РАСМИЙ БАЁНОТ: Беморларнинг 17 тасида пневмония белгилари, 4 тасининг аҳволи оғир, 2 нафари эса аҳволи нисбатан оғирроқ
2020-04-03 | Жамият
– Мамлакатимизда 3 апрель соат 9:00 ҳолатида коронавирус касаллиги билан рўйхатга олинган беморлар сони 221 нафарни ташкил этди. Ҳозиргина Вирусология илмий-текшириш институти раҳбарияти билан бўлган суҳбатда аниқландики, беморларнинг 17 нафарида пневмония белгилари кузатиляпти, 4 нафарининг аҳволи оғир, 2 нафарининг эса аҳволи нисбатан оғирроқ, деб баҳоланмоқда.
Вазият мураккаблашиб бораётганини ҳали тўлиқ англаб етмадик, чамаси. Ҳанузгача карантин тадбирларига риоя қилмаслик, мантиқсиз, мақсадсиз кўчаларни кезиб юриш, тиббиёт ходимларининг тавсияларига амал қилмаслик ҳолатлари учраб турибди. Аҳамият берсангиз, ҳозирги кунда оммавий ахборот воситаларининг барчаси фақат коронавирусга оид кўрсатувлар, лавҳалар, роликлар беряпти. Нафақат, тиббиёт ходимлари, балки бошқа барча соҳа ходимлари коронавирус касаллиги профилактикаси бўйича нима иш қилишимиз кераклиги ҳақида қайта-қайта гапиряпти. Назаримда, бу каби тарғиботдан кейин касалликнинг клиник белгилари, ундан ҳимояланиш усуллари ёд бўлиб кетиши керак эди. Минг афсуски, ҳанузгача касаллик клиник белгилари кузатилсада, бунга бепарволик билан қараб, тиббиёт ходимларига мурожаат қилмасдан, узоқ муддат уйда қолиб кетиб, аҳволи оғирлашгандан кейин шифохонага мурожаат қилаётганлар бор. Куни кеча эпидемиология-микробиология ва юқумли касалликлар илмий текшириш институтига Х. исмли бемор олиб келинган. У олиб келиниши билан дарҳол сунъий нафас олиш аппаратига улашга эҳтиёж туғилди. Аҳволи ўта оғир, деб баҳоланди.
Шу ўринда савол туғилади: шу пайтгача, касаллик клиник белгилари пайдо бўлганда тиббиёт ходимига мурожаат қилмасдан, таваккал қилишга, эътиборсиз бўлишга ушбу беморни нима мажбур қилди? У ўз атрофидагиларни, яқинларини, оила аъзоларини, қўйингки кенг жамоатчиликни хавф остига қўйди. Мана шундай йўл тутиш хиёнат эканлигини у англаб етмадими? Ҳалиям кеч эмас. Кўзимизни очайлик, тиббиёт, ички ишлар, миллий гвардия, оммавий ахборот воситалари вакиллари тавсияларига амал қилайлик!
Мамлакатимизда касаллик дастлаб 15 март куни қайд этилган бўлса, мана 17 кунда касалланганлар сони 221 нафарни ташкил этди. Вазият жиддий экани ҳар биримизни сергак торттириши керак. Таваккал қилишга, ўз саломатлигимизни хавф остига қўйишга ҳаққимиз йўқ. Бошқаларни хавфга қўйиш, бошқаларга касаллик юқиш эҳтимолини юзага келтириш ва республикада вазият чигаллашиб кетишига олиб келишга ҳеч кимнинг ҳаққи йўқ. Буни ҳар ким ёдида тутиши керак. Илтимос, ушбу фикрларни оила аъзоларинигизга, яқинларингизга имкон қадар етказинг. Вазият мураккаблашиб кетгач, бу ишларни қилишимизга анча кеч бўлади.
Кузатувлардан маълум бўляптики, бир одамдан 400 дан ортиқ одамга касаллик юқиши мумкин экан. Тасаввур қилинг: мана шу 221 бемор вақтида алоҳидаланмаганда, одамлар орасида қолганида қандай вазият юзага келиши мумкин эди. Эҳтиёт бўлинг, онгли равишда йўл тутинг!

Будьте осторожны и действуйте разумно!
Начальник Государственной инспекции санитарно-эпидемиологического надзора при Кабинете Министров Республики Узбекистан, главный санитарный инспектор Республики Узбекистан Нурмат Атабеков отмечает:
– По состоянию на 9:00 3 апреля в нашей стране 221 человек с коронавирусом. В беседе с руководством Научно-исследовательского института вирусологии выяснилось, что у 17 пациентов наблюдаются симптомы пневмонии, состояние четырех - тяжелое, двух - относительно тяжелое.
Видимо, мы еще полностью не осознали тот факт, что ситуация обостряется. До сих пор встречаются случаи несоблюдения карантинных правил, рекомендаций медработников, выходят на улицу без необходимости. Обратите внимание, что все средства массовой информации размещают информацию, видеоролики только о коронавирусе. О том, что нам следует делать для профилактики коронавируса, неоднократно повторяют не только медики, но и работники всех сфер. На мой взгляд, после такой пропаганды люди должны наизусть выучить клинические признаки заболевания, методы защиты от него. К огромному сожалению, все еще встречаются люди, которые, несмотря на явные клинические признаки заболевания, беспечно относятся к своему здоровью, долгое время остаются дома и обращаются в больницу только после ухудшения состояния.
На днях в Научно-исследовательский институт эпидемиологии, микробиологии и инфекционных заболеваний поступил пациент по имени Х. Сразу после того, как его привезли, пришлось подключить его к аппарату искусственного дыхания. Его состояние крайне тяжелое. Возникает вполне резонный вопрос: что заставило пациента быть невнимательным и не обратиться к медработникам при появлении клинических признаков заболевания, рисковать здоровьем? Он поставил под угрозу здоровье окружающих, своих близких, родных и в целом всю общественность. Разве он не понимал этого? Но еще не поздно. Давайте будем соблюдать рекомендации представителей медицины, органов внутренних дел, Национальной гвардии, средств массовой информации.
Первый случай заражения в нашей стране был зафиксирован 15 марта и вот всего через 17 дней число зараженных уже достигло 221. Серьезность ситуации требует от всех нас бдительности. Мы не имеем права рисковать, ставить под угрозу здоровье. Не надо распространять заболевание и усложнять ситуацию в стране! Все должны это помнить! Пожалуйста, передайте эти слова свои родным и близким. Если ситуация усложнится, то будет уже поздно...
Наблюдения показывают, что от одного больного могут заразиться более 400 человек. Теперь представьте, что могло случиться, если 221 пациента вовремя не изолировали.