Сурхондарё вилоятида юқори малакали кадрлар тайёрлаш тизимини кенгайтириш ва янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида
2020-04-18 | Ҳужжатлар
Сўнгги йилларда мамлакатимизда олий таълим тизимини тубдан ислоҳ қилиш, талабаларни ўқишга қабул қилиш жараёнида шаффофликни таъминлаш, юқори малакали мутахассислар тайёрлаш сифатини ошириш, таълим жараёнига рақамли ва педагогик технологиялар ҳамда замонавий усулларни кенг жорий этишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Хусусан, Ўзбекистон Республикаси олий таълим тизимини 2030 йилгача ривожлантириш концепциясига мувофиқ ёшларни олий таълим билан қамраб олиш даражасини босқичма-босқич 50 фоизга етказиш, ҳудудларда сифатли олий таълим хизматлари кўламини кенгайтириш орқали аҳоли ва жадал ўсиб бораётган иқтисодиёт тармоқлари эҳтиёжларини таъминлаш белгиланган.
Қайд этиш керакки, мамлакатимизнинг олис ҳудудларида ёшларнинг олий маълумот олишга бўлган интилишини қўллаб-қувватлаш учун муайян ишлар амалга оширилаётган бўлсада, ушбу чоралар ҳамон етарли бўлмаяпти. Бунинг оқибатида мактаб ва ўрта махсус таълим муассасалари битирувчиларининг муайян қисми хорижий мамлакатлар олий ўқув юртларига бориб ўқишга мажбур бўлмоқда. Сўнгги икки йилда биргина Сурхондарё вилоятидан 7,5 мингга яқин ёшлар олий таълим муассасаларида таълим олиш учун қўшни мамлакатларга кетган.
Шу муносабат билан, республикамизнинг жанубий сарҳадларида юқори малакали кадрлар тайёрлаш тизимини янги босқичга олиб чиқиш, ёшларнинг илғор педагогик технологиялар ёрдамида таълим олиши учун қўшимча имконият яратиш, ҳудудда тадбиркорлик анъаналарини илмий-тадқиқот ва инновацион фаолият билан
уйғун ривожлантириш ҳамда Ўзбекистон Республикаси олий таълим тизимини 2030 йилгача ривожлантириш концепцияси ижросини таъминлаш мақсадида, шунингдек, вилоят жамоатчилиги, халқ депутатлари Кенгашларининг мурожаатлари ҳамда Сурхондарё вилоятининг энг кўп аҳолиси истиқомат қилаётган Денов тумани ва унинг марказини комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш чора-тадбирлари дастури амалга оширилаётганлигини инобатга олиб:
1. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ҳамда Сурхондарё вилояти ҳокимлигининг Термиз давлат университети Денов филиали негизида Самарқанд давлат университетининг Денов тадбиркорлик ва педагогика институтини (кейинги ўринларда – Институт) ташкил этиш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
2. Қуйидагилар Институт фаолиятининг асосий йўналишлари этиб белгилансин:
ижтимоий соҳа ва иқтисодиёт тармоқларининг ривожланиш истиқболлари ва устувор вазифалари, шунингдек, тадбиркорликнинг замонавий ривожланиш тенденцияларини инобатга олган ҳолда тадбиркорлик ва бошқарув, педагогика ва аниқ фанлар ҳамда меҳнат бозори эҳтиёжларига мувофиқ бошқа соҳалар бўйича юқори малакали кадрларни миллий ва халқаро стандартларга мувофиқ сифатли тайёрлаш;
етакчи хорижий олий таълим муассасалари билан ҳамкорликда малакали мутахассисларга эҳтиёж юқори бўлган соҳалар учун қўшма таълим дастурлари асосида кадрлар тайёрлаш;
замонавий билим ва кўникмаларга эга юқори малакали мутахассислар тайёрлаш жараёнига илғор таълим технологиялари, шу жумладан масофавий ўқитиш услубларини жорий этиш;
ўқув ва илмий лойиҳаларни амалга оширишда, шунингдек, илм-фан, ишлаб чиқариш ва амалиёт олдида турган долзарб вазифаларни ҳал этишга йўналтирилган илмий-амалий тадқиқотлар олиб боришда республика ва хорижий етакчи олий таълим ва илмий-тадқиқот муассасалари билан ҳамкорлик қилиш;
юқори малакали профессор-ўқитувчилар, мутахассисларни жалб этган ҳолда ижтимоий соҳа ва иқтисодиётнинг эҳтиёж юқори бўлган тармоқлари учун кадрларни қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш курсларини ташкил этиш;
республика ва хорижий олий таълим ҳамда илмий-тадқиқот муассасаларига истиқболли ёшларни магистратура ва докторантурага мунтазам юбориш орқали Институтнинг илмий-педагогик салоҳиятини ошириб бориш.
