ЎЗКОМНАЗОРАТ: Ахборот хавфсизлиги талабларига риоя қилинг ва ишончли пароль билан ҳимояланинг!
Карантин вақтида фойдаланувчиларнинг Интернет ва ижтимоий тармоқлардаги фаоллашуви кузатилмоқда. Бунда Интернет фойдаланувчиси бўлган фуқаролар, балки давлат органларида, хўжалик юритувчи субъектларда фаолият олиб бораётган ҳамда масофадан ишлашга ўтган ходимлар, уларнинг раҳбарияти, АКТ йўналишидаги масъуллар ҳам хушёр бўлиш талаб этилади.
Ушбу вазият асосида Zoom дастури оммалашди, унинг ўзига хослиги ушбу мессенжер битта платформада барча коммуникация хизматларини тақдим эта олишида, компания карантин сабаб барча пулли сервисларни бепул қилди. Бироқ киберхавфсизлик бўйича мутахассислар иловани ишлатиш шахсга доир маълумотлар ўғирланиши ва улардан жиноий мақсадларда фойдаланиш мумкинлигини билдирмоқда.
Масалан, Checkpoint Research компанияси Zoom’ни юклаб олиш учун қалбаки сайтлар ва иловалар яратилгани ҳақида маълум қилган. Уларни юклаб олиш оқибатида фойдаланувчиларнинг банк ҳисоб рақамлари ҳақидаги маълумотлар ўғирланади. Эпидемия бошланганидан бери номида Zoom сўзи иштирок этган 1700 та домен рўйхатга олинган. Уларнинг 70 таси ўтган ҳафтада рўйхатга олингани ва умумий дооменлар сонининг чорак қисми ўта шубҳали эканлиги айтилмоқда.
Шунингдек, тармоқ орқали фойдаланувчиларнинг онлайн суҳбатлари ҳужумга учраши, чатларга порнография, зарарли файллар тарқатилиши мумкин. Энг ёмони ушбу янги мессенжер орқали шахсга доир маълумотлар, электрон маблағлар, фото-, видеофайллар ва яна бошқа ахборотлар ошкор этилиши хавфи юқори.
Шу сабабли фойдаланувчиларга қуйидагилар тавсия этилади:
1. Видеоконференцалоқа тарзидаги суҳбатларни амалга оширишда ишончли пароллар қўйиш;
2. Конференция тарзидаги мулоқот ташкил қилаётган админ томонидан чекловлар ўрнатиш;
3. Чатларга бегоналарни киритмаслик;
Фирибгарлар, жиноятчи хакерлар барча мессенжерлар ва ижтимоий тармоқлардаги ушбу фаолликдан ўз мақсадлари йўлида фойдаланишга уринади. Давлат органидаги конфеденциал, молиявий, иқтисодий, шахсларга оид маълумотлар Интернет орқали узатилиши масофадан ишлашга ўтган ходимларнинг масъулиятини янада ошириши керак ва ахборотлар, файллар ишончли ҳимоя қилиниши зарур.
“Ўзкомназорат” давлат инспекцияси карантин вақтида ижтимоий тармоқлардан, мессенжерлардан фойдаланишда:
1. Шахсий маълумотлар, электрон почта пароли, телефон рақами, пластик карта рақами ва бошқа ахборотларни ошкор этмаслик;
2. Шубҳали ботлар, турли каналлар ҳамда фирибгарлар томонидан очилган бошқа манбаларга ишонмаслик;
3. Масофадан ишлашга ўтган давлат органлари ёки хўжалик юритувчи субъектлар ходимларидан эса уйда конфеденциал ахборотлар билан ишлашда тегишли тартиб ва қоидаларга амал қилиш, ахборот хавфсизлиги меъёрларига риоя қилиш;
4. Электрон ҳужжат алмашинуви учун ишлатиладиган дастурий таъминотлардан фойдаланишда, электрон почталар орқали маълумотлар юбориш, уларни қабул қилишда ахборот хавфсизлиги қоидаларига амал қилиш;
5. Уйдан туриб масофадан ишлаётган ходимларга ўз корхонаси ёки муассасасидаги АКТ мутахассиси белгилаган қоидаларга бўйсуниш;
6. Ўзи ва бошқа ҳамкасблари билан иш бўйича ёзишмаларда шахсий электрон почтадан фойдаланмаслик;
7. Онлайн режимда ишлаш, видеоконференсалоқа тарзидаги мулоқотлар учун ишончли пароллардан фойдаланиш;
8. Компьютерда иложи борича ишончли дастурий маҳсулотларни ишлатиш;
9. Бегона хаволаларга кирмаслик;
10. Турли ишончсиз манбалардан файллар юкламаслик, маълумот алмашинувида архивлаштирилган ҳамда шифрланган файллардан фойдаланиш, шунингдек муҳим ахборотларнинг захира нусхасини олиб қўйиш тавсия қилинади.

