Карантин тадбирлари эълон қилинган вақтдан бугунги кунга қадар республикамиз бўйича карантин қоидаларига амал қилмаслик билан боғлиқ жами – 68 239 та ҳолат аниқланган.
- Тошкент шаҳрида – 11 867 та ҳолат;
- Фарғона вилоятида – 10 350 та ҳолат;
- Тошкент вилоятида – 9 907 та ҳолат;
- Самарқанд вилоятида – 6 226 та ҳолат;
- Сирдарё вилоятида – 4 857 та ҳолат;
- Қашқадарё вилоятида – 4 596 та ҳолат;
- Наманган вилоятида – 3 889 та ҳолат;
- Андижон вилоятида – 3 785 та ҳолат;
- Бухоро вилоятида – 2 819 та ҳолат;
- Қорақалпоғистон Республикасида – 2 479 та ҳолат;
- Хоразм вилоятида – 2 309 та ҳолат;
- Жиззах вилоятида – 2 236 та ҳолат;
- Сурхондарё вилоятида – 2 216 та ҳолат;
- Навоий вилоятида – 703 та ҳолатни ташкил этмоқда.
Мисол учун, 15 апрель куни Бухоро вилояти, Олот тумани, “Асажам” маҳалласида яшовчи 1982 й.т. У.Ш., Қорақалпоғистон Республикаси, Тахтакўпир туманида яшовчи 1994 й.т. Р.Б.лар жамоат жойида тиббий ниқобсиз юрганликлари аниқланиб, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 54-моддаси билан маъмурий жавобгарликка тортилганлар.
15 апрель куни Тошкент шаҳар, Яккасарой тумани, “Қушбеги” мавзесида яшовчи 1991 й.т. Г.П. 14 апрель куни карантинга олинган бўлсада, карантин қоидаларини бузганлиги учун Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 54-моддасига асосан жавобгарликка тортилган.
15 апрель куни Қарши шаҳар, Мустақиллик кўчасида яшовчи Х.Б., Қарши шаҳрида яшовчи М.С., Қорақалпоғистон Республикаси, Қўнгирот тумани, “Орнек” овулида яшовчи 1996 й.т. М.Б.лар рухсатномасиз ўз транспортида бемақсад юрганлиги аниқланиб, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 54-моддаси бўйича жавобгарликка тортилиб, автомашинаси жарима майдончасига жойлаштирилган.
15 апрель куни Тошкент шаҳар, Яшнобод тумани, Нигора кўчасида яшовчи 2003 й.т. И.Р. ўз велосипедида бемақсад юрганлиги аниқланиб, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 54-моддаси бўйича жавобгарликка тортилиб, велосипеди жарима майдончасига жойлаштирилган.
15 апрель соат 14:00 да Сирдарё тумани, “Фурқат” маҳалласи, Қахрамонлар кўчасида яшовчи 2000 й.т. Р.Б. карантин қоидаларини бузиб, маст ҳолатда майда безорилик содир қилганлигини учун, унга нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 54, 183 ва 194-моддалари асосида Маъмурий ишлар бўйича Гулистон тумани суди томонидан 10 сутка маъмурий қамоқ жазоси тайинланган.
15 апрель соат 12:45 да Сирдарё вилояти, Ширин шаҳар, “М.Улуғбек” маҳалласида яшовчи 1961 й.т. Э.Ш. ва “Дўстлик” маҳалласида яшовчи 1962 й.т. К.Э.лар карантин қоидаларини бузиб, маст ҳолатда майда безорилик содир қилганликлари учун, уларга нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 54 ва 183-моддаларига асосан Маъмурий ишлар бўйича Боёвут тумани суди томонидан 10 сутка маъмурий қамоқ жазоси тайинланди.
15 апрель куни Навоий шаҳар, Ёшлик кўчасида яшовчи 1984 й.т. Ф.Ш.(аёл) карантин қоидаларини бузиб, спиртли ичимлик таъсирида, фуқаролар осойишталигини бузганлиги, ички ишлар ходимларини қонуний талабларини бажармаганлиги учун унга нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 54, 183 ва 194-моддасига асосан ҳужжатлар расмийлаштирилиб, Навоий шаҳар Маъмурий ишлар суди томонидан 1 115 000 миқдорида жарима жазоси тайинланган.