Институт Термиз давлат университети Денов филиалининг барча ҳуқуқ, мажбуриятлари ва шартномалари бўйича ҳуқуқий вориси ҳисобланади;
Институт юридик шахс мақомига эга бўлган давлат олий таълим муассасаси ҳисобланади, шунингдек, Ўзбекистон Республикасининг Давлат герби тасвири туширилган ва ўз номи давлат тилида ёзилган муҳрга ва бланкаларга, мустақил балансга ҳамда шахсий ғазна ҳисобварақлари ва банк ҳисобварақларига эга бўлади;
Институт Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги тизимида фаолият юритади;
Институтнинг таълим фаолияти 2020/2021 ўқув йилидан бошланади;
Термиз давлат университети Денов филиали талабалари таҳсил олаётган бакалавриат таълим йўналишлари бўйича Институтда ўқишни давом эттиради;
Институтга талабаларни қабул қилиш ҳар йили тасдиқланадиган республика олий таълим муассасаларига ўқишга қабул қилиш параметрларидан келиб чиққан ҳолда давлат буюртмаси ва тўлов-контракт асосида белгиланади;
Институт Сурхондарё вилоятининг Денов, Сариосиё, Узун, Шўрчи ва Қумқўрғон туманларидаги умумтаълим мактаблари, ўрта махсус таълим муассасаларида чет тили ва аниқ фанлар бўйича дарс машғулотларини олиб борувчи ўқитувчиларга доимий равишда илмий-услубий ёрдам кўрсатиб боради.
4. Ислом тараққиёт банки иштирокида “Олий таълим муассасалари моддий-техник базасини мустаҳкамлаш” лойиҳаси амалга оширилаётганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги Институтда илмий фаолиятни ривожлантириш ҳамда таълим, фан, инновация ва илмий тадқиқотлар натижаларини тижоратлаштириш узвий боғлиқлигини назарда тутувчи “Университет 3.0” концепциясини босқичма-босқич жорий этиш мақсадида:
2020/2021 ўқув йили давомида “Олий таълим муассасалари моддий-техник базасини мустаҳкамлаш” лойиҳаси доирасида ҳамда халқаро молия институтлари маблағларини жалб қилган ҳолда Институтнинг ахборот-технологиялари, биология, кимё ва физика бўйича замонавий лаборатория ускуналари билан жиҳозланишини таъминласин;
уч ой муддатда Институтга юқори салоҳиятга, жумладан фан номзоди, фалсафа доктори ҳамда фан доктори илмий даражасига эга бўлган профессор-ўқитувчиларни жалб қилсин.
5. Белгилансинки, Институтнинг педагогик ва илмий салоҳиятини ошириш, таълим жараёнини сифатли ташкил этиш учун юқори малакали мутахассисларни жалб қилиш мақсадида, шунингдек, жойлашув ҳудудини инобатга олиб Институт профессор-ўқитувчилари ва ходимларига меҳнатга ҳақ тўлашда мос равишда ягона тариф сеткаси разрядларига кўра тариф коэффициентлари ва базавий лавозим маошлари 1,5 баравар миқдорда ҳисобланади.
6. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги икки ой муддатда:
Институт тузилмаси олий таълим муассасалари учун белгиланган нормативларга мувофиқ тасдиқланишини таъминласин;
Институт уставини белгиланган тартибда тасдиқласин ва унинг давлат рўйхатидан ўтказилиши чораларини кўрсин;
Институтни танлов асосида, шу жумладан республика олий таълим муассасаларида фаолият юритаётган амалий тажрибага эга бўлган юқори малакали профессор-ўқитувчилар билан таъминласин;
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги билан биргаликда Институтда ўқув-методик жараённинг ташкил этилишини таъминлаш, белгиланган тартибда штатлар жадвали ва харажатлар сметасини тасдиқлаш, уни зарур жиҳозлар билан таъминлаш бўйича аниқ чора-тадбирларни амалга оширсин;
Институт ахборот-ресурс марказини қўшимча ўқув, илмий ва бадиий адабиётлар билан таъминлаш чораларини кўрсин.
7. Самарқанд давлат университетининг Денов тадбиркорлик ва педагогика институти Васийлик кенгаши таркиби иловага мувофиқ тасдиқлансин.
8. Республика олий таълим тизимидаги мавқеи, илмий салоҳияти, узоқ йиллар давомида шаклланган анъаналарини инобатга олган ҳолда Самарқанд давлат университети зиммасига Институтни оталиққа олиш вазифаси юклансин ва унга қуйидаги йўналишларда кўмак бериб бориш топширилсин:
салоҳиятли кадрларни жалб этган ҳолда таълим ва илмий фаолиятни сифатли ташкил этиш;
таълим, тарбия, илмий ва услубий жараёнларни самарали бошқариш;
таълим жараёнига замонавий педагогик технологияларни жорий этиш;
дарслик, ўқув қўлланмалар, ўқув-услубий материал ва ахборот ресурслари билан таъминлаш;
профессор-ўқитувчиларнинг малакасини ошириш ва иқтидорли ёшлар селекциясини амалга ошириш;
илмий-тадқиқот ишлари учун қўшимча шароитлар яратиш ва илмий мактабларни ривожлантириш.
9. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Инновацион ривожланиш вазирлиги Институтни салоҳиятли профессор-ўқитувчилар билан таъминлаш мақсадида етакчи олий таълим муассасаларида тегишли соҳалар бўйича 2020/2021 ўқув йилидан бошлаб магистратура мутахассисликлари ва 2021 йилдан бошлаб таянч докторантурада кадрларни мақсадли тайёрлаш чораларини кўрсин.
10. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги Республика олий таълим кенгаши билан биргаликда Институт фаолияти самарадорлигини ошириш мақсадида қуйидагиларни амалга оширсин:
Институт фаолиятини чуқур ўрганиш ва таҳлил қилиш ҳамда унинг натижалари бўйича хулоса ва таклифлар киритиш;
профессор-ўқитувчилар, талабалар ўртасида сўровлар ўтказиш, жамоатчилик ва иш берувчиларнинг фикрини ўрганиш ҳамда илғор хорижий тажрибаларни таҳлил қилиш орқали ўқув дастурларини такомиллаштириш ва замонавий педагогик технологияларни жорий этиш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш;
бошқариш тизими самарадорлиги ва профессор-ўқитувчилар учун яратилган шароитлар, улар томонидан таълим беришда қўлланилаётган таълим-тарбия усулларининг таъсирчанлигига холисона баҳо бериш;
очиқлик, шаффофлик ва холисликни таъминлаш, коррупцияга шароит яратувчи омилларни бартараф этишга қаратилган комплекс чора-тадбирларни ишлаб чиқиш ва амалга ошириши бўйича тавсиялар киритиш;
истиқболли қўшма таълим дастурларини ташкил этиш, ҳамкорликнинг янги шаклларини ривожлантириш, чет эллик профессор-ўқитувчилар ва хориждаги ватандошларни жалб этиш бўйича таклифлар киритиш.
11. Қуйидагилар Институт фаолиятини молиялаштириш манбалари этиб белгилансин:
хўжалик фаолияти ва шартнома асосида хизматлар кўрсатишдан тушадиган маблағлар;
халқаро молия институтларининг грантлари доирасида тушадиган маблағлар;
12. Белгилаб қўйилсинки, мазкур қарорни амалга ошириш билан боғлиқ бўлган харажатларни молиялаштириш 2020 йилда Ўзбекистон Республикасининг республика бюджетидан биринчи даражали бюджет маблағларини тақсимловчи сифатида Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигига ажратиладиган маблағлар доирасида, 2021 йилдан бошлаб эса Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети параметрларида назарда тутилади.
