Карантин тадбирлари эълон қилинган вақтдан бугунги кунга қадар республикамиз бўйича карантин қоидаларига амал қилмаслик билан боғлиқ жами – 29 953 та ҳолат аниқланган.
- Тошкент шаҳрида – 4 929 та ҳолат;
- Фарғона вилоятида – 3 675 та ҳолат;
- Тошкент вилоятида – 3 450 та ҳолат;
- Самарқанд вилоятида – 2 936 та ҳолат;
- Қашқадарё вилоятида – 2 584 та ҳолат;
- Наманган вилоятида – 2 011 та ҳолат;
- Сирдарё вилоятида – 1 860 та ҳолат;
- Андижон вилоятида – 1 677 та ҳолат;
- Жиззах вилоятида – 1 582 та ҳолат;
- Сурхондарё вилоятида – 1 476 та ҳолат;
- Хоразм вилоятида – 1 239 та ҳолат;
- Бухоро вилоятида – 1 226 та ҳолат;
- Қорақалпоғистон Республикасида - 978 та ҳолат;
- Навоий вилоятида – 330 та ҳолатни ташкил этмоқда.
Карантин қоидалари ва саниятария чекловларига риоя қилиш юзасидан тушунтириш ишлари олиб борилишига қарамасдан, ҳамон қоидабузарлик ҳолатлари кузатилмоқда.
Мисол учун, 5 апрель куни Тошкент шаҳар, Мирзо Улуғбек тумани, Сайрам 1-тор кўчасида яшовчи 1981 й.т. М.Ш., Жиззах вилояти, Бахмал тумани, “Мўғол” қишлоғида яшовчи 1988 й.т. А.А., Самарқанд вилояти, Оқдарё тумани, “Янгиобод” маҳалласида яшовчи 1994 й.т. М.Н., Бухоро вилояти, Ромитан тумани, “Шўрча” маҳалласи, Я.Шўрча қишлоғида яшовчи 1974 й.т. Б.Қ., Наманган вилояти, Наманган тумани, “Хонобод” маҳалласида яшовчи 1999 й.т. фуқаро Х.Т., Андижон вилояти, Андижон тумани, “Мингўрик” маҳалласи, Фаробий кўчасида яшовчи 1998 й.т. Ж.Қ., Сурхондарё вилояти, Шеробод тумани, “Чўйинчи” маҳалласида яшовчи 1981 й.т. Б.В. жамоат жойида тиббий ниқобсиз юрганликлари аниқланиб, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 54-моддаси билан маъмурий жавобгарликка тортилганлар.
5 апрель куни Тошкент шаҳар, Миробод тумани, 1-тор Олтинкўл кўчасида яшовчи 1987 й.т. М.К. карантинга олинган хонадонидан кўчага чиқиб кетганлиги аниқланиб, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 54-моддаси билан маъмурий жавобгарликка тортилган.
5 апрель куни 16:50 да Сирдарё вилояти, Сардоба тумани, “Халқобод” маҳалласи, Ибн-Сино кўчасида яшовчи 1998 й.т. А.А., 14:30 да Боёвут тумани, “Беруний” маҳалласида яшовчи 1991 й.т. О.Б. рухсатномасиз ўз транспортларида бемақсад юрганликлари аниқланиб, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 54-моддаси бўйича жавобгарликка тортилиб, автомашиналари жарима майдончасига жойлаштирилган.
4 апрель куни Бухоро вилояти, Жондор тумани, “Қалмоқ” маҳалласи, Хумин қишлоғида яшовчи 1994 й.т. С.Р. профилактика инспектори томонидан бир неча маротаба огоҳлантирилишига қарамасдан ўзига тегишли гўшт дўконида санитария ва гигиена коидаларини бузганлиги аниқланиб, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 54-моддаси билан маъмурий жавобгарликка тортилган.

2020-04-06 | Общество
С момента объявления карантина по сегодняшний день, в республике выявлены 29 953 факта нарушения мер карантинного ограничения.
- городе Ташкенте – 4 929 фактов;
- Ферганской области – 3 675 фактов;
- Ташкентской области – 3 450 фактов;
- Самаркандской области – 2 936 фактов;
- Кашкадарьинской области – 2 584 факта;
- Наманганской области – 2 011 фактов;
- Сырдарьинской области – 1 860 фактов;
- Андижанской области – 1 677 фактов;
- Джизакской области – 1 582 факта;
- Сурхандарьинской области – 1 476 фактов;
- Хорезмской области – 1 239 фактов;
- Бухарской области – 1 226 факта;
- Республике Каракалпакстан – 978 фактов;
- Навоийской области – 330 фактов.
Например, 5 апреля выявлено, что граждане М.Ш. 1981 г.р., проживающий по улице 1-тупик Сайрама М.Улугбекского района города Ташкента, А.А. 1988 г.р., проживающий в кишлаке «Мугол» Бахмальского района Джизакской области, М.Н. 1994 г.р., проживающий в махалле «Янгиобод» Акдарьинского района Самаркандской области, Б.К. 1974 г.р., проживающий в кишлаке Я.Шурчи махалли «Шурча» Ромитанского района Бухарской области, Х.Т. 1999 г.р., проживающий в махалле «Хонобод» Наманганского района Наманганской области, Ж.К. 1998 г.р., проживающий по улице Фароби махалли «Мингурик» Андижанского района Андижанской области, Б.В. 1981 г.р., проживающий в махалле «Чуйинчи» Шерабадского района Сурхандарьинской области, разгуливали в общественном месте без медицинских масок, за что привлечены к административной ответственности по статье 54 Кодекса об Административной ответственности.
5 апреля выявлено, что житель улицы 1-тупик Олтинкул Мирабадского района города Ташкента М.К., 1987 г.р., будучи помещенным на карантин, самовольно покинул карантинную зону, за что привлечен к административной ответственности по статье 54 Кодекса об Административной ответственности.
5 апреля, установлено, что граждане А.А. 1998 г.р., проживающий по улице Ибн Сино махалли “Халкобод” Сардобинского района Сырдарьинской области и О.Б. 1991 г.р., проживающий в махалле “Беруни” Баяутского района Сырдарьинской области, разъезжали бесцельно и без разрешения на своих личных транспортах, за что привлечены к ответственности, согласно статье 54 Кодекса об Административной ответственности, и их автомобили помещены на штрафстоянку.
4 апреля было установлено, что гражданин С.Р. 1994 г.р., проживающий в кишлаке Хумин махалли “Калмок” Джандарского района Бухарской области, невзирая на неоднократные предупреждения инспектора профилактики не соблюдал санитарно-гигиенические правила в своей мясной лавке, за что привлечен к административному штрафу по статье 54 Кодекса об Административной ответственности.