РАСМИЙ БАЁНОТ: бугундан 65 ёшдан ошган фуқаролар кўчага чиқиши тақиқланади
– Мамлакатимизда 2 апрель соат 9:00 ҳолатида умумий касаллик билан рўйхатга олинганларнинг сони 187 нафарни ташкил этди. Ҳозиргина Вирусология илмий-текшириш институтидан олинган маълумотга кўра, мазкур институт клиникасида даволанаётган 90 беморнинг 23 нафарида пневмония белгилари кузатиляпти. Мазкур ҳолат рентгенологик текширув натижасида ҳам тасдиқланган. Беморлар 5 нафарининг аҳволи оғир, 2 нафарининг эса аҳволи нисбатан оғирроқ, деб баҳоланмоқда.
Ушбу касалликдан соғайиб реабилитация марказларига ўтказилган беморларнинг сони 12 нафарга етгани ҳақида хабар берган эдик. Ўйлаймизки, бундай тадбирлар давом этади. Энг асосийси, ҳар биримиз карантин тадбирларига тўлиқ риоя қилишимиз ва уйда қолишимиз керак.
Бугундан 65 ёшдан ошган фуқаролар кўчага чиқиши тақиқланади. Эҳтиёж юзасидан озиқ-овқат маҳсулотлари ёки дори-дармонга чиқиш ҳоллари бундан истисно. Касалликнинг кўпайиш суръати ортиб кетмасдан, вазият мураккаблашмасдан туриб, ҳар биримиз эҳтиётимизни қилишимиз шарт. Имкон қадар ортиқча мулоқотларни камайтирсак, кўчага чиқмасак, барчамиз уйда қолсак, касаллик тарқалишининг олдини олган бўламиз.

Официальное заявление: с сегодняшнего дня лицам, старше 65 лет, запрещается выходить на улицу
Начальник Государственной инспекции санитарно-эпидемиологического надзора при Кабинете Министров Республики Узбекистан, Главный санитарный инспектор Республики Узбекистан Нурмат Отабеков:
– Количество зарегистрированных с общим заболеванием по состоянию на 9:00 2 апреля составило 187 человек. По сведениям, полученным из Научно-исследовательского института вирусологии, у лечащихся в клинике данного института 23 из 90 больных наблюдаются признаки пневмонии. Это обстоятельство подтверждается и результатами рентгенологического обследования. Состояние пяти больных оценивается как тяжелое, двух – относительно тяжелое.
Мы уже сообщали, что количество выздоровевших и переведенных в реабилитационные центра больных составляет 12 человек. Думаем, такие мероприятия будут продолжены и сегодня. Главное, каждый из нас должен строго соблюдать требования карантина и оставаться дома.
Начиная с сегодняшнего дня лицам старше 65 лет запрещается выходить на улицу. Исключение составляет выход в магазины или аптеки. Необходимо предупредить распространение заболевания, беречь друг друга. Сокращая по мере возможности общение между собой, оставаясь дома, мы внесем вклад в предупреждение распространения заболевания.