РАСМИЙ БАЁНОТ: бугундан 65 ёшдан ошган фуқаролар кўчага чиқиши тақиқланади
– Мамлакатимизда 2 апрель соат 9:00 ҳолатида умумий касаллик билан рўйхатга олинганларнинг сони 187 нафарни ташкил этди. Ҳозиргина Вирусология илмий-текшириш институтидан олинган маълумотга кўра, мазкур институт клиникасида даволанаётган 90 беморнинг 23 нафарида пневмония белгилари кузатиляпти. Мазкур ҳолат рентгенологик текширув натижасида ҳам тасдиқланган. Беморлар 5 нафарининг аҳволи оғир, 2 нафарининг эса аҳволи нисбатан оғирроқ, деб баҳоланмоқда.
Ушбу касалликдан соғайиб реабилитация марказларига ўтказилган беморларнинг сони 12 нафарга етгани ҳақида хабар берган эдик. Ўйлаймизки, бундай тадбирлар давом этади. Энг асосийси, ҳар биримиз карантин тадбирларига тўлиқ риоя қилишимиз ва уйда қолишимиз керак.
Бугундан 65 ёшдан ошган фуқаролар кўчага чиқиши тақиқланади. Эҳтиёж юзасидан озиқ-овқат маҳсулотлари ёки дори-дармонга чиқиш ҳоллари бундан истисно. Касалликнинг кўпайиш суръати ортиб кетмасдан, вазият мураккаблашмасдан туриб, ҳар биримиз эҳтиётимизни қилишимиз шарт. Имкон қадар ортиқча мулоқотларни камайтирсак, кўчага чиқмасак, барчамиз уйда қолсак, касаллик тарқалишининг олдини олган бўламиз.

Official statement: Starting today, people over 65 are not allowed to go outside
Head of the State Inspection of Sanitary Epidemiological Supervision under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan, Chief Sanitary Inspector of the country Nurmat Otabekov:
– The number of people registered with a common disease as of 9:00, April 2 reached 187. According to the Scientific Research Institute of Virology, 23 out of 90 patients treated at the clinic of this Institute have signs of pneumonia. This fact is confirmed by x-ray examination results. Five patients’ condition is assessed as severe, two-relatively severe.
We have already reported that the number of patients who have recovered and transferred to rehabilitation centers is 12. We think that such events will continue today. Most importantly, each of us must strictly comply with the requirements of quarantine and stay at home.
Starting today, people over 65 are not allowed to go outside. The exception is going to stores or pharmacies. It is necessary to prevent the spread of the disease and protect each other. We will contribute to prevent the spread of the disease by reducing communication between each other as much as possible.