Бизнес-омбудсман фаолиятига тўсқинлик қилган ҳоким ўринбосари жаримага тортилди
Мамлакатимизда барча давлат органлари ва ташкилотлари томонидан тадбиркорлик субъектлари билан бўладиган муносабатларда уларнинг ҳуқуқлари устуворлиги тамойилига алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ўз вақтида ҳимоя қилиш мақсадида амалдаги қонун ҳужжатларида Бизнес-омбудсман ва унинг девони ходимларининг қонуний талабларини муайян муддатларда кўриб чиқиш белгиланган.
Шунга қарамасдан бу борада тегишли қонун бузилиш ҳолатларини содир этаётган мансабдор шахслар ҳам учрамоқда.
Хусусан, Бизнес-омбудсман девонининг Қашқадарё вилоятида фаолият юритувчи ходимлари берган маълумотга кўра, ташкилотга Шаҳрисабз туманида фаолият юритувчи «Э» номли фермер хўжалиги раҳбари бузилган ҳуқуқини тиклаш мақсадида мурожаат қилган.
Мурожаат юзасидан фермер хўжалигига тегишли амалий ёрдам кўрсатиш мақсадида жорий йилнинг 21 май куни Шаҳрисабз туман ҳокимлигига сўров хати юборилган. Сўров хатини ижро қилиш туман ҳокимининг қишлоқ ва сув хўжалиги масалалари бўйича ўринбосари «О.Қ»га йўналтирилган.
Сўров хатида мурожаат юзасидан тегишли маълумотлар жорий йилнинг 28 май кунига қадар тақдим қилиниши кўрсатилган бўлсада, «О.Қ» томонидан сўров хати беэътибор қолдирилган.
«Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил тўғрисида»ги қонуннинг 18-моддасига кўра давлат органлари ва бошқа ташкилотлар, уларнинг мансабдор шахслари Тадбиркорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича вакилга унинг фаолиятида кўмаклашиши, у томонидан сўралаётган, тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларига тааллуқли бўлган ҳужжатлар, материаллар ҳамда бошқа маълумотларни, агар бошқа муддат белгиланмаган бўлса, сўров олинган кундан эътиборан ўн кундан кечиктирмасдан тақдим этиши шарт.
Юқоридаги қонун бузилиш ҳолати юзасидан ҳоким ўринбосари «О.Қ»га нисбатан маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисида баённома расмийлаштирилди.
Шаҳрисабз туман маъмурий судининг жорий йил 24 июндаги қарори билан ҳоким ўринбосарига жарима жазоси тайинланди.

На заместителя хокима, воспрепятствовавшего деятельности Бизнес-омбудсмана, наложен штраф
В нашей стране во взаимоотношениях всех государственных органов и организаций с субъектами предпринимательства особое внимание уделяется обеспечению принципа приоритетности прав последних.
В целях своевременной защиты прав и законных интересов субъектов предпринимательства в действующих законодательных актах установлены определенные сроки рассмотрения законных требований Бизнес-омбудсмана и сотрудников его аппарата.
Несмотря на это, все еще встречаются должностные лица, допускающие правонарушения в этом направлении.
Как сообщили сотрудники аппарата Бизнес-омбудсмана в Кашкадарьинской области, в их организацию с целью восстановить свои нарушенные права обратился руководитель одного фермерского хозяйства Шахрисабзского района.
Для оказания фермерскому хозяйству соответствующей практической помощи 21 мая текущего года в Шахрисабзский районный хокимият был направлен запрос. Исполнение запроса было возложено на заместителя хокима района по вопросам сельского и водного хозяйства О.К.
Несмотря на то, что в запросе было указано, что соответствующие сведения по обращению должны быть предоставлены не позже 28 мая, О.К. оставил запрос без внимания.
Согласно статье 18 Закона «Об Уполномоченном при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства» государственные органы и иные организации, их должностные лица обязаны содействовать Уполномоченному по защите прав предпринимателей в его деятельности, предоставлять запрашиваемые им документы, материалы и иные сведения, связанные с правами и законными интересами субъектов предпринимательства, не позднее десяти дней со дня получения запроса, если не установлен иной срок.
По допущенному правонарушению на заместителя хокима О.К. был оформлен протокол об административной ответственности.
Решением Шахрисабзского районного административного суда от 24 июня текущего года на О.К. был наложен штраф.