Азиз Абдуҳакимов Исроил элчиси билан туризм соҳасидаги ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилди
Ўзбекистон Республикаси Бош вазир ўринбосари, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси Азиз Абдуҳакимов Исроил давлатининг фавқулодда ва мухтор элчиси Эдуард Шапира билан учрашди.
Азиз Абдуҳакимов элчи жанобларига давлат раҳбари ва ҳукуматнинг коронавирус пандемиясига қарши курашиш ҳамда унинг миллий иқтисодиётимизнинг турли секторларига таъсирини юмшатишга доир қарорлари билан батафсил таништирди. Туризм соҳаси субъектларини Ўзбекистон Президентининг 2020 йил 28 майдаги “Коронавирус пандемиясининг салбий таъсирини камайтириш учун туризм соҳасини қўллаб-қувватлашга доир кечиктириб бўлмайдиган чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармонида кўзда тутилган манзилли қўллаб-қувватлаш чоралари ҳақида маълумот берди.
Шунингдек, Исроил томон сайёҳларнинг санитар-эпидемиологик хавфсизлиги учун янги «Uzbekistan. Safe travel Guaranteed» тизими билан таништирилди. Янги тизимнинг асосий мақсади ташриф давомида сайёҳлар хавфсизлигини юқори даражада таъминлашга йўналтирилганлиги қайд этилди. Азиз Абдуҳакимов мазкур тизим асосида замонавий тиббиёт ва санитария ечимлари билан бирга, эпидемиология асосчиси, биринчи бўлиб пандемияга қарши карантин режимини татбиқ қилган улуғ аллома ва табиб Абу Али ибн Синонинг илмий мероси ётишини таъкидлади.
Республика махсус комиссияси қарори билан Ўзбекистон жорий йилнинг 15 июнидан коронавирус билан боғлиқ вазият яхшиланаётган мамлакатлар билан авиақатновларни тиклаётгани маълум қилинди. Таъкидлаш жоизки, Исроил санитар-эпидемиологик вазият барқарор бўлган мамлакатлар гуруҳига киради. Шундай экан, Исроил давлатидан мамлакатимизга “яшил рейслар” йўлга қўйилиб, уларнинг фуқаролари Ўзбекистонга ташриф доирасида карантинга йўналтирилмайди.
Азиз Абдуҳакимов Ўзбекистоннинг икки томонлама туристик алмашувни тиклашга доир ишларни бошлаш, халқаро авиақатновлар тикланган ҳолда, исроиллик сайёҳларни максимал қулайлик ва хавфсизлик билан таъминлашга тайёр эканини билдирди.
Эдуард Шапира, ўз навбатида, Ўзбекистон раҳбариятининг Исроил давлати ва сайёҳларига бундай самимий муносабат учун миннатдорчилик билдирди. Элчи Исроил томон 2018 йилнинг февралида биринчилар қаторида ўз фуқаролари учун Ўзбекистонга визасиз кириш режими жорий қилинганини юқори баҳолашини эътироф этди. Қайд этиш лозимки, бу Ўзбекистонга ташриф буюрувчи исроиллик сайёҳлар сонининг сезиларли даражада ўсишига олиб келган. Шапиранинг сўзларига кўра, Исроил элчихонаси пандемияга қадар бўлган даврдаги туристик оқим кўрсаткичларини тиклаш учун барча зарур чораларни кўришга тайёр.
Эдуард Шапира Ўзбекистонда пандемияни назорат қилиш билан боғлиқ барқарор вазиятни инобатга олиб, икки мамлакат авиация ҳукуматлари ўртасида муҳокамалар жараёнини имкон қадар қисқа фурсатларда бошлаш, ташкилий масалалар ва йўловчилар хавфсизлигини таъминлаш чораларини тезкор ишлаб чиқишни таклиф қилди. У Исроил туризм вазирлиги ҳамда элчихонаси Ўзбекистон исроиллик сайёҳларни қабул қилувчи биринчи мамлакатлар қаторида бўлиши учун ҳар томонлама ёрдам кўрсатишга тайёр эканини алоҳида таъкидлади.
Дипломат Исроил томоннинг 25 июнь куни Тошкентдан Тель-Авивга биринчи рейсни ташкиллаштиришда кўмак кўрсатиш илтимосини етказди. Ўзбекистон томон ушбу масалани қисқа фурсатда кўриб чиқиб, мамлакатимизга сайёҳ сифатида ташриф буюришни режалаштираётган Исроил фуқаролари учун тижорий асосида “Тель-Авив - Тошкент” йўналишидаги рейсларни йўлга қўйиш таклиф этилди.