13. Ўзбекистон Республикаси Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда тасдиқланган лойиҳа-смета ҳужжатларига асосан Институтнинг бино ва иншоотларини қуриш, реконструкция қилиш, капитал таъмирлаш ва жиҳозлаш лойиҳалари Ўзбекистон Республикасининг 2021–2023 йилларга мўлжалланган Инвестиция дастурига белгиланган тартибда киритилишини таъминласин.
14. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги:
Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги билан биргаликда республикамиздаги етакчи олий таълим муассасалари томонидан уларнинг юқори малакали профессор-ўқитувчиларини жалб қилган ҳолда Институтда онлайн маъруза ўтказиш ҳамда масофавий таълим технологияларини жорий этиш учун телекоммуникация жиҳозлари ва инфратузилма билан таъминлаш, шунингдек, юқори тезликдаги Интернет жаҳон ахборот тармоғи ҳамда электрон таълим миллий тармоғига улаш чораларини кўрсин;
Институтда 2021/2022 ўқув йилидан бошлаб илғор хорижий, шу жумладан Туркия Республикаси олий таълим муассасалари билан келишув асосида қўшма таълим дастурлари бўйича кадрлар тайёрлаш ҳамда талабалар алмашинуви йўлга қўйилишини таъминласин;
Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси ва Сурхондарё вилояти ҳокимлиги билан биргаликда “Ёш тадбиркорлар” бизнес-инкубаторини ташкил этиш, унда ҳудуд ёшлари учун тадбиркорлик ва стартап лойиҳаларини амалга ошириш кўникмаларини шакллантириш ҳамда талабаларнинг амалиётларини ташкил этиш чораларини кўрсин.
15. Сурхондарё вилояти ҳокимлиги Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги билан биргаликда Институт фаолиятини самарали ташкил этиш мақсадида жалб этиладиган малакали профессор-ўқитувчиларни хизмат уйлари билан таъминлаш чораларини кўрсин.
16. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 6 сентябрдаги “Профессионал таълим тизимини янада такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ–5812-сон Фармонига мувофиқ Термиз давлат университети Денов филиалига унинг моддий-техника базасини мустаҳкамлаш учун оператив бошқариш ҳуқуқи асосида берилган Денов қурилиш ва транспорт касб-ҳунар коллежининг бино ва иншоотлари Институтда сақлаб қолинсин.
17. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 5 мартдаги “Термиз давлат университетининг Денов филиалини ташкил этиш тўғрисида”ги 171-сон қарори ўз кучини йўқотган деб ҳисоблансин.
18. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
19. Ушбу қарор ижросини ташкил этишнинг қуйидаги тартиби ўрнатилсин:
Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси А.А. Абдувахитов – ушбу қарорда белгиланган чора-тадбирларни амалга ошириш юзасидан масъул вазирлик, идора ва ташкилотлар фаолиятини самарали ташкил этсин ва мувофиқлаштирсин, улар раҳбарларининг бажарилган ишлар тўғрисидаги ҳисоботларини ҳар чоракда қабул қилсин ҳамда аниқланган камчиликларни ўз вақтида бартараф этсин;
Ўзбекистон Республикаси олий ва ўрта махсус таълим вазири И.У. Маджидов – Институт фаолиятини самарали ташкил этсин, мазкур қарорни ижро этиш юзасидан барча зарур чоралар кўрилишини таъминласин, белгиланган вазифаларни ўз вақтида ва сифатли амалга оширишда масъул ташкилотларга услубий ва амалий ёрдам кўрсатсин ҳамда унинг ижроси бўйича ҳар чоракда ахборот киритиб борсин;
Сурхондарё вилояти ҳокими Т.А. Боболов – Институт фаолиятини ташкил этиш ва ривожлантириш ҳамда унинг моддий-техника базасини мустаҳкамлашда ҳар томонлама кўмаклашсин;
Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги бош директори А.К. Кўчимов, Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси раиси А.Д. Хаджаев – ушбу қарорнинг мазмун-моҳияти, амалий аҳамияти ҳамда ижтимоий соҳа ва иқтисодиёт тармоқлари учун юқори малакали кадрлар тайёрлаш тизимини такомиллаштириш, ҳудудда илмий-тадқиқот ва инновацион фаолиятни ривожлантириш борасида амалга оширилаётган ишларни мунтазам ёритиб борсин.
20. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н. Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари З.Ш. Низомиддинов зиммасига юклансин.

О мерах по расширению и дальнейшему совершенствованию системы подготовки высококвалифицированных кадров в Сурхандарьинской области
2020-04-18 | Документы
В последние годы в стране уделяется особое внимание кардинальному реформированию системы высшего образования, обеспечению прозрачности в процессе приема студентов на учебу, повышению качества подготовки высококвалифицированных специалистов, широкому внедрению в образовательный процесс цифровых и педагогических технологий, а также современных методов.
В частности, в соответствии с Концепцией развития системы высшего образования Республики Узбекистан до 2030 года определено обеспечение потребностей населения и быстроразвивающихся отраслей экономики путем поэтапного доведения до 50 процентов уровня охвата молодежи высшим образованием и расширения масштаба качественных услуг высшего образования в регионах.
Следует отметить, что несмотря на то, что в отдаленных регионах страны проводится определенная работа по поддержке стремления молодежи к получению высшего образования, данные меры все еще остаются недостаточными. В результате определенная часть выпускников школ и средних специальных образовательных учреждений вынуждена выезжать на обучение в высшие образовательные учреждения зарубежных государств. За последние два года только из Сурхандарьинской области около 7,5 тысячи молодежи отбыло для обучения в высшие образовательные учреждения соседних стран.
В связи с этим в целях поднятия на новый этап системы подготовки высококвалифицированных кадров на южных границах республики, создания дополнительных возможностей для получения молодежью образования с помощью передовых педагогических технологий, обеспечения развития в регионе традиций предпринимательства во взаимоувязке с научно-исследовательской и инновационной деятельностью и исполнения Концепции развития системы высшего образования Республики Узбекистан до 2030 года, а также принимая во внимание обращения общественности и Кенгашей народных депутатов области, реализацию Программы мер комплексного социально-экономического развития самого густонаселенного в Сурхандарьинской области – Денауского района и его центра:
1. Согласиться с предложением Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан и хокимията Сурхандарьинской области о создании Денауского института предпринимательства и педагогики Самаркандского государственного университета (далее – Институт) на базе Денауского филиала Термезского государственного университета.
качественную подготовку высококвалифицированных кадров в соответствии с национальными и международными стандартами в области предпринимательства и управления, педагогики и точных наук, а также других сферах в соответствии с потребностями рынка труда с учетом перспектив и приоритетных задач развития социальной сферы и отраслей экономики, тенденций современного развития предпринимательства;
подготовку кадров для отраслей с высокой потребностью в квалифицированных специалистах на основе совместных образовательных программ в сотрудничестве с ведущими зарубежными высшими образовательными учреждениями;
внедрение передовых образовательных технологий, в том числе методов дистанционного обучения, в процесс подготовки высококвалифицированных специалистов, обладающих современными знаниями и навыками;
осуществление сотрудничества с республиканскими и зарубежными ведущими высшими образовательными и научно-исследовательскими учреждениями в реализации учебных и научных проектов, а также проведении научно-практических исследований, направленных на решение актуальных задач, стоящих перед наукой, производством и практикой;
организацию курсов по переподготовке и повышению квалификации кадров для социальной сферы и отраслей экономики, имеющих высокую потребность в них, с привлечением высококвалифицированных профессоров-преподавателей и специалистов;
повышение научно-педагогического потенциала Института путем регулярного направления перспективной молодежи в магистратуру и докторантуру республиканских, а также зарубежных высших образовательных и научно-исследовательских учреждений.
