Ўзбекистон ва Жаҳон банки ўртасидаги ҳамкорликнинг бориши муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 21 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазир ўринбосари - Инвестициялар ва ташқи савдо вазири С. Умурзаков, Жаҳон банкининг Европа ва Марказий Осиё минтақаси бўйича вице-президенти С.Мюллер, Жаҳон банкининг Европа ва Марказий Осиё минтақаси бўйича янги вице-президенти А. Бьерде ва Банкнинг Ўзбекистонда лойиҳаларни амалга ошириш бўйича масъул ходимлари иштирокида видеоконференция бўлиб ўтди.
Ўзбекистон ҳукуматининг COVID-19 инфекцияси тарқалиши ва унинг иқтисодий оқибатлари билан курашишга қаратилган чора-тадбирлари ва саъй-ҳаракатларини Жаҳон банки томонидан қўллаб-қувватлаш билан боғлиқ қўшма лойиҳа ва келишувларни амалга оширишнинг амалдаги ҳолати муҳокама қилинди.
Банк раҳбариятининг маълум қилишича, “COVID-19 коронавируси инфекциясига шошилинч жавоб" лойиҳаси учун 95 млн.доллар миқдорида ва "Ўзбекистонда бозор ислоҳотларининг барқарорлигини таъминлаш" лойиҳасини қўшимча молиялаштириш учун 200 млн.доллар миқдорида қарз битимлари бўйича музокаралар муваффақиятли якунланган ва ушбу ташаббусларни молиялаштиришни тасдиқлаш яқин кунларда кутилмоқда.
Мулоқот чоғида С. Мюллер Ўзбекистон ҳукуматининг пандемияга қарши қаратилган чора-тадбирлардаги, жумладан, аҳолини ҳимоя қилиш мақсадида инфекция тарқалишига тезкор жавоб бериш ва назорат қилиш, банклар ва бизнес фаолиятини қўллаб-қувватлаш ва ҳатто қаттиқ карантин остида иш ўринлари сақлаб қолишдаги, устуворликларининг изчиллиги ва тўғри жойлаштирилишига юқори баҳо берди. С.Мюллер "Дўстлик" ордени билан мукофотлаш тўғрисидаги қарор учун Ўзбекистон Республикаси Президентига алоҳида миннатдорчилик билдириб, ушбу орден Ўзбекистонда лойиҳаларни амалга оширишда иштирок этган Жаҳон банки жамоасининг муваффақиятли ишини тан олишини билдиришини, ва ўзаро муносабатларнинг сифат жиҳатидан янги кўлами ва ҳамкорликка алоҳида ишонч даражасини англатишини таъкидлади.
Ўзбекистон томонидан С. Мюллернинг Жаҳон банкининг Ўзбекистон билан ҳамкорликка масъул вице-президенти сифатидаги фаолиятига юқори баҳо берилиб, икки томонлама ҳамкорликни кенгайтириш борасида кўрсатилган кўмак учун миннатдорчилик билдирилди.
Жаҳон банкининг Европа ва Марказий Осиё минтақаси бўйича янги вице-президенти, жорий йилнинг 1 май ойидан ўз фаолиятини бошлаши кутилаётган, А. Бьерде иқтисодий ислоҳотларнинг ижобий динамикаси ва мамлакатни жадал ривожлантириш учун кенг истиқболлар мавжудлигини инобатга олган ҳолда Ўзбекистон билан бевосита ҳамкорлик қилиш имконига эга бўлганидан хурсанд эканлигини айтиб ўтди.
Видеоконференция якунига кўра авиация, электр ва газ соҳаларини ислоҳ қилиш, 2020-2025 учун банк тизимини ислоҳ қилиш стратегиясини ишлаб чиқиш, қишлоқ хўжалигини ривожлантириш стратегияси, олий таълим тизимини ривожлантириш концепцияси, шунингдек, солиқ ислоҳотларига кўмаклашиш ва солиқ маъмурчилигини янада такомиллаштириш каби устувор йўналишлар бўйича ҳамкорлик доирасидаги чора-тадбирлар режалаштириб олинди.