Учрашув якунига кўра, Азиз Абдуҳакимов Ўзбекистон томон туризм соҳасидаги қўшма лойиҳаларни амалга оширишдан манфаатдор эканлигини яна бир бор таъкидлаб, бошқа йўналишларда ҳам икки томонлама ҳамкорлик алоқаларини йўлга қўйишда ёрдам кўрсатишга тайёр эканлигини маълум қилди.

Азиз Абдухакимов обсудил вопросы сотрудничества в туристической отрасли с послом Израиля Эдуардом Шапиро
2020-06-16 | Туризм
В Государственном комитете Республики Узбекистан по развитию туризма состоялась встреча заместителя Премьер-министра, председателя Комитета Азиза Абдухакимова с чрезвычайным и полномочным послом государства Израиль Эдуардом Шапира.
Азиз Абдухакимов подробно проинформировал собеседника о решениях главы государства и правительства республики по предотвращению пандемии коронавируса «COVID-19» и мерах по смягчению его социально-экономических последствий на различные сектора национальной экономики.
Подчеркнута беспрецедентная адресная поддержка всех субъектов туристической деятельности в виде различных льгот и финансовых стимулов, которые предусмотрены Указом Президента Узбекистана Ш.Мирзиёева от 28 мая 2020г. «О неотложных мерах поддержки сферы туризма для снижения негативного воздействия коронавирусной пандемии». Израильская сторона также была ознакомлена с новой системой санитарно-эпидемиологической безопасности для туристов «Uzbekistan. Safe travel Guaranteed». Отмечено, что главная цель новой системы – обеспечить комфортное пребывание туристов с повышенным уровнем обеспечения их безопасности.
Подчеркнуто, что система включает в себя не только современные решения медицины и санитарии, но и наработки великого ученого Абу Али ибн Сины, который является основоположником эпидемиологии и первым внедрил систему карантина против пандемии. Сообщено, что по решению Специальной республиканской комиссии, с 15 июня т.г. Узбекистан возобновляет авиасообщение со странами, где есть улучшение ситуации с коронавирусом.
При этом, Израиль входит в группу стран со стабильной санитарно-эпидемиологической ситуацией, откуда будут организованы «зеленые рейсы» и их пассажиры не помещаются на карантин по прибытию в Узбекистан. Азиз Абдухакимов подтвердил готовность узбекской стороны начать работу по восстановлению двустороннего туристического обмена, обеспечить максимальный комфорт и безопасность для израильских туристов в случае возобновления международных поездок между двумя странами.
В свою очередь, Эдуард Шапира выразил благодарность за такой доброжелательный подход Руководства Узбекистана к Государству Израиль и израильским туристам. По словам посла, израильская сторона очень высоко ценит, что в числе первых стран в отношении граждан Израиля была введена безвизовый режим въезда в Узбекистан в феврале 2018г., что привело к существенному увеличению количества израильских туристов в Узбекистан за короткий срок.
Он отметил, что Посольство Израиля заинтересовано и готово принять все необходимые меры, чтобы восстановить уровень туристического потока до пандемии. Принимая во внимание благоприятную ситуацию в Узбекистане по контролю пандемии, Эдуард Шапира предложил в возможно краткие сроки начать переговорный процесс между авиационными властями двух стран по возобновлению авиасообщения, оперативно отработать организационные вопросы и меры обеспечения безопасности пассажиров.
Собеседник особо подчеркнул, что Посольство и Министерство туризма Израиля готовы оказать всяческое содействие, чтобы Узбекистан был в числе первых, кто примет израильских туристов. Дипломат передал просьбу израильской стороны оказать содействие в организации первого рейса из Ташкента в Тель-Авив 25 июня т.г. Узбекской стороной выражена готовность рассмотреть данный вопрос в кратчайшие сроки и предложено дать доступ к рейсу по маршруту «Тель-Авив – Ташкент» на коммерческих основах для граждан Израиля, которые планируют посетить Узбекистан в качестве туристов.
По итогам встречи, узбекской стороной еще раз подтверждена заинтересованность к реализации совместных проектов в туристической отрасли и готовность оказать содействие в других направлениях двустороннего сотрудничества.