Тошкент шаҳрида Адиблар хиёбони очилди
Президент Шавкат Мирзиёев 20 май куни Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий боғида барпо этилган Адиблар хиёбонига ташриф буюрди.
Бу борадаги режа 2017 йил 3 февраль куни мазкур боққа ташриф чоғида белгиланган эди. Ўша йили 18 апрелда давлатимиз раҳбарининг тегишли қарори қабул қилиниб, хиёбоннинг меъморий-ғоявий лойиҳаси ишлаб чиқилди.
Ўтган вақт мобайнида қурилиш ва ободонлаштириш ишлари амалга оширилиб, 8 гектардан зиёд майдонда Адиблар хиёбонининг яхлит меъморий ансамбли яратилди.
Илгари бу ерда саноқли адибларимизнинг ҳайкаллари бор эди. Гўёки, Алишер Навоийдан сўнг истеъдодли шоирлар етишиб чиқмагандай таассурот пайдо бўларди.
Шу боис Адиблар хиёбонини ғоявий-бадиий жиҳатдан янада бойитиш мақсадида Бобур, Огаҳий, Бердақ, Муқимий, Фурқат, Беҳбудий, Авлоний, Чўлпон, Қодирий, Тўлепберген Қайипбергенов, Ибройим Юсупов, Александр Файнберг сингари атоқли намояндалар хотирасига бағишланган янги ёдгорлик мажмуалари ҳам яратилди.
Ҳазрат Навоий бобомизнинг муҳташам ҳайкали атрофида 20 дан зиёд атоқли шоир ва адибларнинг ҳайкаллари яхлит меъморий ва бадиий композицияда, мантиқий ечим асосида жойлаштирилди. Шу ерда Ёзувчилар уюшмаси учун бино барпо этилгани ҳам ҳамоҳанглик касб этди.
Давлатимиз раҳбари бу ерга ташриф буюриб, Алишер Навоий ҳайкали пойига гул қўйди. Хиёбонда амалга оширилган ишлар ва яратилган шароитларни кўздан кечирди.
Ёзувчи ва шоирлар, зиёлилар билан учрашувда миллий адабиётимизни ривожлантиришга қаратилаётган эътибор, галдаги муҳим вазифалар ҳақида сўз борди.
– Адабиёт халқнинг юраги, элнинг маънавиятини кўрсатади. Бугунги мураккаб замонда одамлар қалбига йўл топиш, уларни эзгу мақсадларга илҳомлантиришда адабиётнинг таъсирчан кучидан фойдаланиш керак. Аждодлар меросини ўрганиш, буюк маданиятимизга муносиб буюк адабиёт яратиш учун ҳамма шароитларни яратамиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Юртимизда ижодкорларнинг асарлари доимий равишда чоп этиляпти. Энди уларни дунёга олиб чиқиш кераклиги таъкидланди.
Масалан, Алишер Навоий, Мирзо Бобур, Абдулла Қодирий, Чўлпон сингари ижодкорларнинг асарлари хорижий тилларда нашр этилмоқда. Лекин бу ишлар таржимонларнинг ўз ташаббуси ва қизиқиши билан бўляпти.
Бу борада Ёзувчилар уюшмаси ташаббускор бўлиши, Тошкент давлат ўзбек тили ва адабиёти университети билан биргаликда ўзбек адабиётининг энг сара намуналарини турли тилларга таржима қилиб, нашр этиши зарурлиги қайд этилди.
Адиблар хиёбонини адабиёт, маърифат ва маданият масканига айлантириш, ҳар бир адиб ҳайкалини муайян олий ўқув юртига бириктириб, бу ерда очиқ дарслар, маърифий тадбирлар ўтказиш бўйича тавсиялар берилди. Хиёбон билангина чекланиб қолмасдан, адиблар ижодини чуқур ўрганиш, уларнинг ибратли умр йўллари ҳақида китоблар ва фильмлар яратиш, янги асарлар ёзиш муҳимлиги таъкидланди.
- Мана, “замонамиз қаҳрамонлари”, деб кўп гапирамиз. Бугун бу қаҳрамонлар коронавирусга қарши курашаётган фидойи шифокорларимиз, мард ҳарбийларимиз, саховатли тадбиркорларимиз, ватанпарвар ёшларимиз. Уларнинг жасорати ҳақида ўқишни ҳаммамиз хоҳлаймиз, - деди Шавкат Мирзиёев.
Бугунги ёшлар интернетдан, электрон адабиётлардан кўпроқ фойдаланиши, лекин миллий адабиётимиз хазинасини интернетда тарғиб этиш яхши йўлга қўйилмагани кўрсатиб ўтилди.
Шу боис Президентимиз “Адиблар хиёбони” деб номланган интернет портали ташкил этиш таклифини билдирди.
Унда мумтоз ва замонавий асарларнинг электрон нусхалари, ёзувчи ва адабиётшуносларнинг маҳорат сабоқлари жамланади. Портал ўзбек, инглиз ва рус тилларида фаолият кўрсатса, ундан хорижлик мухлис ва мутахассислар ҳам фойдаланиши имконияти яратилади.
Шу ерда олий таълим муассасаларининг адиблар ижодини ўрганиш бўйича тақдимотлари ўтказилди. Давлатимиз раҳбари хиёбон ёнида ташкил этилган кутубхонани ҳам кўздан кечирди.

Alley of Litterateurs opens in Tashkent
On May 20, President Shavkat Mirziyoyev visited the Alley of Litterateurs created at Alisher Navoi National Park.
Plans on creating the alley were announced on February 3, 2017 during the President’s visit to the park. On April 18, 2017, corresponding resolution of the President was adopted and architectural-ideological project of the alley was developed.
Over the past period, construction and landscaping activities were carried out, and a single architectural ensemble of the Alley of Litterateurs was created on an area of more than 8 hectares.
There were monuments to only a few writers here. It seemed that there were no creative talents in Uzbekistan after Alisher Navoi.
Therefore, monuments were erected to such outstanding writers as Babur, Ogahi, Berdakh, Mukimi, Furkat, Behbudi, Avloni, Chulpan, Kadiri, Tolepbergen Kayipbergenov, Ibrahim Yusupov, Alexander Feinberg to further enrich the ideological and artistic content of the Alley of Litterateurs.
Monuments to more than 20 famous poets and writers have been erected around the majestic statue of our great ancestor Alisher Navoi in a single architectural and artistic composition. Writers' Union’s building was also built here, which fit into the ensemble.
Today, the Head of the state visited the park and laid flowers at the monument to Alisher Navoi and became familiar with activities and conditions created in the alley.
Attention paid to development of national literature in recent years and further important tasks were discussed at the meeting with writers and poets, creative intelligentsia.
“Literature is a soul of people, mirror of their spirituality. In a modern society, it is necessary to use the influential power of prose and poetry to reach into the hearts of people and inspire them to noble goals. We will create all conditions for studying the heritage of our ancestors, creating great literature worthy of our glorious culture”, says Shavkat Mirziyoyev.
It was emphasized that works of our classics are constantly published in the country. Now the world should know about them. For example, Alisher Navoi, Mirzo Babur, Abdulla Kadiri, Chulpan’s works are published in foreign languages. But this is due to translators’ personal initiative and efforts.
It was noted that the initiative in this direction should be taken by Writers’ Union together with Tashkent State University of Uzbek Language and Literature, to organize translation and publication of best examples of Uzbek literature in different languages.
Recommendations were given to turn the Alley of Litterateurs into a Center of Culture, Spirituality and Education for all our people, especially youth, to hold poetry evenings, book presentations, exhibitions and educational events here. The importance of studying the work of classics, publishing books and making films about their exemplary life was noted.
“We often talk about heroes of our time. Today they are our dedicated doctors fighting the coronavirus, brave military men, generous entrepreneurs and patriotic young people. It will be interesting to read about their exploits”, says Shavkat Mirziyoyev.
It was noted that today's youth use Internet and electronic literature more, but the promotion of our national literature on the Internet is not organized well enough.
In this regard, the President proposed to create the Alley of Litterateurs Internet Portal.
This source will contain electronic copies of works of classical and modern literature, master classes of writers and literary critics. There will be separate sections dedicated to each of writers and poets whose monuments are installed in the Alley of Writers. The portal will be available in Uzbek, English and Russian, which will allow foreign literature lovers and experts to use it.
Presentations of higher education institutions about their research on creative work of writers were held. The Head of the state also got acquainted with the library erected next to the alley.