Наманган шаҳридаги “Афсоналар водийси” маданият ва истироҳат боғи ҳудуди 155 гектар. Мазкур дам олиш масканида 123 миллион долларга тенг лойиҳа амалга оширилмоқда.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев Наманган вилоятига ташрифи доирасида ушбу истироҳат боғида бажарилган ишлар билан танишди, дам олувчилар билан мулоқот қилди.
Давлатимиз раҳбари 2018 йил май ойида вилоятга ташрифи чоғида “Афсоналар водийси” маданият ва истироҳат боғи лойиҳаси билан танишган ва уни энг замонавий талаблар асосида барпо этиш зарурлигини таъкидлаганди. Ўтган йилги ташрифи доирасида қурилиш ишларини кўздан кечириб, уни тез ва сифатли амалга ошириш юзасидан тегишли кўрсатмалар берган эди.
Шу давр мобайнида бу ерда кенг кўламли бунёдкорлик ишлари амалга оширилди. Ҳозирда қисман ишга туширилган маданият ва истироҳат боғи тўлиқ фойдаланишга топширилса йилига 600 минг нафар аҳолига хизмат кўрсатиш имконияти яратилади.
Айни пайтда 16 турдаги аттракционли тематик парк, 2400 ўринли амфитеатр, 7 хил сув аттракционлари ва 16 та бассейнли аквапарк, 2 та замонавий шаршара ва мусиқали фаввора, 3 та ресторан, 1800 ўринли 2 та автотураргоҳ ташкил этилган. 2022 йил март ойига қадар миллий ҳунармандлар маркази, масжид, 400 ўринли меҳмонхона, 110 та виллани ишга тушириш режалаштирилган.
1 минг 500 та иш ўрни яратиш кўзда тутилган бу масканда бугунги кунда 600 нафар ишчи-ходим фаолият юритмоқда.
- Икки йил олдин мана шу боғ лойиҳаси билан танишиб, унга “Афсоналар водийси” деб ном беришни таклиф қилгандим. Номига муносиб бўлибди. Мамлакатимизда бу каби замонавий дам олиш масканларини ҳали кўплаб барпо этамиз, - деди давлатимиз раҳбари.

Президент посетил парк "Афсоналар водийси"
Парк культуры и отдыха «Афсоналар водийси» в городе Намангане занимает 155 гектаров площади. Здесь реализуется проект стоимостью 123 миллиона долларов.
В ходе поездки в Наманганскую область Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с работой, проделанной в парке, и пообщался с посетителями.
Глава государства ознакомился с проектом парка в мае 2018 года, тогда он подчеркнул необходимость соблюдения новейших требований при его строительстве. Во время прошлогоднего приезда в Наманган Президент проследил за ходом работ и дал соответствующие указания по их качественному выполнению.
За минувший период здесь проведена масштабная созидательная работа. Когда частично введенный в эксплуатацию парк культуры и отдыха будет функционировать полностью, он сможет обслуживать 600 тысяч гостей в год.
В настоящее время здесь имеются тематические парки с 16 видами аттракционов, амфитеатр на 2400 мест, 7 видов водных аттракционов и аквапарк с 16 бассейнами, 2 современных водопада и музыкальных фонтана, 3 ресторана, 2 парковки на 1800 мест. К марту 2022 года планируется запустить центр ремесленников, мечеть, гостиницу на 400 мест и 110 вилл.
Сегодня в парке трудятся 600 работников, в общей сложности намечено создать 1500 рабочих мест.
- Два года назад я познакомился с проектом парка и предложил назвать его «Афсоналар водийси» ("Долина легенд"). Получился парк, достойный своего имени. Мы создадим еще много таких современных мест отдыха по всей стране, - сказал глава государства.