Истеъмол саватчасининг ҳуқуқий асослари ишлаб чиқилади
3 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида камбағалликни қисқартириш масалалари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Давлатимиз раҳбари тадбир аввалида мамлакатимизда коронавирус билан боғлиқ вазиятга тўхталиб ўтди. Сўнгги ўн кунда ўрта ҳисобда кунига 70-80 кишида касаллик аниқлангани, ҳали хотиржамликка ўрин йўқлигини таъкидлади.
Охирги бир ойда 32 та чартер рейс орқали 8 мингга яқин, чегара постлари орқали 20 мингдан ортиқ фуқаролар юртимизга олиб келинган. Уларнинг кўпчилигида касаллик топилган. Шунингдек, қарийб 200 нафар халқаро юк ташувчи ҳайдовчида коронавирус аниқланган. Умуман, ҳозирги кунда уй шароитида 26 минг, стационарда 21 минг киши карантинда қолмоқда.
“Қизил” ва “сариқ” ҳудудлар ҳисобланган вилоят, шаҳар ва туманларда карантин қоидаларига қатъий амал қилиш шартлиги яна бир бор айтиб ўтилди.
Пандемия шароитида энг фаровон давлатларда ҳам аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш катта муаммо бўлиб қолмоқда. Мамлакатимизда ҳам ишсизлар сони кўпайди. Шунингдек, дастлабки ҳисоб-китобларга кўра, пандемия 450 мингга яқин оилалар даромадига жиддий таъсир қилиши мумкин.
Аҳоли бандлигини таъминлаш ва даромадини ошириш давлатимиз сиёсатининг устувор йўналишлари. Бу борада комлекс ва ҳудудий дастурлар ишлаб чиқилган, вазирлар, ҳокимлар ва секторлар раҳбарларининг вазифалари белгилаб берилган.
Камбағалликни қисқартириш борасидаги ишлар ҳамда “Саховат ва кўмак” умумхалқ ҳаракати доирасида муҳтож оилаларни қўллаб-қувватлаш учун рўйхатлар шакллантирилган. Уларга мувофиқ, бугунги кунга қадар шундай оилаларнинг 540 мингтасига 307 миллиард сўмлик кўмак берилди.
Давлатимиз раҳбари асосий мақсад камбағал оиланинг ҳеч бўлмаганда битта аъзосини иш билан таъминлаб, уларни муҳтожликдан чиқариш экани, шунинг учун ҳар бир оила, ҳар бир фуқаронинг муаммоси билан алоҳида шуғулланиш зарурлигини таъкидлади.
– Бу синовли даврда рақамлар ортидан қувиш эмас, балки халқни рози қилиш учун чин кўнгилдан ишлаш керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Йиғилишда белгиланганидек, туман (шаҳар) сектор раҳбарлари энг қийналган ва муҳтож оилалар рўйхатини шакллантириб, уларни камбағалликдан халос этиш режасини ишлаб чиқади. Вилоят ҳокимининг иқтисодиёт ва маҳалла масалалари бўйича ўринбосарлари секторлар ҳамда тижорат банклари ишини мувофиқлаштириб, ижтимоий лойиҳаларни амалга оширишга масъул бўлади. Бош вазир ўринбосари раҳбарлигида Республика штаби уларнинг ҳисоботини эшитиб, муаммоларини ҳал қилишга вазирлик ва идоралар, тижорат банкларини жалб қилади.
Ушбу тизим Ягона ижтимоий реестр учун ҳам катта замин бўлади. Мутасаддиларга йил охиригача мазкур реестрни вазирлик - вилоят - туман - маҳалла кесимида тўлиқ жорий этиш бўйича кўрсатма берилди. Камбағаллик чегараси ва мезонларининг жаҳон амалиётида тан олинган 4 та ҳисоблаш усули Фарғона вилоятининг Тошлоқ тумани мисолида синовдан ўтказилиши белгиланди.
Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлигига жорий йил 1 октябргача тирикчилик учун зарур энг кам миқдор ва минимал истеъмол саватчасининг ҳуқуқий асосларини ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.
Президент Шавкат Мирзиёев ишсизлик даражаси юқори, инфратузилма тармоқлари етишмайдиган туманлар, айниқса, чегарадош ҳудудлар иқтисодиётини ривожлантириш бўйича алоҳида ёндашув бўлиши кераклигини таъкидлади.