«УЗКОМНАЗОРАТ»: Соблюдайте требования информационной безопасности и защитите себя надежным паролем!
В период карантина наблюдается активизация пользователей сети Интернет и социальных сетей, что требует соблюдать крайнюю бдительность не только обычным гражданам, но и ответственным сотрудникам, специалистам по ИКТ и руководителям органов государственного и хозяйственного управления, в том числе работникам, переведенных на удаленный режим работы.
Учитывая сложившеюся ситуацию во всем мире, в сети Интернет набирает популярность сервис Zoom, уникальность которого заключается в предоставлении коммуникационных услуг на единой платформе, а все платные услуги теперь предоставляются на бесплатной основе. Однако, специалисты по кибербезопасности предупреждают, что данная программа также может быть использована в преступных целях путем сбора персональных данных пользователей.
Совсем недавно, компания Checkpoint Research сообщила о создании фальшивых сайтов и приложений, замаскированных под Zoom, в результате чего произошла большая утечка данных о банковских счетах пользователей. Сообщается, что с момента начала эпидемии было зарегистрировано 1700 доменов с использованием слова «Zoom», 70 из них были зарегистрированы лишь на прошлой неделе, а четверть от общего числа зарегистрированных доменов является крайне подозрительной.
Кроме того, онлайн-общение пользователей через сеть может оказаться восприимчивой к определенным типам атаки, в чатах может распространиться порнография и другие вредоносные файлы. Хуже всего то, что используя новую программу, существует высокий риск разглашения личной информации, электронных средств, фотографий, видео и другой информации.
В связи с этим, пользователям рекомендуется следующее:
1.  Установка безопасных паролей при использовании режима видеоконференцсвязи;
2.  Установка ограничений со стороны администратора, организующего режим видеоконференцсвязи;
3.  Не добавлять в онлайн-чаты незнакомых пользователей.
Злоумышленники и хакеры пытаются максимально воспользоваться активностью пользователей в мессенджерах и социальных сетях для достижения своих целей. Поэтому, необходимо повысить ответственность сотрудников государственных органов, перешедших на удаленную работу, распространяющих через сеть Интернет конфиденциальную, финансовую, экономическую и личной информацию. При этом, информация и файлы должны быть надежно защищены.
Государственная инспекция «Узкомназорат» при использовании социальных сетей и мессенджеров в период карантина настоятельно рекомендует следующее:
1.  Не разглашать персональные данные, пароли электронной почты, номера телефонов, номера пластиковой карты и другую важную информацию;
2.  Не доверять подозрительным ботам, различным каналам и ресурсам, созданным мошенниками;
3.  Сотрудникам государственных органов, перешедших на работу в удаленном режиме, строго соблюдать соответствующий порядок и правила информационной безопасности при работе с конфиденциальной информацией;
4.  Соблюдать правила безопасности при использовании программного обеспечения, необходимого для документооборота, а также при получении и отправке информации по электронной почте;
5.  Строго следовать правилам, установленным специалистами по ИКТ;
6.  Не использовать личную электронную почту при деловой переписке;
7.  Использовать безопасные пароли при работе в режиме онлайн и видеоконференцсвязи;
8.  Использовать по возможности только надежные программные продукты на компьютере;
9.  Не переходить по неизвестным гиперссылкам;
10.   Не загружать файлы из неизвестных источников, использовать зашифрованные архивные файлы при обмене данными, а также создавать резервную копию важной информации.