Финляндия Элчиси билан музокаралар тўғрисида
2020 йил 5 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирининг ўринбосари Шерзод Асадов Финляндия Республикасининг Фавқулодда ва Мухтор Элчиси (қароргоҳи Ҳельсинки шаҳрида) Мария Элина Лиивала билан видеоконференцалоқа шаклида музокаралар ўтказди.
Суҳбатдошлар сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестицион, суд-ҳуқуқ ва бошқа соҳалардаги икки томонлама муносабатларнинг ҳолати юзасидан фикр алмашдилар.
Халқаро ташкилотлар ва Ўзбекистон-ЕИ мулоқоти доирасидаги муносабатларга алоҳида эътибор қаратилди. Хусусан, Европа Иттифоқининг Марказий Осиё бўйича стратегияси қабул қилиниши ижобий баҳоланди ва Кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битимни тезроқ имзолаш муҳимлиги таъкидланди.
Суҳбат чоғида “яшил технологиялар” соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтириш истиқболлари, шунингдек, Ўзбекистон-Финляндия экологик лойиҳаларини амалга ошириш масалалари кўриб чиқилди.

О переговорах с Послом Финляндии
5 июня 2020 года заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Шерзод Асадов в формате видеоконференцсвязи провел переговоры с Чрезвычайным и Полномочным Послом Финляндской Республики с резиденцией в г.Хельсинки Марией Элиной Лиивалой.
Собеседники обменялись мнениями о состоянии двусторонних отношений в политической, торгово-экономической, инвестиционной, судебно-правовой и других сферах.
Отдельное внимание было уделено взаимодействию в рамках международных организаций и диалога Узбекистан – Евросоюз. В частности, стороны приветствовали принятие Стратегии ЕС для Центральной Азии и отметили важность скорейшего заключения Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве.
В ходе беседы рассмотрены перспективы активизации взаимодействия в области «зеленых технологий», а также реализация узбекско-финских экологических проектов.