Бош вазир ўринбосарларига маҳаллий ҳокимликлар билан биргаликда шундай туманларда аҳоли бандлигини ошириш ва яшаш шароитини яхшилаш, инфратузилмани ривожлантиришга қаратилган дастурлар ишлаб чиқиш бўйича топшириқлар берилди.
Маълумки, карантин чораларини юмшатиш натижасида 17 мингдан зиёд саноат ва 10 мингта қурилиш соҳасидаги корхоналар фаолияти тикланди. Лекин уларнинг кўпида маблағ оқимлари карантингача бўлган даврдагига нисбатан 3 баравар камайиб кетган.
Марказий банкка ҳисоб-варағида пул айланмаси етарли бўлмаган корхоналар муаммоларини аниқлаб, уларга кўмаклашиш бўйича кўрсатма берилди.
Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги тизимида 300 минг аҳолини жамоат ишларига жалб қилиш, 265 минг нафарини ишга жойлаштириш, жумладан, вазирлик жамғармаси ҳисобидан шахсий томорқаларга 36 миллиард сўм субсидия ажратиш орқали 18 минг камбағал аҳоли бандлигини таъминлаш имконияти борлиги кўрсатиб ўтилди.
Пандемия оқибатларини юмшатиш мақсадида “Ҳар бир оила – тадбиркор” давлат дастурига қўшимча 1 триллион сўм маблағ ажратилди. Умуман айтганда эса, жорий йилда оилавий тадбиркорлик дастурларига 4 триллион сўм маблағ йўналтирилмоқда.
Президентимиз топшириғига кўра, оилавий тадбиркорлик дастурлари доирасида кредитлар ажратиш соддалаштирилди.
Ушбу маблағларни самарадорлиги юқори ва кафолатланган иш ўринлари яратадиган кичик ишлаб чиқариш лойиҳаларига йўналтириш муҳимлиги таъкидланди.
Шунингдек, ҳунармандчилик учун бугунги кунга қадар 190 миллиард сўм ажратилган. Аммо Навоий, Қашқадарё, Тошкент вилоятларида бу маблағларнинг ўзлаштириш суръати танқид қилинди.
Жорий йилда саноат соҳасида 7,5 мингта ҳудудий лойиҳани амалга ошириш ҳисобига 145 минг нафар камбағал аҳолини ишга жойлаштириш режалаштирилган. Бундан ташқари, қиймати қарийб 11 миллиард доллар бўлган 206 та йирик ишлаб чиқариш қувватларини ишга тушириб, 31 мингдан зиёд юқори даромадли иш ўрни яратиш чоралари белгиланган. Бош вазир ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазирига ушбу лойиҳаларни ўз вақтида бажариш бўйича топшириқлар берилди.
Қишлоқ хўжалигида ҳам камбағалликни қисқартириш бўйича имкониятлар кўп. Йиғилишда қайд этилганидек, биринчи ярим йилликда 38 минг гектар ерни оборотга киритиш ҳисобига 25 минг нафар, йил якунига қадар яна қўшимча 51 минг гектарни ўзлаштириш эвазига 45 минг одам бандлигини таъминлаш режалаштирилган. Бу ерларнинг 20 минг гектари кам таъминланган оилаларга берилади.
Худди шунингдек, ғалладан бўшайдиган 120 минг гектар майдонни такрорий экин учун ажратиб, 300 мингга яқин оилага даромад манбаи яратиш белгиланган. Бундан ташқари, пахта-тўқимачилик кластерларининг 965 миллион долларлик 107 лойиҳасини амалга ошириш натижасида 28 мингдан ортиқ янги иш ўрни ташкил этилади. Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси томонидан кам таъминланган 28 минг хонадонга наслли эчки, 50 мингта оилага парранда, 100 мингтасига наслли қуён тарқатилади.
Қурилиш соҳасидаги имкониятлар кўриб чиқилар экан, Инқирозга қарши курашиши жамғармасидан ажратилган 3,6 триллион сўм ҳисобидан бажариладиган қурилиш-пудрат ишларига 85 минг нафар одамни жалб қилиш мумкинлиги айтиб ўтилди.
Йиғилишда аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Карантиннинг биринчи кунларидан бу борада зарур чоралар кўрилиб, ижтимоий нафақа олувчилар сони 10 фоизга оширилган эди.
Бугунги кунда боқувчисини йўқотган оилалар сони 155 минг, 5 нафардан ортиқ фарзанди бор кам таъминланган оилалар сони 81 минг, ёлғиз яшовчи кексалар 16 минг нафарни ташкил этмоқда. Лекин ажратилаётган ижтимоий ёрдамлар эҳтиёжмандларга тўлиқ етиб бормаётган ҳолатлар ҳам кўп.
