Дунёга донғи таралган ўзбек нони ҳақида китоб нашр этилади
Нон ҳам палов сингари халқимизнинг номоддий маданий мероси ҳисобланади, зеро унинг ҳам ўзига хос тарихи бор.
Ўзбекистонга ташриф буюрувчи сайёҳлар ҳам доим ўзбек нони таъмига юқори баҳо бериб, ҳатто ўзлари билан бирга олиб кетишади.
Машҳур ва мазали ўзбек нонлари ҳақида таниқли ошпаз Бахриддин Чустий китоб ёзиб, нашрга тайёрлади. Ўзбекистоннинг ҳар бир ҳудудида тайёрланадиган нонлар бир-биридан фарқланади.
Шунинг учун Бахриддин ўзбек нонларини тайёрлаш рецептлари ва технологияларига оид билимларини янада бойитиш ҳамда уларни бир китобга жамлаш мақсадида мамлакатимиз ҳудудлари бўйлаб саёҳат қилди.
Чустийнинг айтишича, ушбу китобда 50 дан ортиқ турдаги нон ва нон қўшиб тайёрланадиган 10 хил таом рецепти жамланган. “Улар орасида қадимги унут бўлган ва барчага маълум бўлган рецептлар, шунингдек янги тадқиқотлар келтирилган. Шунинг баробарида китобдан нон ва нонли таомларни пишириш маданияти ва урф-одатлари, тандир, чакич ва нон билан боғлиқ барча маълумотлар бор”, - дейди ошпаз.
Китоб дастлаб ўзбек тилида нашр этилади, кейинроқ уни рус, инглиз ва турк тилларидаги версияларини нашр этиш режалаштирилган. Ўзбек нони ҳақидаги китобни нашрга тайёрлаш устида катта профессионал гуруҳ иш олиб борди. Бугунги кунга келиб китоб чоп этишга тайёр ва яқин кунларда нашр этилади. Таъкидлаш жоизки, ушбу китоб Ўзбекистоннинг гастрономик маданиятини янада оммалаштириш йўлида хизмат қилиб, шубҳасиз, гастрономик туризм ривожига ўз ҳиссасини қўшади. Қуйида Бахриддин Чустийнинг карантин даврида уй шароитида нон тайёрлашга оид видеосини кўришингиз мумкин.

Будет издана книга о всемирно известной узбекской лепешке
Узбекский дастархан невозможно представить без свежеиспеченной традиционной лепешки. Национальный хлеб, как и плов, является нематериальным культурным наследием нашего народа, так как она тоже имеет свою историю. Туристы, посещающие Узбекистан, всегда высоко оценивают вкус узбекского хлеба и нередко берут его с собой.
Известный узбекский повар Бахриддин Чустий написал и подготовил к изданию книгу о знаменитой узбекской лепешке.
Национальный хлеб выпекается в каждом регионе Узбекистана по-своему. Поэтому Бахриддин путешествовал по регионам страны, чтобы еще больше обогатить свои знания в области рецептов и технологий приготовления узбекской лепешки и собрать их в одну книгу.
Как сообщает Чустий, в книге собраны рецепты более 50 видов лепешек и 10 блюд, в приготовлении которых она используется. «Среди них есть давно забытые рецепты, есть всем знакомые традиционные, а также новые - экспериментальные. В книге содержится вся информация о культуре и традициях приготовления хлеба и блюд из него, тандырах, чекичах и обо всем, что связанно с лепешкой», - отметил повар.
Первоначально книга будет издана на узбекском языке, позже планируется издать версии на русском, английском и турецком языках. Над подготовкой книги об узбекской лепешке к изданию работала большая команда профессионалов.  На сегодняшний день книга практически готова к печати и в скором времени будет опубликована. Стоит отметить, что данное издание послужит дальнейшей популяризации гастрономической культуры Узбекистана и, несомненно, внесет свой вклад в развитие гастрономического туризма.