РАСМИЙ БАЁНОТ: 1144 фуқаро юқумли касалликлар профилидаги муассасаларда даволанмоқда
– Мамлакатимизда айни дақиқаларга келиб, коронавирус касаллиги билан 1865 бемор рўйхатга олинган. Вирусология илмий-текшириш институтидан олинган маълумотга кўра, ушбу институт клиникасида даволанаётган 117 беморнинг 32 нафарида пневмония клиник белгилари кузатиляпти, 4 нафарининг аҳволи оғир, 1 нафарининг аҳволи ўта оғир. Эпидемиология-микробиология ва юқумли касалликлар илмий текшириш институтида даволанаётган 74 бемордан 2 нафарининг аҳволи оғир. Тошкент тиббиёт академияси кўп тармоқли клиникасида даволанаётган 145 бемордан 45 нафарида пневмония клиник белгилари бор, 5 нафарининг аҳволи оғир, 1 нафарининг аҳволи ўта оғир, деб баҳоланяпти.
Карантин тадбирлари давом этяпти. 92 мингдан кўпроқ фуқаро тиббий кузатув остига олинган. Даволаш борасида ҳам ижобий натижалар кузатиляпти. Шу пайтга қадар шифохоналарга коронавирус касаллиги билан ётқизилган беморларнинг 707 нафари, яъни қарийб 38 фоизи соғайиб, реабилитация марказларига ўтказилди . Ҳозирги пайтга келиб яна 1144 фуқаро юқумли касалликлар профилидаги муассасаларда тегишли даволаш диагностика муолажаларини оляпти.
Дунё ҳамжамиятида вазият мураккаблигича сақланиб турибди. Кечанинг ўзида дунё бўйича 80 мингдан кўпроқ ҳолатда коронавирус касаллиги қайд этилди.
Шу боис, карантин тадбирларига риоя қилиш борасида хўжакўрсинга иш тутиш, асло тўғри эмас. Турли хил йиғин ва тадбирларни ўйлаб топманг. Уларни нишонлайдиган кунларга тезроқ етишиш учун ҳозир карантин тадбирларига тўлиқ риоя қилишимиз керак. Агар биз ҳамкорликда ҳаракат қилсак, вазият жиддийлашиб кетишига йўл қўймаймиз ва тез кунларда карантин тадбирларини, чекловларни бир мунча юмшатишга эришишимиз мумкин. Масъулиятни доим ҳис қилиб туринг.

ОФИЦИАЛЬНОЕ ЗАЯВЛЕНИЕ: 1144 гражданина проходят лечение в учреждениях, специализирующихся на инфекционных заболеваниях
2020-04-26 | Здравоохранение
Начальник Государственной инспекции санитарно-эпидемиологического благополучия при Кабинете Министров Республики Узбекистан, главный санитарный инспектор республики Нурмат Отабеков:
- В данные минуты в нашей стране количество зарегистрированных больных с коронавирусной инфекцией составляет 1865 человек. В соответствии с полученными сведениями из Научно-исследовательского института вирусологии у 32 больных из 117, лечащихся в клинике института, наблюдаются клинические признаки пневмонии, состояние 4 больных оценивается как тяжелое, одного – критическое. Из 74 больных, проходящих лечение в Научно-исследовательском институте эпидемиологии, микробиологии и инфекционных заболеваний, состояние 2 больных оценивается как тяжелое. Из лечащихся в многопрофильной клинике Ташкентской медицинской академии 145 больных у 45 наблюдаются клинические признаки пневмонии, состояние 5 человек оценивается как тяжелое, одного - критическое.
Карантинные мероприятия продолжаются. Более 92 тысяч граждан находятся под медицинским наблюдением. Количество полностью выздоровевших и переведенных в реабилитационные центры составляет 707 человек, то есть 38 процентов. На данный момент 1144 гражданина проходят соответствующие лечебно-диагностические процедуры в учреждениях, специализирующихся на инфекционных заболеваниях.
В мировом сообществе сохраняется сложная обстановка. Вчера по миру было зарегистрировано свыше 80 тысяч заражений коронавирусной инфекцией.
Поэтому следует серьезно относиться к карантинным мероприятиям. Не придумывайте различные мероприятия и сборы. Чтобы скорее вернуться к обычному образу жизни, нужно полноценно соблюдать все карантинные мероприятия. Если мы будем действовать сплоченно, мы не допустим усложнения ситуации, и в ближайшие дни достигнем значительного смягчения карантинных мер. Всегда помните об ответственности.