Корея Эксимбанки раиси билан музокаралар ўтказилди
Ўзбекистон ҳукумати делегациясининг Сеул шаҳрига ташрифи доирасида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Корея Эксимбанки раиси Банг Мун-кью билан учрашди.
Учрашув қўшма лойиҳаларни амалга ошириш суръатларига ҳамда Ўзбекистонда Эксимбанкнинг лойиҳалар портфелини кенгайтириш истиқболларининг муҳокамасига бағишланди.
Маълумот учун: Ўзбекистонда Банк маблағлари ҳисобига умумий қиймати 2,1 млрд долларлик 17 та қўшма лойиҳа амалга оширилди. Шу билан бирга лойиҳалар молиялаштиришнинг жадал ўсиши асосан 2017-2020-йилларда кузатилмоқда.
Банк раҳбарияти жорий эпидемиологик вазияти жаҳон иқтисодиётига кўрсатаётган таъсирига қарамасдан, Ўзбекистонда лойиҳаларни амалга ошириш суръатларига иқтисодий омилларининг салбий таъсирини минималлаштириш учун барча имкониятларни ишга солишини маълум қилди.
Асосли ва конструктив мулоқот давомида кенг доирадаги масала ва таклифлар қамраб олинди. Томонлар 2019 йилда Банк томонидан маъқулланган бир қатор лойиҳалар учун қарз шартномаларини имзолашни тезлаштиришга келишиб олдилар.
Бундан ташқари, “Тошкент Pharma Парк” фармацевтика кластери, катталар учун кўп тармоқли тиббиёт маркази, саратон клиникаси, тиббий йўналишидаги ОТМ ва кимёвий технологиялар марказини ташкил этиш борасида амалга оширилаётган лойиҳалар бўйича қурилиш ишларини бошлаш учун техник-иқтисодий асосларни тайёрлаш, маслаҳатчилар ва пудратчиларни танлаш жараёнини тезлаштиришга келишилди.
Шунингдек, Корея томони Ўзбекистон билан молиявий-техник ҳамкорлигини янада кенгайтиришдан манфаатдорлигини билдирди. Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги Корея Эксимбанки қошидаги EDCF жамғармаси билан биргаликда 2021-2023 йилга мўлжалланган иқтисодий ривожланиш ҳамкорлиги тўғрисидаги Битимни ишлаб чиқишни бошлашларига ва имтиёзли молиялаштириш дастурини 500 миллиондан 1 млрд долларгача оширишга келишиб олинди.
Кореянинг Эксимбанкини Ўзбекистондаги инфратузилма лойиҳаларини шу жумладан, давлат-хусусий шериклик асосидаги лойиҳаларни молиялаштиришга жалб этишнинг ижобий истиқболлари бўйича ўзаро англашувга эришилди. Корея томони тақдим этилган лойиҳавий таклифларни ўрганиб чиқадиган бўлди.
Бундан ташқари, томонлар Ўзбекистонда кичик ва ўрта бизнесни ривожлантиришни рағбатлантириш бўйича қўшма жамғарма ташкил этишни муҳокама қилиб, унинг концепциясини яқин келажакда ишлаб чиқишга келишиб олдилар.
Шунингдек, Банк раҳбарияти ҳар икки мамлакат тадбиркорлари иштирокидаги лойиҳаларни молиялаштириш ҳажмини ошириш учун қўшимча кредит линиялари ажратиш орқали Ўзбекистон тижорат банклари билан ҳамкорликни чуқурлаштириш истиқболларини кўриб чиқади.
Учрашув натижасида ҳамкорликни ривожлантириш доирасида муҳокама этилган йўналишлар доирасида устувор вазифалар белгилаб олинди ва келгусида биргаликда иш олиб бориш тартиби тўғрисида келишиб олинди.

Проведены переговоры с Председателем Эксимбанка Кореи
В рамках пребывания правительственной делегации Узбекистана в г.Сеуле состоялась встреча заместителя Премьер-министра ­– министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с Председателем Эксимбанка Кореи Банг Мун-кью.
Встреча была посвящена обсуждению динамики реализации совместных проектов, а также перспектив для расширения проектного портфеля Банка в Узбекистане.
Справочно: всего за счёт средств Банка в Узбекистане реализовано 17 совместных проектов на сумму 2,1 млрд долларов. При этом ускоренный рост объемов финансирования проектов наблюдается преимущественно в период 2017-2020гг.
Руководством Банка было озвучено, что вопреки текущей эпидемиологической ситуации и ее воздействию на мировую экономику, будут приложены все усилия для минимизации негативных экономических факторов на темпы реализации проектов в Узбекистане.
Предметный и конструктивный диалог позволил охватить широкий круг вопросов и предложений. Стороны обусловились активизировать совместную работу по ускорению подписания заёмных соглашений по ряду проектов, уже одобренных Банком в 2019 году.
Более того, обговорено, что будут ускорены процедуры подготовки технико-экономических обоснований, отбора консультантов и подрядчиков в целях начала строительных работ по проектам, находящимся на стадии реализации, в том числе в рамках создания фармацевтического кластера «Tashkent Pharma Park», многопрофильного медицинского центра для взрослых, онкологической клиники, медицинского ВУЗа и центра химических технологий.
Также корейская сторона выразила заинтересованность в дальнейшем расширении финансово-технического сотрудничества с Узбекистаном, для чего будет начата совместная проработка соглашения между Министерством инвестиций и внешней торговли и Фондом EDCF при Эксимбанке Кореи о сотрудничестве в области экономического развития на 2021-2023гг., предусматривающего увеличение программы льготного финансирования с 500 млн до 1 млрд долларов.
Достигнуто понимание о перспективности привлечения Эксимбанка Кореи к финансированию инфраструктурных проектов в Узбекистане, том числе на основе государственно-частного партнерства, для чего корейской стороной будут изучены внесённые на рассмотрение проектные предложения.
Помимо этого, были обсуждены вопросы создания совместного фонда для стимулирования развития малого и среднего бизнеса в Узбекистане, концепцию которого стороны договорились проработать в ближайшей перспективе.
Также, руководством Банка будут рассмотрены перспективы углубления сотрудничества с коммерческими банками Узбекистана за счет выделения дополнительных кредитных линий с целью увеличения объемов финансирования проектов с участием предпринимателей двух стран.
По итогам встречи были обозначены первоочередные задачи в рамках обсужденных направлений развития сотрудничества и согласован формат дальнейшей системной работы.