РАСМИЙ БАЁНОТ: Ўзбекистонда карантин тадбирлари 10 майга қадар узайтирилди
– Мамлакатимизда айни дақиқаларга келиб, коронавирус касаллиги билан 1495 бемор рўйхатга олинган. 194 фуқаро соғайиб, реабилитация марказларига ўтказилди. Кечанинг ўзида бу каби реабилитацияга ўтказилганларнинг сони 38 нафарни ташкил этди.
Вирусология илмий-текшириш институтидан олинган маълумотга кўра, ушбу институт клиникасида даволанаётган 87 беморнинг 27 нафарида пневмония клиник белгилари кузатиляпти, 4 нафарининг аҳволи оғир, 1 нафарининг аҳволи ўта оғир. Эпидемиология-микробиология ва юқумли касалликлар илмий текшириш институтида даволанаётган 93 бемордан 2 нафарининг аҳволи оғир. Тошкент тиббиёт академияси кўп тармоқли клиникасида даволанаётган 165 бемордан 53 нафарида пневмония клиник белгилари бор, 5 нафарининг аҳволи оғир, деб баҳоланяпти.
Карантин тадбирлари давом этяпти. Хабарингиз бор, карантин тадбирлари шу йилнинг 10 майига қадар узайтирилди. Ушбу карантин тадбирлари нима учун керак? Биз аниқ биламиз: қачонки, карантин тадбирларига риоя қилсак, вазиятни барқарор ушлаб қоламиз. Яққол мисол сифатида Хитой Халқ Республикаси ва Жанубий Корея давлатида қилинган ишларни келтириш мумкин. Халқ билан биргаликда ҳосил қилинган қаттиқ ирода, қаттиқ тартиб ва сабр касалликни енгишга сабаб бўлди.
Статистик маълумотларга кўра, охирги бир куннинг ўзида АҚШда 18 мингдан ортиқ ҳолатда коронавирус касаллиги, 1 минг 100 ҳолатда ўлим, Англия давлатида 5 мингдан, Россияда 4 мингдан кўпроқ ҳолатда касаллик қайд этилди. Тасаввур қилинг: агар бу каби кўрсаткичлар Ўзбекистонда аниқланганида ҳолимиз нима бўларди!? Шундай экан, ҳар биримиз қилинаётган ишларни тўғри тушунишимиз, уйда қолишимиз, карантин тадбирларига тўлиқ риоя қилишимиз шарт. Қачонки, биз ҳам Хитой, Корея халқи намоён этган сабр-қаноатни, бардошни намоён қила оларканмиз, касалликни енгамиз.

ОФИЦИАЛЬНОЕ ЗАЯВЛЕНИЕ: карантин в Узбекистане продлен до 10 мая
Начальник Государственной инспекции санитарно-эпидемиологического благополучия при Кабинете Министров Республики Узбекистан, главный санитарный врач страны Нурмат Отабеков:
- В стране на эту минуту зафиксировано 1495 больных коронавирусной инфекцией. 194 гражданина вылечились и переведены в реабилитационный центр. Вчера на реабилитацию было отправлено 38 граждан.
По данным, полученным из Научно-исследовательского института вирусологии, у 27 из 87 получающих лечение в этой клинике пациентов наблюдаются клинические признаки пневмонии, состояние 4 пациентов оценивается как тяжелое, одного – критическое. Двое из 93 пациентов, получающих лечение в Научно-исследовательском институте эпидемиологии, микробиологии и инфекционных заболеваний, находятся в тяжелом состоянии. У 53 из 165 пациентов, проходящих лечение в многопрофильной клинике Ташкентской медицинской академии, наблюдаются клинические проявления пневмонии, состояние пяти пациентов - тяжелое.
Карантинные мероприятия продолжаются. Как известно, карантин продлен до 10 мая текущего года. Зачем это нужно? Мы точно знаем: если мы будем четко соблюдать карантинные требования, то сможем обеспечить стабильность ситуации. В качестве примера можно привести работу, проделанную в Китайской Народной Республике и Южной Корее. Сила воли, строгая дисциплина и терпение народа помогли победить болезнь.
По статистическим данным, за последний день в США выявлено свыше 18 тысяч случаев заболевания коронавирусной инфекцией, 1100 легальных исходов, в Англии – свыше 5 тысяч случаев заболевания, в России – более 4 тысяч случаев. Представьте, что было бы, если подобное наблюдалось бы и в Узбекистане?! Таким образом, каждый из нас должен правильно понимать проводимую работу, оставаться дома, полностью соблюдать карантинные требования. Только проявив терпение, настойчивость и дисциплину, как это сделал народ Китая и Кореи, мы сможем победить болезнь.