Шавкат Мирзиёев: сув тошқини биз учун аччиқ сабоқ бўлди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 5 май куни видеоселектор йиғилиши аввалида коронавирус инфекциясига қарши кураш доирасида мамлакатимизда амалга оширилаётган ишларга ҳамда Бухоро ва Сирдарё вилоятларида юз берган фавқулодда ҳодисаларга яна бир бор алоҳида тўхталиб ўтди.
Давлатимиз раҳбари, жумладан, шундай деди:
– Бутун инсоният коронавирус билан бирга, иқтисодий инқирозга ҳам қарши курашаётганини ҳаммамиз кўриб, кузатиб турибмиз.
Жаҳонда мураккаб вазиятдан чиқиш учун карантин чораларини аста-секин юмшатаётган давлатлар сони кўпайиб бормоқда.
Яратганга шукур, бугун Ўзбекистонда эпидемиологик вазият тобора барқарорлашиб боряпти. Кундан-кунга касалликка чалинганларга нисбатан соғайган беморлар сони кўпаймоқда. Карантинга янги олинганларга нисбатан анча кўп одам ундан чиқарилмоқда. Натижада бугунги кунда коронавирус юқтирган 2 минг 204 нафар бемордан 1 минг 454 нафари ёки 66 фоизи тўла соғайди.
Карантиндаги аҳолининг 83 фоизи ўз уйига қайтди. Яъни, ижобий динамика кучайиб бормоқда. Шифохоналарда қолаётган 740 нафар беморни даволаш, саломатлигини тиклаб, оиласи бағрига қайтариш учун барча зарур чоралар кўрилмоқда.
Бу ишлар осонликча бўлаётгани йўқ. Ҳозирга қадар бунга Инқирозга қарши курашиш жамғармасидан 2 триллион 250 миллиард сўм сарфладик ва 500 миллион доллар халқаро молия институтларидан жалб қилдик.
Бугунги кунда бутун дунёда ҳеч ким пандемия яна қанча давом этишини билмаяпти. Шу сабабли, қанчалик қийин бўлмасин, халқимиз билан бирга пандемия шароитида, барча талабларга амал қилган ҳолда, ишлаш ва яшашга ўрганишимиз керак.
Эпидемиологик вазият ижобий томонга ўзгарганидан фойдаланиб, биз иқтисодиётимизда карантин режимини аста-секин юмшатмасак бўлмайди. Чунки бу тартиб иқтисодиётимиз ривожига ва аҳолимиз ҳаётига жуда катта салбий таъсир қилмоқда.
Бу борада халқимизга, айниқса, фермер ва тадбиркорларга қулайлик яратиш учун карантин талабларини юмшатиш бўйича дастлабки қадамларни қўйдик.
Бу йил инсоният учун, шу жумладан биз учун жуда оғир келди. Кейинги бир ҳафтанинг ўзида халқимиз кетма-кет кутилмаган синовларга дуч келди.
27 апрель кечаси Бухоро вилоятида, айниқса, Олот ва Қоракўл туманларида юз берган оғир табиий офатдан яхши хабардорсизлар.
Бу офат вилоят бўйича 38 мингдан зиёд аҳоли хонадонлари, 847 та ижтимоий соҳа объектларига, экин майдонларига зарар етказди. Қишлоқ хўжалиги, ишлаб чиқариш, хизмат кўрсатиш ва инфратузилма соҳаларига ҳам жиддий талафот етди.
Биз табиий офат оқибатларини бартараф қилиш бўйича барча зарур чораларни кўряпмиз. Ҳукумат комиссияси туну кун ишламоқда. Бугунгача 70 фоиз ижтимоий объектлар, 20 фоиз аҳоли хонадонларининг томи ёпилди. Шунингдек, 5 минг километр электр тармоқлари, 1 минг 100 та трансформатор таъмирланиб, 286 минг аҳолининг электр таъминоти тикланди. Якка тартибдаги уй-жойлар ҳам таъмирланмоқда.
Афсуски, бошимизга келган синовлар шу билан тугагани йўқ.
Хабарингиз бор, Сирдарё вилоятидаги Сардоба сув омборида содир бўлган фавқулодда вазият туфайли Сардоба, Оқолтин, Мирзаобод туманларидаги 24 та маҳалладан 90 мингга яқин фуқаро зудлик билан хавфсиз ҳудудга эвакуация қилинди. Уларнинг барчасига биринчи даражали зарур шароитлар яратилиб, озиқ-овқат, кийим-кечак ва бошқа маҳсулотлар етказилмоқда.
