РАСМИЙ БАЁНОТ: Ўзбекистонда коронавирус касаллиги билан рўйхатга олинган беморлар сони 472 нафарни ташкил этди
2020-04-07 | Соғлиқни сақлаш
– Мамлакатимизда айни дақиқаларга келиб коронавирус касаллиги билан рўйхатга олинган беморлар сони 472 нафарни ташкил этяпти. Вирусология илмий-текшириш институтидан олинган маълумотга кўра, ушбу институт клинкасида даволанаётган 92 беморнинг 23 нафарида пневмония белгилари кузатиляпти, 5 нафарининг аҳволи оғир, деб баҳоланмоқда. Эпидемиология-микробиология ва юқумли касалликлар илмий текшириш институтида даволанаётган 66 бемордан 1 нафарининг аҳволи ўрта оғирликда, 1 нафариники эса ўта оғир.
Коронавирусга чалинган беморлар Тошкент шаҳридан ташқари яна 8 та вилоят юқумли касалликлар шифохоналарида даволанаётгани тўғрисида маълумот берган эдик. Бу беморлар Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларда доимий яшайдиган фуқаролардир. Улар қайси чартер рейс билан қаерга олиб келинган бўлса, айнан шу ерда тиббий кузатувга олинган, беморлар эса тегишли тиббий муолажаларни оляпти. Бирон бир ҳудуд фуқаролари бизда касаллик чиқмади, деган фикр қилиши керак эмас. Касалликка чалинганлар республикамизнинг барча ҳудудларидан аниқланган. Бундан кўриниб турибдики, ҳар бир ҳудудга касаллик кириб келиши эҳтимоли йўқ эмас.
Шундай экан, ҳар бирингиз сергак бўлинг. Уйда қоладиган бўлсангиз касаллик уйингизга кирмайди, оилангизни шу дардга мубтало қилмайсиз.
Яна бир жиҳатга эътиборингизни қаратмоқчиман: сиз касалликка чалинганлар билан мулоқотда бўлдингизми, бу маълумотни яширманг, тиббиёт ходимларини, эпидемиологларни чалғитишга уринманг, дарҳол бу ҳақда хабар беринг. Ўзбошимчалик билан уйда қолиб даволанманг. Касаллик бирон белгиси пайдо бўлиши билан, уйингизга тиббиёт ходимини чақиринг. Шундагина касаллик оила аъзоларингизга, яқинларингизга юқишининг олдини оласиз ва ўзингизда жиддий асоратлар бўлишига йўл қўймайсиз.
Карантин – бу синов муддати. Ҳанузгача, минг афсуски, одамларимиз бу ҳолатни англаб етмаяпти, бепарво. Қайсидир хонадонга касаллик кириб боргандагина уларнинг кўзи очиляпти. Бу фикрларни бежизга қайта-қайта айтаётганимиз йўқ. Ҳар бирингизни огоҳлантириш бизнинг вазифамиз, ҳушёр бўлиш, масъулиятни ҳис қилиш эса сизнинг зиммангиздаги вазифа эканини унутманг!

Официальное заявление: в Узбекистане количество лиц, заразившихся коронавирусной инфекцией, составляет 472 человека
2020-04-07 | Здравоохранение
– Количество заболевших коронавирусной инфекцией составляет 472 человека. В соответствии с полученными сведениями из Научно-исследовательского института вирусологии, у 23 больных из 92 лечащихся в клинике института наблюдаются признаки пневмонии, состояние 5 больных оценивается как тяжелое. Из 66 больных, проходящих лечение в Научно-исследовательском институте эпидемиологии, микробиологии и инфекционных заболеваний, состояние одного пациента оценивается как средней тяжести, у одного – тяжелое.
Были также представлены сведения о больных, которые кроме Ташкента проходят лечение в 8 областных инфекционных больницах. Это - граждане, которые постоянно проживают в Республике Каракалпакстан и областях. Они размещены на карантин по месту, куда прибыли чартерным рейсом, больные получают соответствующие лечебные процедуры. Нельзя, чтобы граждане думали, что у них в регионе не было случаев заболевания. Заболевшие были выявлены во всех регионах страны.
Значит, каждый из нас должен быть бдительным. Если мы будем оставаться дома, то вирус не проникнет к вам, вы защитите свою семью.
Еще один момент, на который следует обратить внимание. Если вы общались с заболевшими людьми, то не скрывайте эту информацию, не пытайтесь запутать медицинских работников, эпидемиологов, немедленно сообщайте об этом!
Нельзя заниматься самолечением дома. С появлением любых признаков болезни вызывайте медицинских работников на дом. Тем самым вы предупредите заражение заболеванием членов семей, своих близких, и не допустите серьезных последствий.
Карантин – это время испытаний. Однако, к сожалению, не все хорошо понимают эту ситуацию, проявляют безразличие. Они осознают серьезность ситуации только столкнувшись с болезнью. Не случайно мы вновь и вновь не устаем повторять. Наша задача – предупредить каждого из вас, призвать к бдительности и внимательности. А вы должны помнить о своей ответственности.