Шу боис Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлигига қўшимча ажратилган 992 миллиард сўм маблағни ҳамда “Саховат ва кўмак” жамғармасидаги 70 миллиард сўм қолдиқни муҳтож оилаларга аниқ ва адолатли етказиш бўйича қатъий топшириқ берилди.
Пандемия даврида аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлаш бўйича қабул қилинган қарорлар доирасида йил якунига қадар қўшимча 235 мингдан зиёд оилага моддий ёрдам ажратилиши қайд этилди.
Йиғилишда асосий турдаги озиқ-овқат маҳсулотларига бўлган талабни тўлиқ таъминлаш ва бозорлардаги нарх-наво барқарорлигини сақлаш масаласига ҳам тўхталиб ўтилди.
Парранда гўшти, шоли, картошка талабга нисбатан кам етиштирилаётгани қайд этилиб, ушбу маҳсулотларни кўпайтириш бўйича кўрсатмалар берилди. Бунда хорижий давлатлар, хусусан, картошка бўйича Нидерландия, шоли ва балиқчилик бўйича Вьетнам тажрибаларидан фойдаланиш яхши натижа беради.
Булардан ташқари ҳам аграр соҳада ишлатилмаётган резервлар етарлилиги таъкидланди. Мисол учун, бир вақтлар Наманган ва Навоий вилоятларида жунни қайта ишлаш бўйича қувватлар мавжуд бўлган.
Бу йўналишда кўплаб одамларни иш билан таъминлаш ва экспортбоп товарлар тури ва ҳажмини кўпайтириш имконияти бор. Жундан рўмол, гилам каби тайёр маҳсулотлар ишлаб чиқариш аҳоли ўзини ўзи банд қилишининг муҳим йўналиши бўлиши лозимлиги қайд этилди, бу борада манзилли лойиҳаларни шакллантириш вазифаси қўйилди.
Видеоселектор йиғилишида ҳокимлар, вазирлик, идора ва тижорат банклари раҳбарлари биринчи ярим йил якуни бўйича нечта иш ўрни яратиши, камбағал оилаларни қанчага қисқартириши, 9 ой ва йил охиригача мўлжалланган режалари юзасидан ҳисобот берди.

The legal framework for the consumer basket to be developed
On June 3, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev chaired a videoconference on poverty reduction.
The Head of the state touched upon the situation with coronavirus in the country. As noted, over the past ten days, infection was detected on average in 70-80 people per day, and therefore it is too early to indulge in calm.
Over the past month, about 8 thousand people arrived in Uzbekistan on 32 charter flights and more than 20 thousand – through border checkpoints. The disease was identified in many of them. Coronavirus was also detected in nearly 200 international freight drivers. Currently, 26 thousand people are home quarantined and 21 thousand in hospitals.
The need for strict observance of quarantine rules in the regions, cities and districts with “red” and “yellow” status was noted.
Unemployment and poverty growth in a pandemic remain a serious problem even in the most prosperous countries. The number of unemployed has increased in Uzbekistan. In addition, according to preliminary estimates, the pandemic can seriously affect the income of about 450 thousand families.
Ensuring employment and increasing incomes of the population are the priorities of the state policy in Uzbekistan. In accordance with this, comprehensive and regional programs were developed, the tasks of ministers, khokims and sector leaders were defined.
Within the framework of poverty reduction and the Nationwide Movement “Generosity and Support”, lists were formed to support low-income families. To date, 540 thousand families from these lists have received assistance in the amount of 307 billion UZS.
The Head of the state emphasized that the main goal is to employ at least one member of a poor family and bring it out of poverty, therefore it is necessary to deal with problems of each family and each citizen from this category individually.
“At this time of trials, it’s necessary not to chase numbers, but to work diligently to meet people’s needs”, said Shavkat Mirziyoyev.
At the meeting it was determined that the leaders of district (city) sectors will compile a list of the most needy families and develop a plan to rid them of poverty. Deputy khokims of the regions on economic issues and the makhalla will coordinate the work of sectors and commercial banks and will be responsible for implementation of social projects. The Republican headquarters, headed by the Deputy Prime Minister, will listen to their reports and involve ministries and agencies, commercial banks in solving problems.
This system will also become a solid foundation for the Unified Social Register. Responsible persons were instructed to fully implement the register by the end of the year at the level of ministries, regions, districts and makhallas. It was decided to test 4 world-recognized methods for calculating poverty lines and criteria in Tashlak district of Fergana region.
