Ўзбекистон юк ташишнинг электрон китобчасини жорий этади
Сўнгги йилларда Ўзбекистон транзитга кўмаклашишда, минтақада ва унинг ташқарисида савдо-сотиқни рағбатлантиришда энг муҳим ҳаракатлантирувчи кучга айланди. Бу ҳақида Халқаро автомобил транспорти иттифоқи (ХАТИ) Бош котиби Умберто де Претто Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Фарход Арзиев билан бўлиб ўтган видеоконференция чоғида айтиб ўтди.
Учрашувда таъкидланганидек, COVID-19 пандемияси билан боғлиқ муаммоларга қарамай, жорий йилнинг 6 ойи мобайнида Ўзбекистонда юк ташиш (TIR Carne) китобчаларидан фойдаланиш миқдори ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 32% га кўпайди. Ушбу кўрсаткичнинг ўсиши 2019 йил якуни бўйича ундан олдинги йилга нисбатан 46% ни ташкил этган эди.
У.Претто БМТнинг Европа иқтисодий комиссияси доирасида юкларни автомобилда халқаро ташиш тизимини рақамлаштиришни (eTIR) қўллаб-қувватлагани, шу жумладан, 1975 йилдаги Юкларни халқаро йўлларда ташиш китобчасини қўллаш бўйича Божхона конвенциясига 11-иловани жорий йилнинг бошида қабул қилинишида фаол иштирок этгани учун Ўзбекистон Ҳукуматига миннатдорчилик билдирди.
Ўзбек томони ХАТИ билан яқин ҳамкорликни чуқурлаштиришдан ҳамда республиканинг халқаро транспорт коридорларида иштирок этиш географиясини кенгайтиришдан манфаатдорлигини яна бир бор тасдиқлади. Таъкидланишича, реал вақт режимида ишлайдиган ишончли халқаро электрон маълумотлар базасининг мавжудлиги ҳисобига ҳужжатларни қоғозда расмийлаштирмасдан юк ташишни жорий этиш божхона органлари ва ташувчиларнинг ишини сезиларли даражада осонлаштиради, унинг хавфсизлигини оширади ва ушбу жараённи тезлаштиради.
Видеоконференция якунида иштирокчилар юкларни етказиб бериш босқичларида ва тажриба тариқасидаги «eTIR» ташишларни амалга оширишда COVID-19 пандемиясининг салбий оқибатларини камайтириш бўйича чора-тадбирларни белгилаб олдилар.
Шунингдек, мазкур тадбирда ХАТИ, Транспорт вазирлиги, Давлат божхона қўмитаси ва Ўзбекистон халқаро автомобилда юк ташувчилар уюшмасининг раҳбар вакиллари маърузалар ва тақдимотлар билан иштирок этдилар.

Узбекистан внедрит электронные книжки перевозки грузов
В последние годы Узбекистан стал ключевым драйвером содействия транзиту, стимулируя торговлю в регионе и за его пределами. Об этом заявил Генеральный секретарь Международного союза автомобильного транспорта Умберто де Претто в ходе видеоконференции с первым заместителем Министра иностранных дел Республики Узбекистан Фарходом Арзиевым.
На встрече отмечено, что, несмотря на проблемы, связанные с пандемией COVID-19, за 6 месяцев текущего года Узбекистан увеличил объем использования книжек перевозки грузов (TIR Carnet) на 32% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Рост данного показателя по итогам 2019 года составлял 46% по сравнению с предыдущим годом.
У.Претто выразил признательность правительству Узбекистана за поддержку цифровизации системы международных дорожных перевозок (eTIR) в рамках Европейской экономической комиссии ООН, в том числе за активное участие в принятии в начале этого года Приложения 11 к Таможенной конвенции МДП от 1975 года.
Узбекской стороной вновь подтверждена заинтересованность в углублении тесного сотрудничества с МСАТ, расширении географии участия республики в международных транспортных коридорах. Отмечено, что создание безбумажного носителя при перевозке грузов позволит значительно упростить работу, как таможенных органов, так и перевозчиков, ускорить и повысить её безопасность за счёт наличия надёжной международной электронной базы данных, работающей в режиме реального времени.
По итогам видеоконференции участники обозначили меры по минимизации отрицательных последствий пандемии COVID-19 для цепочек поставок товаров и реализации пилотных перевозок «eTIR».
В мероприятии также приняли участие с докладами и презентациями руководящие представители МСАТ, Министерства транспорта, Государственного таможенного комитета и Ассоциации международных автомобильных перевозчиков Узбекистана.