РАСМИЙ БАЁНОТ: Қашқадарё вилояти Муборак туманидаги хорижий компания ишчиларидан 28 нафарида коронавирус аниқланди
2020-06-11 | Соғлиқни сақлаш
– Мамлакатимизда коронавирус инфекциясига чалинган фуқаролар сони 4 минг 695 нафарга етди. 10 июнь куни 73, касаллик қайд этилгандан буён 3 минг 532 нафар, яъни 76 фоиз бемор тўлиқ соғайган. Соғлиқни сақлаш вазирлиги тақдим этган маълумотга кўра, шифохоналарда 1 минг 144 бемор даволанмоқда, 10 нафарининг аҳволи оғир, 1 нафарининг аҳволи ўта оғир.
Коронавирус касаллиги бўйича эпидемик вазият мураккаблигича сақланиб турибди. Охирги аниқланган 72 беморнинг 20 нафари карантин ҳудудларида жойлаштирилган шахслар орасидан, 52 нафари аҳоли орасидан қайд этилган. Уларнинг 18 нафари Навоий вилоятида, 3 нафари Тошкент шаҳрида, 3 нафари Наманган вилоятида, 28 нафари Қашқадарё вилоятининг Муборак туманидаги хорижий компания ишчилари орасида аниқланган. Ушбу беморларнинг барчаси юқумли касалликлар шифохоналарига ётқизилган ва керакли даволаш муолажаларини оляпти.
Кеча Ўзбекистонда коронавирусдан ўн тўққизинчи ўлим ҳолати қайд этилди. Ушбу фуқаро 27 май куни Санкт-Петербург шаҳридан чартер рейс билан олиб келинган.
Сурункали касалликлари бор шахсларда касаллик оғир кечади. Беморларнинг тиббиёт муассасаларига кеч мурожаат қилиши, ўз-ўзини даволашга уриниши ҳам салбий ҳолатларга олиб келяпти. Бундай пайтда тиббиёт ҳам ожизлик қилади. Шунинг учун касаллик аломатлари сезилиши билан шифокорларга мурожаат қилиш, касаллик организмни енгиб олмасидан тегишли муолажаларни бошлаш лозим. Касалликни яширманг, ўзингиз ва оила аъзоларингиз саломатлигига эътиборли бўлинг!

Официальное заявление: у 28 работников иностранной компании в Мубарекском районе Кашкадарьинской области выявлен коронавирус.
2020-06-11 | Здравоохранение
Начальник Государственной инспекции санитарно-эпидемиологического надзора при Кабинете Министров Республики Узбекистан, главный государственный санитарный инспектор Республики Узбекистан Нурмат Отабеков:
- В нашей стране число лиц, заразившихся коронавирусной инфекцией, достигло 4695.
10 июня полностью выздоровели 73 человека, а с момента первого заражения - 3352, что составляет 76 процентов.
Согласно данным, предоставленным Министерством здравоохранения, в больницах проходят лечение 1144 пациента, состояние 10 из них оценивается как тяжелое, одного – крайне тяжелое.
Дорогие сограждане!
Эпидемическая ситуация, связанная с коронавирусной инфекцией, остается серьезной. 20 из 72 последних зафиксированных случаев выявлены среди лиц в карантинных центрах, 52 случая – среди населения. 18 из них – в Навоийской области, три - в Ташкенте, три - в Наманганской области, 28 - у работников иностранной компании в Мубарекском районе Кашкадарьинской области. Все эти пациенты размещены в инфекционные больницы, они получают необходимое лечение.
Вчера в Узбекистане зафиксирована 19-я смерть от коронавируса. Этот гражданин прилетел чартерным рейсом из Санкт-Петербурга 27 мая.
У лиц с хроническими заболеваниями эта болезнь протекает тяжело. Также к негативным последствиям ведет позднее обращение пациентов в больницы, попытки самолечения. В такие моменты и медицина становится бессильной. Поэтому с появлением первых признаков заболевания необходимо немедленно обратиться в больницу, начать лечение до того, как болезнь начнет прогрессировать и поражать организм. Будьте внимательными к своему здоровью и здоровью членов вашей семьи!