Сув тошиши оқибатларини бартараф этиш ва сабабларини ўрганиш бўйича Ҳукумат комиссияси ишламоқда. Зарар етган уй-жойларни тиклаш ва таъмирлаш, одамларни ўзининг тикланган уйига қайтариш ва рўзғорига ёрдам бериш, инфратузилмани тиклаш, аҳоли саломатлигини ҳимоя қилиш бўйича барча масалалар ҳал қилинмагунча Сирдарёга бириктирилган ҳар бир раҳбар кучайтирилган сафарбарлик режимида ишлайди.
Бу ҳудудлардаги одамларнинг ҳаётини нафақат олдинги ҳолатига қайтариш, балки уни янада яхшилаш керак. Уларга янги уй-жойлар, ижтимоий объектлар барпо этиб, янги иш ўринлари яратиб беришимиз шарт, деб ҳисоблайман.
Бугунги кунда қатор маҳаллаларда кенг қамровли тозалаш-тиклаш ишлари амалга ошириляпти, натижада 53 мингдан зиёд аҳоли ўз уйларига қайтиши ёки яқин қариндошлари уйига кўчиб ўтиши таъминланди.
Такрор айтаман, давлатимиз, жамиятимиз ҳеч кимни бундай кутилмаган фалокатлар қаршисида ёлғиз ва эътиборсиз қолдирмайди.
Одамларимиз ҳаётини сақлаб қолиш ва эвакуация қилишда Фавқулодда вазиятлар, Ички ишлар ва Мудофаа вазирликлари, Миллий гвардия хизматчилари муҳим роль ўйнади. Бугунги кунда улар авария ва тиклаш ишларига кенг жалб этилган.
Афсуски, ҳозиргача 4 нафар фуқаромизнинг табиий офат оқибатида ҳалок бўлгани, 1 нафари бедарак йўқолгани аниқланди. Жумладан, аҳолини хабардор қилиш ва қутқарув ишларини олиб бориш жараёнида Миллий гвардиянинг 2 нафар ходимини кучли сув оқими олиб кетган. Улар ўз жонини фидо қилиб, юзлаб, минглаб инсонлар ҳаётини сақлаб қолишди.
Ҳалок бўлганларнинг яқинлари ва оила аъзоларига ўзимнинг чуқур ҳамдардлигимни билдираман.
Йигитларимизнинг жасорати барча касбдошлари ва ёшлар учун Ватанга, халқимизга содиқлик ва фидокорона хизмат қилишнинг намунаси бўлиб қолади.
Албатта, Бухоро ва Сирдарёдаги офатлар Яратганнинг бизга юборган синови. Бунга сабр қилишимиз, қаттиқ меҳнат билан, биргаликда ёруғ юз билан ўтишимиз керак.
Ушбу қийинчиликларга қарамай, халқимиз бу синовлар олдида ўзини йўқотиб қўймаганини алоҳида таъкидламоқчиман. Мана, “ойнаи жаҳон” орқали кўряпсизлар, халқимиз янада бирлашиб, ўзининг меҳр-оқибати, бағрикенглиги, буюк саховатини ҳар куни, ҳар дақиқада намоён этмоқда. Буни Сардоба, Оқолтин, Мирзаобод туманларидан кўчирилган фуқароларнинг 81 фоизини Сирдарё, Жиззах ва Тошкент вилоятлари аҳолиси ихтиёрий равишда ўз хонадонларига жойлаштиргани ҳам яққол кўрсатиб турибди.
Бошқа вилоятлар, вазирлик, компания ва уюшмалар, аҳолимиз томонидан қисқа вақтда Бухоро ва Сирдарёга ёрдам бериш учун катта миқдордаги ҳомийлик маблағлари ўтказилди, қурилиш материаллари, озиқ-овқат, кийим-кечак, дори-дармон ва рўзғор буюмлари юборилди.
Фурсатдан фойдаланиб, жабр кўрганларга ёрдам кўрсатаётган бағрикенг, саховатпеша ва ҳамдард халқимизга яна бир бор ўзимнинг самимий миннатдорчилигимни изҳор этаман.
Халқимиз бир нарсадан кўнгли тўқ бўлиши керак, ҳеч қандай ортиқча гап-сўзларга ва миш-мишларга ўрин бўлмаслиги лозим. Менинг топшириғимга кўра ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар томонидан сув тошқини билан боғлиқ воқеа юзасидан объектив, холис ва кенг қамровли тергов ҳаракатлари бошланган. Халқимизни ишонтириб айтаман, тергов якунлари бўйича барча айбдорлар, ким бўлиши ва эгаллаб турган лавозимидан қатъи назар, қонун олдида жавоб беради.
