Тошкент давлат транспорт университети Франция таълим муассасалари билан ҳамкорлик қилмоқда
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги кўмагида Европада авиация соҳасидаги энг катта ўқув юрти ҳисобланган Франциянинг Фуқаролик авиацияси миллий мактаби (ENAC – École nationale de lʼaviation civile) ҳамда Тулуза бизнес мактаблари билан ҳамкорлик алоқаларини ўрнатиш, келажакда юртимизда авиация соҳаси учун малакали учувчилар, етук мутахассисларни тайёрлаш мақсадида видеомулоқот ташкил этилди.
Ушбу видеомулоқотда Франциянинг Фуқаролик авиацияси миллий мактаби, Тулуза бизнес мактаби ҳамда «Airbus» компаниясининг вакиллари билан Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги ва Тошкент давлат транспорт университети ўртасидаги истиқболли режалар муҳокама қилинди.
Видеомулоқотда Франциядан ENAC мактабининг директори ўринбосари – халқаро ишлар бўйича директор Николас Касалис, ENAC учувчилар мактаби директори Тери де Баскиа, Тулуза бизнес мактабининг авиация соҳасида бизнес бошқаруви магистратураси йўналишини мувофиқлаштирувчи директори Кристоф Бенароя, Ўзбекистон Республикасидан Транспорт вазирининг ўринбосарлари Жасурбек Чориев ҳамда Акмал Мирзаев, Тошкент давлат транспорт университети ректори Одил Абдураҳманов ва бошқа масъуллар иштирок этди.
Муҳокамалар якунида бир қатор йўналишларда меморандум тузишга келишиб олинди. Хусусан, Тошкент давлат транспорт университетида ўқув базасини яратиш, фуқаро авиацияси учувчиларини тайёрлаш юзасидан бакалавриат ва магистратура мутахассисликлари бўйича қўшма дастурлар тузиш кўзда тутилмоқда.
Шунингдек, учувчиларни тайёрлаш мақсадида талабалар академик мобиллик дастурларини йўлга қўйиш, профессор-ўқитувчиларни Фуқаролик авиацияси миллий мактабида малака ошириш ва стажировка дастурлари бўйича ўқишга юбориш назарда тутилаётир

Ташкентский государственный транспортный университет сотрудничает с учебными заведениями Франции
При поддержке Министерства транспорта Республики Узбекистан в целях установления сотрудничества и подготовки квалифицированных пилотов для авиации страны, организована видеоконференция с Национальной школой гражданской авиации Франции (ENAC - École nationalale de lʼaviation civile), являющейся крупнейшим в Европе учебным заведением в сфере авиации и бизнес-школами Тулузы.
В данной видеоконференции с представителями Французской национальной школы гражданской авиации, Тулузской школы бизнеса и авиакомпании Airbus  обсуждены перспективные планы сотрудничества между Министерством транспорта Республики Узбекистан и Ташкентским государственным транспортным университетом.
В видеоконференции, приняли участие с французской стороны заместитель директора школы пилотов ENAC, директор по международным делам Николас Касалис, директор школы пилотов ENAC Тери де Баския, директор-координатор магистратуры делового администрирования в сфере авиации Тулузской бизнес-школы Кристоф Бенароя, из Республики Узбекистан заместители Министра транспорта Узбекистана Джасурбек Чориев и Акмаль Мирзаев, ректор Ташкентского государственного транспортного университета Одил Абдурахманов, а также другие ответственные лица.
По завершению переговоров принято решение заключить меморандум по ряду направлений. В частности, предусматривается создание в Ташкентском государственном транспортном университете учебной базы, разработка совместных программ бакалавров и магистров по подготовке пилотов гражданской авиации.
Также в целях подготовки пилотов, планируется внедрение для студентов программ академической мобильности, а также направление профессоров и преподавателей в Национальную школу гражданской авиации для повышения квалификации и стажировок.