Институт является правопреемником Денауского филиала Термезского государственного университета по всем правам, обязанностям и договорам;
Институт является государственным высшим образовательным учреждением со статусом юридического лица, имеет печать и бланки с изображением Государственного герба Республики Узбекистан и своим наименованием на государственном языке, самостоятельный баланс, казначейские лицевые счета и банковские расчетные счета;
Институт ведет деятельность в системе Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан;
образовательная деятельность Института начинается с 2020/2021 учебного года;
студенты Денауского филиала Термезского государственного университета продолжат обучение на соответствующих направлениях образования бакалавриата Института;
прием студентов в Институт определяется на основе государственного заказа и платного контракта исходя из ежегодно утверждаемых параметров приема в высшие образовательные учреждения республики;
Институт на постоянной основе оказывает научно-методическую помощь учителям, ведущим занятия по иностранным языкам и точным предметам в общеобразовательных школах, средних специальных образовательных учреждениях в Денауском, Сарыасийском, Узунском, Шурчинском и Кумкурганском районах Сурхандарьинской области.
4. Принять к сведению, что с участием Исламского банка развития реализуется проект «Укрепление материально-технической базы высших образовательных учреждений». Министерству высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан в целях поэтапного внедрения концепции «Университет 3.0», предусматривающей развитие научной деятельности в Институте и тесную связь образования, науки, инноваций и коммерциализации результатов научных исследований:
в течение 2020/2021 учебного года обеспечить оснащение Института современным лабораторным оборудованием по информационным технологиям, биологии, химии и физике в рамках проекта «Укрепление материально-технической базы высших образовательных учреждений» с привлечением средств международных финансовых институтов;
в трехмесячный срок привлечь в Институт профессоров-преподавателей с высоким потенциалом, в частности имеющих ученую степень кандидата наук, доктора философии, а также доктора наук.
5. Установить, что в целях привлечения высококвалифицированных специалистов для повышения педагогического и научного потенциала и качественной организации образовательного процесса Института с учетом расположения региона, при оплате труда профессоров-преподавателей и работников Института тарифные коэффициенты и базовые должностные оклады рассчитываются соответственно разрядам по Единой тарифной сетке в 1,5-кратном размере.
6. Министерству высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан в двухмесячный срок:
обеспечить утверждение структуры Института в соответствии с нормативами, установленными для высших образовательных учреждений;
утвердить в установленном порядке устав Института и принять меры по проведению его государственной регистрации;
укомплектовать Институт высококвалифицированными профессорами-преподавателями на конкурсной основе, в том числе ведущими деятельность в высших образовательных учреждениях республики и обладающими практическим опытом работы;
совместно с Министерством финансов Республики Узбекистан реализовать конкретные меры по обеспечению организации учебно-методического процесса, утверждению в установленном порядке штатного расписания и сметы расходов Института, обеспечению его необходимым оборудованием;
принять меры по обеспечению Информационно-ресурсного центра Института дополнительной учебной, научной и художественной литературой.
7. Утвердить состав Попечительского совета Денауского института предпринимательства и педагогики Самаркандского государственного университета согласно приложению.
8. Возложить на Самаркандский государственный университет задачу шефства над Институтом, принимая во внимание его статус в системе высшего образования республики, научный потенциал и традиции, сформированные на протяжении долгих лет, а также поручить ему оказание содействия в следующих направлениях:
качественной организации образовательной и научной деятельности с привлечением квалифицированных кадров;
эффективном управлении образовательными, воспитательными, научными и методическими процессами;
внедрении современных педагогических технологий в образовательный процесс;
обеспечении учебниками, учебными пособиями, учебно-методическими материалами и информационными ресурсами;
повышении квалификации профессоров-преподавателей и проведении селекции одаренной молодежи;
создании дополнительных условий для научно-исследовательской работы и развитии научных школ.
9. Министерству высшего и среднего специального образования, Министерству экономического развития и сокращения бедности и Министерству инновационного развития Республики Узбекистан в целях обеспечения Института высококвалифицированными профессорами-преподавателями принять меры по целевой подготовке с 2020/2021 учебного года кадров по специальностям магистратуры, с 2021 года – базовой докторантуры по соответствующим отраслям в ведущих высших образовательных учреждениях.