Жаҳон банки раҳбарияти билан жорий лойиҳаларни жадал амалга оширишни, ҳамкорликнинг янги йўналишларини қамраб олган ҳолда ҳамкорлик кўламини кенгайтириш имкониятларини ўрганишни назарда тутиб Ўзбекистон билан ишлашнинг узлуксизлигини таъминлаш тўғрисида келишувга эришилди.
Маълумот учун: С. Мюллер Жаҳон банки вице-президенти сифатида 2015 йилнинг июль ойидан бери фаолият юритиб келган. Ўтган давр мобайнида Жаҳон банки Ўзбекистоннинг таркибий ва иқтисодий ислоҳотларни амалга оширишда асосий ҳамкорларидан бирига айланди.

Обсужден ход сотрудничества Узбекистана с Всемирным банком
21 апреля текущего года состоялась видеоконференция с участием заместителя Премьер-министра - министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова, вице-президента Всемирного банка по региону Европа и Центральная Азия С.Мюллера, нового вице-президента Всемирного банка по региону Европа и Центральная Азия А.Бьерде и ответственных лиц Банка, участвующих в реализации проектов в Узбекистане.
Обсуждалось текущее состояние реализации совместных проектов и договоренностей касающихся поддержки Всемирным банком мер и усилий Правительства Узбекистана по борьбе с распространением инфекции COVID-19 и ее экономическими последствиями.
Руководство Банка проинформировало о том, что заемные переговоры по проекту «Экстренное реагирование на коронавирусную инфекцию COVID-19» на сумму 95 млн. долларов и по дополнительному финансированию в рамках проекта «Обеспечение устойчивости рыночных реформ в Узбекистане» в размере 200 млн. долларов успешно завершены и в ближайшей перспективе ожидается одобрение финансирования данных инициатив.
В ходе диалога С.Мюллер высоко оценил последовательность и правильную расстановку приоритетов Правительства Узбекистана в предпринимаемых мерах по противодействию пандемии: оперативное реагирование и контроль за распространением инфекции с целью защиты населения, поддержка функционирования банков и предприятий и сохранение рабочих мест даже в условиях строгого карантина. С.Мюллер выразил отдельную благодарность Президенту Республики Узбекистан за  решение о награждении орденом «Дустлик», подчеркнув, что данное событие для него является признанием успешной работы всей команды Всемирного банка, которая задействована в реализации проектов в Узбекистане, и символизирует качественно новый масштаб взаимоотношений и особый уровень взаимного доверия в сотрудничестве.
Узбекской стороной была дана высокая оценка работе С.Мюллера в качестве вице-президента Всемирного банка, ответственного за сотрудничество с Узбекистаном, и выражена благодарность за оказанную поддержку в расширении двустороннего сотрудничества.
Новый вице-президент Всемирного банка по региону Европа и Центральная Азия А.Бьерде, вступающая в должность с 1 мая текущего года, сообщила, что рада открывшейся возможности напрямую сотрудничать с Узбекистаном ввиду положительной динамики проведения экономических реформ и широких перспектив ускоренного развития страны.
По итогам видеоконференции были намечены дальнейшие действия в рамках сотрудничества по приоритетным направлениям, в том числе по реформированию авиационной, электроэнергетической и газовой отраслей, разработке Стратегии реформирования банковской системы на 2020-2025гг., Стратегии развития сельского хозяйства, Концепции развития системы высшего образования, а также по содействию в проведении налоговых реформ и дальнейшем совершенствовании налогового администрирования.
С руководством Всемирного Банка была достигнута договоренность обеспечить преемственность в работе с Узбекистаном, имея в виду как ускоренную реализацию текущих проектов, так и изучение возможностей для расширения масштабов сотрудничества путем охвата новых сфер взаимодействия.
Справочно: С.Мюллер занимал должность вице-президента Всемирного банка с июля 2015 года. За истекший период Всемирный банк стал одним из ключевых партнеров Узбекистана в проведении структурных экономических реформ.