ЖСТ билан ишлаш бўйича Идоралараро комиссиянинг 4-йиғилиши бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 29 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - Инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков раҳбарлигида Жаҳон Савдо Ташкилоти (ЖСТ) билан ишлаш бўйича Идоралараро комиссиясининг 4-йиғилиши видеоконференция шаклида ўтказилди. Тадбирда Ўзбекистоннинг ЖСТга кириши бўйича музокаралар олиб бориш гуруҳи аъзолари ҳам иштирок этди.
Учрашув давомида Ўзбекистоннинг ЖСТга кириши бўйича Ишчи гуруҳининг бўлажак 4-йиғилиши билан боғлиқ масалалар муҳокама қилинди.
Ҳозирги кундаги эпидемиологик вазиятни ҳисобга олган ҳолда, Ўзбекистон Республикасининг ЖСТга кириши бўйича Ишчи гуруҳининг 4чи йиғилиши жорий йилнинг 7 июль куни "гибрид" шаклида ўтказилиши, яъни Женевадаги хорижий давлатларнинг дипломатик миссиялари делегациялари Ташкилот штаб-квартирасининг мажлислар залида, эксперт гуруҳлари эса, шу жумладан, Ўзбекистон делегацияси, видеоконференция орқали иштирок этишига келишиб олинди.
ЖСТга аъзо бўлиш жараёнини қайта тиклаш 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини янада ривожлантириш Стратегиясида белгилаб ўтилган ва кўп томонлама савдо тизимига интеграциялашуви ҳисобига мамлакат ташқи иқтисодий фаолиятини ривожлантиришнинг асосий йўналишларидан бири ҳисобланади. Шу муносабат билан ЖСТга аъзо бўлиш жараёни муҳим вазифа эканлиги ва мамлакатни ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришнинг бир қатор омилларига таъсир этувчи масалалар мажмуини тезкор ҳал этишни талаб қилиши алоҳида таъкидланди.
ЖСТга аъзо бўлиш билан боғлиқ ҳужжатларни тайёрлаш бўйича музокаралар гуруҳи ва алоҳида мавзулар бўйича ишчи гуруҳлар ишининг самарадорлигини янада оширишнинг аҳамиятига эътибор қаратилди.
Йиғилиш натижасида Ишчи гуруҳининг 4-чи йиғилишини ва умуман музокаралар жараёнини самарали ташкил этиш ва музокаралар олиб борувчи гуруҳ аъзоларининг масъулиятини оширишга қаратилган қатор қарорлар қабул қилинди.

Состоялось 4-е заседание Межведомственной комиссии по работе с ВТО
29 июня текущего года в формате видеоконференцсвязи под руководством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова состоялось 4-е заседание Межведомственной комиссии по работе со Всемирной торговой организацией (ВТО). В мероприятии приняли участие также члены Переговорной группы по вступлению Узбекистана в ВТО.
В ходе заседания были обсуждены вопросы, связанные с проведением предстоящего 4-го заседания Рабочей группы по вступлению Республики Узбекистан в ВТО.
Было обговорено, что с учетом текущей эпидемиологической ситуации, четвертое заседание Рабочей группы по вступлению Республики Узбекистан в ВТО будет проведено 7 июля текущего года в "гибридном" формате, где делегации из дипломатических миссий иностранных государств в Женеве будут присутствовать в зале заседаний штаб-квартиры Организации, а экспертные группы, в том числе делегация Узбекистана будут принимать участие посредством видеоконференцсвязи.
Возобновление процесса вступления в ВТО обозначено в Стратегии действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан в 2017-2021 гг. и является одним из ключевых направлений развития внешнеэкономической деятельности страны за счет ее интеграции в многостороннюю торговую систему. В этой связи подчеркнуто, что процесс вступления в ВТО является важной задачей и требует оперативного решения комплекса вопросов, затрагивающих ряд факторов социально-экономического развития страны.
Обращено внимание на принципиальную важность дальнейшего повышения эффективности деятельности Переговорной группы и тематических рабочих групп по подготовке документов, связанных с присоединением к ВТО.
По итогам заседания принят ряд решений, направленных на эффективную организацию 4-го заседания Рабочей группы и переговорного процесса в целом, а также повышение ответственности членов Переговорной группы.