10. Министерству высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан совместно с Республиканским советом высшего образования в целях повышения эффективности деятельности Института:
глубоко изучить и проанализировать деятельность Института с внесением заключений и предложений по их результатам;
разработать предложения по совершенствованию учебных программ и внедрению современных педагогических технологий путем проведения опросов среди профессоров-преподавателей и студентов, изучения мнения общественности и работодателей, а также анализа передового зарубежного опыта;
дать объективную оценку эффективности системы управления и созданных условий для профессоров-преподавателей, а также действенности методов образования и воспитания, применяемых ими в процессе обучения;
разработать и внести рекомендации по реализации комплекса мер, направленных на обеспечение открытости, прозрачности и объективности, устранению факторов, создающих условия для коррупции;
внести предложения о создании перспективных совместных образовательных программ, развитии новых форм сотрудничества, привлечении профессоров-преподавателей и соотечественников из-за рубежа.
11. Определить источниками финансирования деятельности Института:
средства, поступающие в рамках грантов международных финансовых институтов;
12. Установить, что финансирование расходов, связанных с исполнением настоящего постановления, предусматривается в рамках средств, выделяемых Министерству высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан из республиканского бюджета Республики Узбекистан в качестве распределителя бюджетных средств первого уровня на 2020 год, начиная с 2021 года – в параметрах Государственного бюджета Республики Узбекистан.
13. Министерству экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами обеспечить в установленном порядке включение в Инвестиционную программу Республики Узбекистан на 2021–2023 годы проектов по строительству, реконструкции, капитальному ремонту и оснащению зданий и сооружений Института на основе утвержденной проектно-сметной документации.
совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан принять меры по обеспечению Института телекоммуникационным оборудованием и инфраструктурой для проведения онлайн-лекций и внедрения дистанционных образовательных технологий ведущими высшими образовательными учреждениями республики с привлечением их высококвалифицированных профессоров-преподавателей, а также подключению к всемирной информационной высокоскоростной сети Интернет и национальной сети электронного образования;
обеспечить налаживание в Институте подготовки кадров и обмена студентами по совместным образовательным программам, начиная с 2021/2022 учебного года, на основе соглашений с передовыми зарубежными высшими образовательными учреждениями, в том числе Турецкой Республики;
совместно с Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан и хокимиятом Сурхандарьинской области принять меры по созданию бизнес-инкубатора «Ёш тадбиркорлар», формированию у молодежи региона навыков реализации предпринимательских и стартап-проектов, а также организации практики студентов.
15. Хокимияту Сурхандарьинской области совместно с Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан принять меры по обеспечению служебным жильем привлекаемых квалифицированных профессоров-преподавателей с целью эффективной организации деятельности Института.
16. Сохранить за Институтом здания и сооружения Денауского профессионального колледжа строительства и транспорта, переданные для укрепления материально-технической базы Денауского филиала Термезского государственного университета на основе права оперативного управления в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 6 сентября 2019 года № УП–5812 «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию системы профессионального образования».
17. Признать утратившим силу постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 5 марта 2018 года № 171 «О создании Денауского филиала Термезского государственного университета».
18. Министерству высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
19. Установить следующий порядок организации исполнения настоящего постановления:
советнику Президента Республики Узбекистан Абдувахитову А.А. – эффективно организовать и координировать деятельность ответственных министерств, ведомств и организаций по реализации мер, установленных в настоящем постановлении, ежеквартально принимать отчеты их руководителей о проведенной работе, а также своевременно устранять выявленные недостатки;
министру высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан Маджидову И.У. – эффективно организовать деятельность Института, обеспечить принятие всех необходимых мер по реализации настоящего постановления, оказывать методическую и практическую помощь ответственным организациям по своевременной и качественной реализации установленных задач, ежеквартально вносить информацию о ходе его исполнения;
хокиму Сурхандарьинской области Боболову Т.А. – оказывать всестороннее содействие в организации и совершенствовании деятельности Института, а также укреплении его материально-технической базы;
генеральному директору Национального информационного агентства Узбекистана Кучимову А.К., председателю Национальной телерадиокомпании Узбекистана Хаджаеву А.Д. – регулярно освещать суть и содержание, практическое значение данного постановления, а также проводимую работу по совершенствованию системы подготовки высококвалифицированных кадров для социальной сферы и отраслей экономики, развитию в регионе научно-исследовательской и инновационной деятельности.
20. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш.