики Кореи.
Во встрече также приняли участие члены совета директоров КУБА – руководители ведущих корейских компаний, таких как «Evergreen Motors», «Englishunt», «BT&I», «Hanshin E&C», а также руководитель Корейского международного университета в г.Фергана (КМУФ).
Руководством Ассоциации был отмечен увеличивающийся интерес корейских компаний к ведению бизнеса в Узбекистане ввиду проводимых в стране последовательных социально-экономических реформ и улучшающегося инвестиционного климата.
В ходе встречи корейские предприниматели рассказали о реализуемых в Узбекистане инициативах, а также поделились планами на ближайшую перспективу.
Также в рамках диалога были обсуждены меры по оказанию адресного содействия в имплементации конкретных проектов в сферах строительства и развития городской инфраструктуры, здравоохранения, высшего и профессионального образования, туризма.
В целях практической проработки актуальных направлений сотрудничества и проведения переговоров с соответствующими министерствами и ведомствами были обсуждены перспективы организации визита руководства отдельных корейских компаний в Узбекистан.
По итогам встречи была достигнута договоренность об открытии официального представительства КУБА в г.Фергане, что позволит активизировать дальнейшие контакты представителей бизнеса двух стран и увеличить количество проектов, реализуемых с привлечением корейских инвестиций.