РАСМИЙ БАЁНОТ: Коронавирусдан 789 юртдошимиз соғайган, 11 фуқаронинг аҳволи оғир
– Мамлакатимизда айни дақиқаларга келиб, коронавирус касаллиги билан 1887 бемор рўйхатга олинган. Вирусология илмий-текшириш институтидан олинган маълумотга кўра, ушбу институт клиникасида даволанаётган 117 беморнинг 32 нафарида пневмония клиник белгилари кузатиляпти, 2 нафарининг аҳволи оғир, 1 нафарининг аҳволи ўта оғир. Эпидемиология-микробиология ва юқумли касалликлар илмий текшириш институтида даволанаётган 69 бемордан 2 нафарининг аҳволи оғир. Тошкент тиббиёт академияси кўп тармоқли клиникасида даволанаётган 144 бемордан 45 нафарида пневмония клиник белгилари бор, 5 нафарининг аҳволи оғир, 1 нафарининг аҳволи ўта оғир, деб баҳоланяпти.
Карантин тадбирлари давом этяпти. Касалликка чалинганларни даволаш самарадорлиги ҳам ортиб боряпти. Ҳозирги пайтга келиб 789 фуқаро бутунлай соғайиб, реабилитация марказларига ўтказилди. Бу яхши кўрсаткич ҳисобланиб, умумий касалланганлар сонига нисбатан 42,2 фоизни ташкил этяпти. Касалликка гумон қилинган ва касалликка чалинганлар билан мулоқотда бўлган , эпидемик нохуш ҳудудлардан олиб келинган ва айнан шу каби ҳудудлардан ўзлари етиб келган шахсларнинг барчаси тиббий назорат остига олиняпти. Шу бугунги кунга қадар 250 мингдан ортиқ фуқаро коронавирус касаллигига вирусологик усулда текширилган. Кечанинг ўзида 8400 фуқарода таҳлиллар ўтказилган.
Карантин тадбирларига тўлиқ риоя этишимиз керак. Кўчага чиқишга сабаб бўладиган турли баҳоналар ва байрам тадбирларини ўйлаб топманг. Бу жуда жиддий асоратларга олиб келиши мумкин. Атрофимизда ушбу касалликка чалинган фуқаролар йўқлигига ҳеч ким кафолат бера олмайди. Агар баъзиларда касаллик енгил кечар экан, деган фикрга борган бўлсангиз 3 фоиздан ортиқ ҳолатда касаллик ўта оғир кечиб, ҳатто ўлим билан якун топаётгани сизни сергак торттириши керак.

Официальное заявление: от коронавируса вылечились 789 человек, состояние 11 - тяжелое
Начальник Государственной инспекции санитарно-эпидемиологического благополучия при Кабинете Министров Республики Узбекистан, главный санитарный инспектор страны Нурмат Отабеков отмечает:
- На данный момент в нашей стране количество зарегистрированных больных с коронавирусной инфекцией составляет 1887 человек.
В соответствии с полученными сведениями из Научно-исследовательского института вирусологии у 32 больных из 117, лечащихся в клинике института, наблюдаются клинические признаки пневмонии, состояние 2 больных оценивается как тяжелое, одного – критическое.
Из 69 больных, проходящих лечение в Научно-исследовательском институте эпидемиологии, микробиологии и инфекционных заболеваний, состояние 2 больных оценивается как тяжелое. Из лечащихся в многопрофильной клинике Ташкентской медицинской академии 144 больных у 45 наблюдаются клинические признаки пневмонии, состояние 5 человек оценивается как тяжелое, одного - критическое.
Карантинные мероприятия продолжаются. Повышается эффективность лечения заболевших. На настоящий момент количество полностью выздоровевших и переведенных в реабилитационные центры составляет 789 человек, то есть 42,2 процента от общего количества заболевших, что является хорошим показателем.
Все лица, подозреваемые в заражении и общавшиеся с ними люди, приехавшие из неблагополучных регионов, находятся под медицинским наблюдением.
К настоящему времени более 250 тысяч человек проверены вирусологическим способом на коронавирус. Только вчера прошли проверку более 8400 человек.
Мы должны строго соблюдать карантинные меры. Не придумывайте разные мероприятия и сборы. Это может привести к серьезным последствиям. Никто не может гарантировать, что вокруг нет заболевших людей. Если вы думаете, что болезнь протекает легко, то задумайтесь о том, что у 3 процентов болезнь протекает тяжело и даже приводит к смерти. Это призывает нас к бдительности.