15 апрель куни Наманган вилояти, Поп тумани, “Мустақиллик” маҳалласида яшовчи 1998 й.т. О.Т. маст ҳолда, жамоат жойида ҳимоя ниқобисиз, фуқаролар осойишталигини бузганлиги ҳамда ички ишлар ходимларининг қонуний талабини бажармаганлиги учун унга нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 54, 183 ва 194-моддаларига асосан ҳужжатлар расмийлаштирилиб, Поп тумани Маъмурий ишлар бўйича суди томонидан 15 сутка маъмурий қамоқ жазоси ва 1 115 000 сўм жарима жазоси тайинланган.
15 апрель куни Наманган вилояти, Поп тумани, “Боён” маҳалласида яшовчи 1972 й.т. Ю.У. маст ҳолда, жамоат жойида ҳимоя ниқобисиз, фуқаролар осойишталигини бузганлиги ҳамда ички ишлар ходимларини қонуний талабини бажармаганлиги учун унга нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 54, 183 ва 194-моддаларига асосан ҳужжатлар расмийлаштирилиб, Поп тумани Маъмурий ишлар бўйича суди томонидан 15 сутка маъмурий қамоқ жазоси ва 1 115 000 сўм жарима жазоси тайинланган.
15 апрель соат 17:30 да Сирдарё вилояти, Ховос тумани, “Гулбаҳор” маҳалласи, Сайқал кўчасида яшовчи 2000 й.т. О.Қ., карантин қоидаларини бузиб, ички ишлар органлари ходимларининг қонуний талабини бажармаганлиги учун унга нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 54, 194-моддаларига асосан тегишли ҳужжатлар расмийлаштирилиб, Ховос тумани Маъмурий ишлар бўйича суди томонидан 446 000 сўм жарима жазоси тайинланган.
15 апрель соат 12:45да Сирдарё вилояти, Сирдарё тумани, “Қуёш” маҳалласи, Кўхна диёр кўчасида яшовчи 1985 й.т. Т.Б. карантин қоидаларини бузиб, маст ҳолатда майда безорилик содир қилганлиги учун унга нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 54, 194-моддаларига асосан ҳужжатлар расмийлаштирилиб, Гулистон тумани Маъмурий ишлар бўйича суди томонидан 446 000 сўм жарима жазоси тайинланган.

2020-04-16 | Общество
С момента объявления карантина по сегодняшний день, в республике выявлены 69 239 фактов нарушения мер карантинного ограничения.
- городе Ташкенте – 11 867 фактов;
- Ферганской области – 10 350 фактов;
- Ташкентской области – 9 907 фактов;
- Самаркандской области – 6 226 фактов;
- Сырдарьинской области – 4 857 фактов;
- Кашкадарьинской области – 4 596 фактов;
- Наманганской области – 3 889 фактов;
- Андижанской области – 3 785 фактов;
- Бухарской области – 2 819 фактов;
- Республике Каракалпакстан – 2 479 фактов;
- Хорезмской области – 2 309 фактов;
- Джизакской области – 2 236 фактов;
- Сурхандарьинской области – 2 216 фактов;
- Навоийской области – 703 факта.
Например, 15 апреля выявлено, что граждане У.Ш. 1982 г.р., проживающий в махалле «Асажам» Алатского района Бухарской области, Р.Б. 1994 г.р., проживающий в Тахтакупирском районе Республики Каракалпакстан, разгуливали в общественном месте без медицинских масок, за что привлечены к административной ответственности по статье 54 Кодекса об Административной ответственности.
15 апреля гражданка Г.П. 1991 г.р., проживающая на массиве «Кушбеги» Яккасарайского района города Ташкента, нарушила правила карантина, несмотря будучи взятой на карантин, за что привлечена к ответственности по статье 54 Кодекса об Административной ответственности.
