Президент халқ билан фикрлашди
- Бугун бу ерга келишимдан мақсад - коронавирус пандемияси туфайли юзага келган ҳозирги мураккаб вазиятда халқимизни нималар ўйлантираётгани, одамлар ҳаётини яхшилаш учун яна нималар қилиш кераклигини биргаликда фикрлашиб олиш, - деди давлатимиз раҳбари.
Сергели тумани учун шакллантирилган инвестиция лойиҳалари муҳокама қилинди.
Жумладан, жорий йилда умумий қиймати 1,8  триллион сўмлик 61 та инвестиция лойиҳаси амалга оширилиб, 5 мингдан зиёд иш ўрни яратиш режалаштирилган.
Шунингдек, 22 та лойиҳа бўйича 83 миллион доллар миқдорида ҳорижий сармоялар ўзлаштирилади.
Мисол учун, Тошкент қувур заводида жорий йилда хитойлик ҳамкорлар билан бирга 85 миллион доллар инвестиция эвазига йилига 500 минг тонна металл лист ишлаб чиқариш қувватлари ишга туширилади.
Чирчиқ дарёсининг Бектемир ва Сергели туманларидан оқиб ўтувчи 16 километрлик қисмидаги ўзанларни 65-80 метргача қисқартириш орқали қўшимча 565 гектар бўш ер захираси пайдо бўлади. Бу ерда янги инвестиция лойиҳаларини жойлаштириш орқали қўшимча 160 минг янги иш ўрни яратиш мумкин. Мутасаддиларга бу масалани атрофлича ҳисоб-китоб қилиб, уларни амалга ошириш бўйича топшириқлар берилди.
Давлатимиз раҳбари кичик бизнесни ривожлантириш, аҳоли ташаббусларини қўллаб-қувватлаш орқали бандликни ошириш, камбағалликни қисқартириш зарурлигини таъкидлади.
Транспорт ва коммунал хўжалик инфратузилмасини ривожлантириш бўйича қатор лойиҳалар амалга оширилмоқда. Жумладан, “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ томонидан қиймати 83 миллион доллар бўлган, 7 километр узунликдаги Сергели ер усти метроси қурилмоқда. Уни жорий йил сентябрь ойида фойдаланишга топшириш вазифаси қўйилди.
Оқова сув ва иситиш тармоқларини яхшилаш, марказий иссиқлик тизимини ёпиқ тизимга ўтказиш орқали модернизация қилиш бўйича кўрсатмалар берилди.

President exchanges views with people
“Today I came here to find out what concerns our people in the current difficult situation caused by the coronavirus pandemic and to discuss together what else needs to be done to improve their lives”, said the Head of the state.
Investment projects, developed for Sergeli district, were considered.
In particular, this year it is planned to implement 61 investment projects worth 1.8 trillion UZS and create more than 5 thousand jobs.
22 projects involving foreign investment worth $83 million will be also implemented.
For example, Tashkent Pipe Plant together with Chinese partners will launch the production of 500 thousand tons of sheet metal per year. This year, $85 million will be invested in this project.
Due to narrowing the Chirchik riverbed to 65-80 meters on its 16-kilometer section, a reserve of 565 hectares of land will be created in Bektemir and Sergeli districts. It will be possible to create 160 thousand new jobs by implementing new investment projects here. Responsible persons were instructed to work out this issue in detail.
The Head of the state noted the need for developing small businesses, increasing employment and reducing poverty by supporting initiatives of the population.
A number of projects are being implemented to develop transport and utility infrastructure. In particular, Uzbekistan Railways is building Sergeli overground subway with a length of 7 kilometers and a cost of $83 million. The task was set to put this line into operation in September 2020.
Instructions were given to improve sewer and heat networks, modernize centralized heating by converting it to a closed system.