Бу сув тошқини биз учун аччиқ сабоқ бўлди. Шу сабабли сув омбори масаласида биз халқаро экспертларни жалб этган ҳолда тўғоннинг барча дамбаларини чуқур экспертизадан ўтказамиз. Фақат шундан кейингина якуний хулосага келамиз.
Шунингдек, менинг топшириғимга биноан ҳозирги кунда тегишли давлат органлари томонидан кучли ёғингарчилик сабабли эрозия юзага келиши мумкин бўлган барча гидроиншоотлар, тўғонлар ва ГЭСларда текширув ишлари олиб борилмоқда.
Афсуски, Сардобадаги офат натижасида биз билан чегарадош бўлган ён қўшнимиз – Қозоғистон Республикаси Туркистон вилояти Мақтарал туманининг айрим аҳоли пунктларини ҳам сув босди. Биз Қозоғистон Президенти, ҳурматли Қасим-Жомарт Тоқаев билан телефон орқали бу масалани ўзаро тушуниш ва очиқлик руҳида атрофлича муҳокама қилиб олдик. Куни кеча Туркистон вилояти ҳокими Умирзоқ Шукеев бошчилигидаги делегация воқеа жойида бўлиб, вазиятни ҳар томонлама чуқур ўрганди.
Биз қардош қозоқ халқи билан азал-азалдан бир дарёдан сув ичиб, ўзаро қуда-анда бўлиб, эт билан тирноқдек яқин бўлиб яшаганмиз. Қувончли кунларда ҳам, синовли дамларда ҳам ҳамиша бир-биримизга елкадош бўлиб, қўллаб-қувватлаб келганмиз.
Ушбу кутилмаган техноген офат нафақат аҳолимизга, балки қўшни қозоқ биродарларимизга ҳам ортиқча ташвиш ва зиён етказганидан жудаям хижолатдамиз. Уларнинг аҳоли яшаш жойлари ва экин майдонлари зарар кўрганидан, албатта, биз жуда афсусдамиз.
Ҳукуматимиз, тегишли вазирлик ва идоралар, маҳаллий ҳокимликлар, бошқа мутасадди ва мутахассислар қозоғистонлик ҳамкасблари билан биргаликда табиий офат оқибатларини бартараф этиш бўйича, албатта, яқиндан ҳамкорлик қилади.
Биз қозоғистонлик биродарларимизга табиий офат оқибатларини бартараф этишда керакли ёрдам беришга ҳам тайёр эканимизни билдирдик.
Ишончим комил, биз бошимизга тушган бу оғирликларни ҳам халқимиз билан биргаликда, ўзаро ҳамжиҳатликда бир тану бир жон бўлиб, албатта, енгиб ўтамиз.

Shavkat Mirziyoyev: The flood a bitter lesson for us
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the videoconference, held on May 5, focused on the ongoing work in the country to combat coronavirus infection, as well as emergencies in Bukhara and Syrdarya regions.
The Head of the state noted:
– We all see and witness how humanity is fighting both the coronavirus and the economic crisis.
The number of countries that are gradually softening quarantine measures to overcome the difficult situation is growing.
Glory to the Almighty, today the epidemiological situation in Uzbekistan is stabilizing. With each passing day, there are more recovered people than the infected. As well as people leaving quarantine are more than those in it. As a result, 1454 (66 percent) out of 2204 patients infected with coronavirus have fully recovered.
83 percent of quarantined people have already returned home. Positive dynamics are evident. All necessary measures are being taken to treat 740 patients remaining in hospitals, restore their health and return them to their families.
All this is not easy. To date, we have allocated 2 trillion 250 billion UZS from the Anti-Crisis Fund and $500 million from the funds of international financial institutions.
Today, no one in the world knows how long the pandemic will last. Therefore, no matter how difficult it may be, we must learn to work and live in a pandemic, in accordance with all requirements.
Now, taking the advantage of the fact that the epidemiological situation has changed for the better, we must gradually weaken the quarantine regime in our economy. These restrictions have a huge negative impact on the economic development and the life of the population.
In this regard, we have taken the first steps to soften the quarantine requirements in order to create convenience for our people, especially farmers and entrepreneurs.
This year is testing all mankind for strength, including us. Over the past week, our people have faced a series of unexpected trials.
