Академик Бекжон Тошмуҳамедов
Таниқли олим, биофизика фанининг Ўзбекистондаги асосчиларидан бири, академик Бекжон Тошмуҳамедов 85 ёшида вафот этди.
Бекжон Тошмуҳамедов 1935 йил 27 январда Тошкент шаҳрида туғилди. 1958 йили Москва давлат университети ва унинг аспирантурасида таҳсил олди. 1962 йили  номзодлик, 1971 йили докторлик диссертациясини ҳимоя қилди. 1987 йилда Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясининг ҳақиқий аъзоси этиб сайланди.
Меҳнат фаолиятини 1962 йили Тошкент давлат университетида (ҳозирги Ўзбекистон Миллий университети) кичик илмий ходим сифатида бошлади. Ўзбекистон Миллий университети доценти, кафедра мудири, Фанлар академияси Физиология ва биофизика институти директори, Республика Олий аттестация комиссияси раиси, Фанлар академияси Президиуми Биология фанлари бўлими раиси, Биокимё институти биофизика лабораторияси мудири, Ўзбекистон Миллий университети ҳузуридаги Биофизика ва биокимё институти бош илмий ходими лавозимларида самарали хизмат қилди.
Б.Тошмуҳамедов биофизика, ҳужайра физиологияси ва табиатни муҳофаза қилиш бўйича йирик тадқиқотчи сифатида танилган олим эди. Унинг биофизика мактабини дунёга танитишда муҳим аҳамиятга эга бўлган долзарб мавзулардаги илмий мақола ва тадқиқотлари, рисола ва монографиялари юртимиз ва чет эл илмий жамоатчилиги ўртасида эътибор қозонди.
Олим ҳужайра мембранасига таъсир қилувчи фаол моддаларнинг тадқиқоти бўйича Ўзбекистонда илмий марказ яратди. Халқаро миқёсда кенг эътироф этилган ушбу марказнинг биофизика лабораторияларида Хитой, Корея Республикаси, Ҳиндистон, Араб мамлакатлари, Польша ва бошқа давлатлардан изланувчилар келиб тадқиқот ишларини амалга оширдилар.
Б.Тошмуҳамедов АҚШ, Англия, Германия, Франция, Швеция, Дания каби мамлакатларнинг бир неча халқаро илмий марказ ва академияларининг фахрий аъзоси эди.
Жонкуяр олим кўплаб истеъдодли ёшларга устозлик қилди. Унинг раҳбарлигида ўнлаб фан докторлари ва фан номзодлари етишиб чиқди.
Академик Б.Тошмуҳамедовнинг мамлакатимиз илм-фанини ривожлантириш борасидаги хизматлари давлатимиз томонидан муносиб тақдирланди. У Беруний номидаги Ўзбекистон Республикаси Давлат мукофотига ва “Ўзбекистонда хизмат кўрсатган фан арбоби” унвонига сазовор бўлган эди.
Атоқли олим, меҳрибон устоз, камтарин инсон Бекжон Тошмуҳамедовнинг ёрқин хотираси қалбларимизда ҳамиша сақланиб қолади.

Академик Ташмухамедов Бекджон Айбекович
На 85-м году жизни скончался известный ученый, основатель биофизической науки в Узбекистане, академик Ташмухамедов Бекжон Айбекович.
Бекжон Ташмухамедов родился 27 января 1935 года в городе Ташкенте.
В 1958 году он окончил учебу и аспирантуру в Московском государственном университете. В 1962 году защитил кандидатскую, в 1971 году докторскую диссертацию. В 1987 году избран действительным членом Академии наук Республики Узбекистан.
Свою трудовую деятельность начал 1962 году младшим научным сотрудником Ташкентского государственного университета (ныне Национальный университет Узбекистана). Плодотворно трудился на ответственных должностях - доцента, заведующего кафедрой Национального университета Узбекистана, директора Института физиологии и биофизики Академии наук Республики Узбекистан, председателя Высшей аттестационной комиссии Республики Узбекистан, председателя Отделения биологических наук Президума Академии наук, заведущего лабораторией биофизики Института биохимии, главного научного сотрудника Института биофизики и биохимии Национального университета Узбекистана.
Б.Ташмухамедов был известным ученым в области биофизики, молекулярной физиологии и охраны природы. Его научная школа биофизики признана узбекским и зарубежным научными сообществами за актуальные научные статьи и исследования, книги и монографии в этой области.
Учёный создал в Узбекистане центр по исследованиям влияния активных веществ на клеточные мембраны. В лабораториях биофизики этого всемирно признанного центра  проводили научные исследования ученые из Китая, Республики Корея, Индии, Арабских стран, Польши и других стран.
Б.Ташмухамедов являлся почетным членом ряда межународных научных центров и академий  США, Англии, Германии, Франции, Швеции и Дании.
Преданный ученый являлся наставником большого количества молодежи. Под его непосредственным руководством были подготовлены десятки докторов и кандидатов наук.
Заслуги академика Б.Ташмухамедова в развитии отечественной науки были достойно оценены государством. Ему присуждена присуждена Государственная премия Республики Узбекистан имени Беруний и заслуженного деятеля науки Республики Узбекистана.
Память о выдающимся ученом, заботливом наставнике, искреннем и скромном человеке Бекджане Айбековиче навсегда сохранится в наших сердцах.