15 апреля установлено, что граждане Х.Б., проживающий по улице Мустакиллик города Карши и М.Б. 1996 г.р., проживающий в ауле «Орнек» Кунгратского района Республики Каракалпакстан, разъезжали бесцельно и без разрешения на своем личном транспорте, за что привлечены к ответственности, согласно статье 54 Кодекса об Административной ответственности, и их автомобили помещены на штрафстоянку.
15 апреля установлено, что гражданин И.Р. 2003 г.р., проживающий по улице Нигора Яшнабадского района города Ташкента, бесцельно разъезжал на своем велосипеде, за что привлечен к ответственности, согласно статье 54 Кодекса об Административной ответственности, и его велосипед помещен на штрафстоянку.
15 апреля в 12:45 часов граждане Э.Ш. 1961 г.р., проживающий в махалле “М.Улугбек”, и К.Э. 1962 г.р., проживающий в махалле “Дустлик” города Ширин Сырдарьинской области, в пьяном состоянии нарушив правила карантина, совершили мелкое хулиганство, за что в отношении них был оформлен административный протокол в соответствии со статьями 54 и 183 Кодекса об Административной ответственности, и Административным судом Баяутского района приговорены к 10 суткам административного ареста.
15 апреля в 14:00 часов гражданин Р.Б. 2000 г.р., проживающий по улице Кахрамонлар махалли “Фуркат” Сырдарьинского района, в пьяном состоянии нарушив правила карантина, совершил мелкое хулиганство, за что в отношении него был оформлен административный протокол в соответствии со статьями 54, 183 и 194 Кодекса об Административной ответственности, и Административным судом Гулистанского района приговорен к 10 суткам административного ареста.
15 апреля  гражданка Ф.Ш. 1984 г.р., проживающая по улице Ёшлик города Навои, в пьяном состоянии не подчиняясь законным требованиям сотрудников, нарушила правила карантина, за что в отношении нее был оформлен административный протокол в соответствии со статьями 54, 183 и 194 Кодекса об Административной ответственности, и Административным судом города Навои назначен штраф в размере 1 115 00 сум.
15 апреля гражданин О.Т. 1998 г.р., проживающий в махалле “Мустакиллик” Папского района Наманганской области, в пьяном состоянии находился без маски в общественном месте и не подчинившись законным требованиям сотрудников нарушил покой граждан, за что в отношении него был оформлен административный протокол в соответствии со статьями 54, 183 и 194 Кодекса об Административной ответственности, и Административным судом Папского района приговорен к 15 суткам административного ареста и назначен штраф в размере 1 115 000 сум.
15 апреля гражданин Ю.У. 1972 г.р., проживающий в махалле “Боён” Папского района Наманганской области, в пьяном состоянии находился без маски в общественном месте и не подчинившись законным требованиям сотрудников нарушил покой граждан, за что в отношении него был оформлен административный протокол в соответствии со статьями 54, 183 и 194 Кодекса об Административной ответственности, и Административным судом Папского района приговорен к 15 суткам административного ареста и назначен штраф в размере 1 115 000 сум.
15 апреля в 17:30 часов гражданин О.К. 2000 г.р., проживающий в махалле “Гулбахор” Хавастского района Сырдарьинской области, в пьяном состоянии нарушив правила карантина, совершил мелкое хулиганство, за что в отношении него был оформлен административный протокол в соответствии со статьями 54 и 194 Кодекса об Административной ответственности, и Административным судом Хавастского района назначен штраф в размере 446 000 сум.
15 апреля в 12:45 часов гражданин Т.Б. 1985 г.р., проживающий по улице Кухна диёр махалли “Куёш” Сырдарьинского района, в пьяном состоянии нарушив правила карантина, совершил мелкое хулиганство, за что в отношении него был оформлен административный протокол в соответствии со статьями 54 и 194 Кодекса об Административной ответственности, и Административным судом Гулистанского района назначен штраф в размере 446 000 сум.