You are well aware of the severe natural disaster that occurred on the night of April 28 in Bukhara region, especially in Alat and Karakul districts. It damaged more than 38 000 homes, as well as 847 social facilities and crops throughout the region. Agriculture, manufacturing, services and infrastructure have also suffered.
We are taking all necessary measures to eliminate the consequences of the disaster. The Government Commission is working around the clock. To date, the roofs of 70 percent of social facilities and 20 percent of homes have been restored. In addition, 5 thousand kilometers of power lines, 1.1 thousand transformers were repaired and power supply was restored for 286 thousand residents. Individual houses are also being repaired.
Unfortunately, the trials did not end there.
As you know, due to the emergency at Sardoba Reservoir in Syrdarya region, about 90 thousand people from 24 makhallas of Sardoba, Oqoltin and Mirzaabad districts were immediately evacuated to safe districts. All of them are provided with basic necessities, food, clothing and other products. The Government Commission is working to eliminate the consequences and investigate the causes of the flood.
All managers assigned to Syrdarya will work in a strengthened mode until all issues related to the restoration and repair of damaged housing, the return of people to their homes, assistance to them in establishing their lives, restoring infrastructure, protecting public health are resolved.
The life of people in these districts should not only be restored to its previous state, but also improved. I think we are obliged to build new houses for them, social facilities, create new jobs.
To date, a number of makhallas have carried out large-scale work on clearing and restoring, as a result of which more than 53 thousand people have returned to their homes or moved to the homes of close relatives.
I repeat, our state and society will not leave anyone without attention in the face of such unexpected disasters.
The Ministry of Emergency Situations, the Ministry of Internal Affairs and the Ministry of Defense, as well as the National Guard played an important role in saving lives and evacuating people. Today they are widely involved in emergency recovery work.
Unfortunately, according to currently available data, 4 people have died as a result of the natural disaster, 1 is missing. In particular, two officers of the National Guard were carried away by a strong stream of water during the warning and rescue operations. They sacrificed their lives and saved the lives of hundreds, thousands of people.
I express my deepest condolences to the families and relatives of the victims. The courage of our men will become a model of devotion for all their colleagues and youth, selfless service to the Motherland and our people.
Of course, the calamities in Bukhara and Syrdarya are a trial sent to us by the Almighty. We must survive it steadily, working hard.
I would like to emphasize that despite these difficulties, our people were not confused in the face of trials. You can see on TV how our people are becoming more united, every day, every minute they show kindness, tolerance, great generosity. This is also evidenced by the fact that residents of Syrdarya, Jizzakh and Tashkent regions voluntarily sheltered 81 percent of those evacuated from Sardoba, Oqoltin and Mirzaabad districts.
Other regions, ministries, companies and associations, as well as compatriots, for a short time provided humanitarian aid for Bukhara and Syrdarya, sent building materials, food, clothes, medicines and household products.
I take this opportunity to once again express my sincere gratitude to our generous, charitable and compassionate people.
Our people can be calm, there should be no room for any speculation and rumors. At my request, the law enforcement authorities began an objective, impartial and comprehensive investigation related to the flood incident. I assure you that all those guilty, regardless of who they are and what position they hold, will be held accountable.
This flood was a bitter lesson for us. With the involvement of international experts, we will conduct a deep examination of the entire dam. Only then will we come to a final conclusion.
In addition, on my instructions, all relevant hydropower facilities, dams and hydroelectric power plants that may be subject to erosion due to heavy rains are currently being monitored by relevant government authorities.
Unfortunately, as a result of the disaster in Sardoba, some settlements in the neighboring Maktaaral district of Turkestan region of the Republic of Kazakhstan were also flooded. We with the President of Kazakhstan, respected Kassym-Jomart Tokayev, in the spirit of mutual understanding and openness, discussed this issue during a telephone conversation. Yesterday, a delegation led by Akim of Turkestan region Umirzak Shukeyev visited the place and studied the situation in detail.
For a long time, we have lived with the fraternal Kazakh people side by side, we drank water from the same river, we are close as relatives. We always stood shoulder to shoulder and supported each other, both on bright days and during the trials.
We are very sorry that this unexpected technogen disaster caused so many troubles and caused damage not only to our population, but also to our neighbors, our brothers, whose settlements and crops were also damaged.
Our government, relevant ministries and agencies, local khokimiyats, other responsible persons and experts, as well as partners from Kazakhstan, will undoubtedly cooperate closely in combating the consequences of the disaster.
We also expressed our readiness to provide our Kazakhstani brothers with necessary assistance in the aftermath of the disaster.