РАСМИЙ БАЁНОТ: Ўзбекистонда карантин тадбирлари 10 майга қадар узайтирилди
– Мамлакатимизда айни дақиқаларга келиб, коронавирус касаллиги билан 1495 бемор рўйхатга олинган. 194 фуқаро соғайиб, реабилитация марказларига ўтказилди. Кечанинг ўзида бу каби реабилитацияга ўтказилганларнинг сони 38 нафарни ташкил этди.
Вирусология илмий-текшириш институтидан олинган маълумотга кўра, ушбу институт клиникасида даволанаётган 87 беморнинг 27 нафарида пневмония клиник белгилари кузатиляпти, 4 нафарининг аҳволи оғир, 1 нафарининг аҳволи ўта оғир. Эпидемиология-микробиология ва юқумли касалликлар илмий текшириш институтида даволанаётган 93 бемордан 2 нафарининг аҳволи оғир. Тошкент тиббиёт академияси кўп тармоқли клиникасида даволанаётган 165 бемордан 53 нафарида пневмония клиник белгилари бор, 5 нафарининг аҳволи оғир, деб баҳоланяпти.
Карантин тадбирлари давом этяпти. Хабарингиз бор, карантин тадбирлари шу йилнинг 10 майига қадар узайтирилди. Ушбу карантин тадбирлари нима учун керак? Биз аниқ биламиз: қачонки, карантин тадбирларига риоя қилсак, вазиятни барқарор ушлаб қоламиз. Яққол мисол сифатида Хитой Халқ Республикаси ва Жанубий Корея давлатида қилинган ишларни келтириш мумкин. Халқ билан биргаликда ҳосил қилинган қаттиқ ирода, қаттиқ тартиб ва сабр касалликни енгишга сабаб бўлди.
Статистик маълумотларга кўра, охирги бир куннинг ўзида АҚШда 18 мингдан ортиқ ҳолатда коронавирус касаллиги, 1 минг 100 ҳолатда ўлим, Англия давлатида 5 мингдан, Россияда 4 мингдан кўпроқ ҳолатда касаллик қайд этилди. Тасаввур қилинг: агар бу каби кўрсаткичлар Ўзбекистонда аниқланганида ҳолимиз нима бўларди!? Шундай экан, ҳар биримиз қилинаётган ишларни тўғри тушунишимиз, уйда қолишимиз, карантин тадбирларига тўлиқ риоя қилишимиз шарт. Қачонки, биз ҳам Хитой, Корея халқи намоён этган сабр-қаноатни, бардошни намоён қила оларканмиз, касалликни енгамиз.

2020-04-19 | Healthcare
Head of the State Inspection of Sanitary and Epidemiological Surveillance under the Cabinet of Ministers, Chief State Sanitary Inspector of the country Nurmat Otabekov notes:
– The number of coronavirus infected in Uzbekistan has reached 1495 people. 194 citizens have recovered and transferred to a rehabilitation center.
According to the Scientific Research Institute of Virology, 27 patients out of 87 treated at the Institute’s clinic have clinical signs of pneumonia, the state of the four is assessed as serious, one person is in critical condition. Two patients’ condition out of 93 being treated at the Scientific Research Institute of Epidemiology, Microbiology and Infectious Diseases, is assessed as serious. The state of 5 out of 165 patients undergoing treatment in a multidisciplinary clinic of Tashkent Medical Academy is serious, 53 patients have clinical signs of pneumonia.
Quarantine measures continue. As is known, quarantine has been extended until May 10 this year. We know for sure: if we strictly observe the quarantine requirements, we can ensure the stability of the situation. An example is the activity carried out in China and South Korea. Willpower, strict discipline and patience of people helped to defeat the disease.