Ўзбекистон ва Қирғизистон Президентлари телефон орқали сўзлашдилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 1 июнь куни Қирғизистон Республикаси Президенти Сооронбай Жээнбеков билан телефон орқали мулоқот қилди.
Давлат раҳбарлари куни кеча “Чашма” чегараолди ҳудудида рўй берган ҳодиса билан боғлиқ масалаларни батафсил кўриб чиқиб, бундай вазият бошқа такрорланмаслиги учун мукаммал чоралар қабул қилиш муҳим эканини таъкидладилар. Ҳукумат делегациялари ўтказган музокараларнинг самарали натижалари мамнуният билан қайд этилди.
Икки томонлама муносабатларга оид мавжуд масалаларни тартибга солиш ҳамда амалий ҳамкорликни, аввало, савдо-иқтисодий, инвестициявий ва транспорт-коммуникация соҳаларида янги ўсиш нуқталарини аниқлашга қаратилган саъй-ҳаракатларни фаоллаштириш юзасидан келишиб олинди.
Шу муносабат билан Ўзбекистон ва Қирғизистон Ҳукуматлараро қўшма комиссияси ҳамда Чегарадош вилоятлар маъмуриятлари раҳбарлари кенгашининг навбатдаги мажлисларини ўтказиш таклифи қўллаб-қувватланди.
Суҳбат чоғида коронавирус пандемияси тарқалишининг оқибатларига қарши кураш бўйича яқиндан ҳамкорликни ва идоралараро алмашинувларни давом эттириш зарурлиги қайд этилди.
Президентлар ҳалқаро ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан ҳам фикр алмашдилар.
Давлат раҳбарлари Ўзбекистон ва Қирғизистон ўртасидаги кўп асрлик дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини қардош халқларимиз фаровонлиги йўлида янада мустаҳкамлашда қатъий эканликларини яна бир бор тасдиқладилар.

Presidents of Uzbekistan and Kyrgyzstan talk over the phone
On June 1, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with President of the Kyrgyz Republic Sooronbay Jeenbekov.
The leaders of the two countries considered in detail the issues related to the incident occurred on the eve at Chashma border section, and emphasized the importance of taking comprehensive measures to prevent a recurrence of such a situation. Fruitful results of the negotiations of government delegations were noted.
An agreement was reached for intensifying efforts aimed at resolving existing issues in bilateral relations and identifying new growth points for practical cooperation, primarily in trade, economic, investment, transport and communication spheres.
In this regard, the proposal to hold regular meetings of the joint Intergovernmental Commission and the Council of Heads of Administrations of the border regions of Uzbekistan and Kyrgyzstan was supported.
During the conversation, the need was noted for continuing close coordination and interagency exchanges for counteracting the consequences of the coronavirus pandemic spread.
Presidents also exchanged views on the current issues of the international and regional agenda.
The heads of state reaffirmed their commitment to further strengthening centuries-old friendship, good neighborliness and strategic partnership between Uzbekistan and Kyrgyzstan for the benefit of fraternal people of the two countries.