The Ministry of Economic Development and Poverty Reduction has been instructed to develop a normative-legal framework for a living wage and a minimum consumer basket by October 1 this year.
President Shavkat Mirziyoyev noted that a special approach is needed to develop the economy of territories with high unemployment and poor infrastructure, especially in border regions. In this regard, the Deputy Prime Ministers were instructed to develop, together with local khokimiyats, programs to increase employment and improve the living conditions of the population, and to develop infrastructure in such districts.
As is known, as a result of softening the quarantine measures, the activity of more than 17 thousand industrial and 10 thousand construction enterprises was resumed. But in most of them, cash flows decreased by 3 times compared with the period before the introduction of the self-isolation regime.
The Central Bank was instructed to identify the problems of enterprises with insufficient turnover of funds in the accounts and to assist them.
The Ministry of Employment and Labor Relations has been pointed out the possibility of attracting 300 thousand people to public work, employment of 265 thousand people, including providing employment for 18 thousand poor families by allocating 36 billion UZS of subsidies to private household plots from the Ministry’s fund.
An additional 1 trillion UZS were allocated for the implementation of the state program “Every family entrepreneur” to mitigate the consequences of the pandemic. In total, 4 trillion UZS are allocated for family business programs this year.
On behalf of the President, the allocation of loans under family business programs has been simplified.
It was noted that it is important to direct these funds to small, highly efficient production projects that guarantee job creation.
In addition, to date, 190 billion UZS have been allocated for handicraft. The pace of attraction of these funds in Navoi, Kashkadarya and Tashkent regions has been criticized.
This year it is planned to employ 145 thousand poor people through the implementation of 7.5 thousand regional projects in industry. In addition, measures were identified to create more than 31 thousand high-income jobs through the launch of 206 large production capacities worth about $11 billion. The Deputy Prime Minister, Minister of Investments and Foreign Trade was entrusted with the timely implementation of these projects.
There are many opportunities in agriculture to reduce poverty among the population. It was noted that in the first half of the year it is planned to provide employment for 25 thousand people by putting 38 thousand hectares of land into circulation and 45 thousand people by the end of the year by developing another 51 thousand hectares. Twenty thousand hectares of these lands will be transferred to low-income families.
It is also planned to allocate 120 thousand hectares released from grain for growing re-crops and creating a source of income for about 300 thousand families. In addition, 107 projects worth $965 million in cotton-textile clusters will serve to create more than 28 thousand new jobs. The State Committee on Veterinary and Livestock Development will provide 28 thousand low-income families with goats, 50 thousand families – birds, 100 thousand families – rabbits.
When considering opportunities in the construction industry, it was noted that 85 thousand people can be involved in the sphere at the expense of 3.6 trillion UZS allocated from the Anti-Crisis Fund.
Issues of social support for the population were discussed at the meeting. From the first days of quarantine, necessary measures were taken in this direction, and the number of recipients of social benefits increased by 10 percent.
Today, there are 155 thousand families that have lost the bread-winner, 81 thousand low-income families with 5 or more children, as well as 16 thousand lonely elderly people. However, not in all cases the allocated social assistance reaches the needy in full.
The Ministry for Supporting Makhallas and Family was given a strict order fairly and at the address to provide 992 billion UZS of additional funds allocated and the balance of 70 billion UZS in “Generosity and Support” Fund.
It was noted that within the framework of the documents adopted to provide social support to the population during the pandemic, by the end of the year more than 235 thousand families will receive financial assistance.
The issue of fully ensuring the need for basic types of food products and maintaining price stability was also addressed at the meeting.
At the meeting, it was noted that the production of poultry meat, rice and potatoes does not satisfy the current demand, instructions were given to increase the volume of harvesting these products. The expediency of applying the experience of foreign countries, in particular, the Dutch experience in potato growing and Vietnamese in rice growing and fish farming, was emphasized.
In addition, the presence of idle reserves in the agricultural sector was indicated. For example, once in Namangan and Navoi regions there were wool processing facilities. This industry also has the potential to provide jobs for many people, expand the range and increase the volume of export-oriented products. It was noted that the production of woolen shawls, carpets and other finished products should be an important area of self-employment of the population. Instructions were given to form appropriate projects.
At the videoconference, khokims, heads of ministries and commercial banks presented information on the number of jobs planned to be created in the first half of the year, and the number of poor families expected to be reduced in the same period, as well as plans for 9 months and a year.