Карантин тадбирлари эълон қилинган вақтдан бугунги кунга қадар республикамиз бўйича карантин қоидаларига амал қилмаслик билан боғлиқ жами – 12 484 та ҳолат аниқланган.
- Тошкент шаҳрида – 2 150 та ҳолат;
- Тошкент вилоятида – 1 001 та ҳолат;
- Жиззах вилоятида – 1 117 та ҳолат;
- Бухоро вилоятида – 624 та ҳолат;
- Самарқанд вилоятида – 1 330 та ҳолат;
- Қашқадарё вилоятида – 657 та ҳолат;
- Сурхондарё вилоятида – 826 та ҳолат;
- Хоразм вилоятида – 239 та ҳолат;
- Сирдарё вилоятида – 456 та ҳолат;
- Фарғона вилоятида – 1 681 та ҳолат;
- Навоий вилоятида – 221 та ҳолат;
- Наманган вилоятида – 979 та ҳолат;
- Андижон вилоятида – 717 та ҳолат;
- Қорақалпоғистон Республикасида 486 та ҳолатни ташкил этмоқда.
Карантин қоидалари ва саниятария чекловларига риоя қилиш юзасидан тушунтириш ишлари олиб борилишига қарамасдан, ҳамон қоидабузарлик ҳолатлари кузатилмоқда.
Мисол учун, жорий йилнинг 29 март куни Тошкент вилояти, Янгийўл тумани, “Эски Қовунчи” қишлоғида яшовчи 1991 й.т. С.М. жамоат жойида тиббий ниқобсиз юрганлиги аниқланиб, Ўзбекистон Республикаси МЖтКнинг 54-1-моддасига кўра маъмурий жавобгарликка тортилди.
28 март куни соат 15:30 ларда, Тошкент шаҳар, Юнусобод туманида яшовчи 1965 й.т. А.Ш. 27 март куни ҳудуд профилактика инспектори ва маҳалла раиси томонидан огохлантирилган бўлишига қарамасдан, 1998 й.т. яшовчи К.Ш.ни никох тўйи муносабати билан, 1997 й.т. куёви А.А.ва унинг ўртоқлари иштирокида «Куёв навкар» тўй маросимини ўтказганлиги аниқланиб, Ўзбекистон Республикаси ЖКнинг 257-1-моддаси 1-қисми билан жиноят иши қўзғатилган.
28 март куни соат 14:50 ларда Сирдарё вилояти, Сардоба тумани, “Зомин” маҳалласида жойлашган озиқ-овқат дўконида 1992 й.т. Д.А. сотувчи бўла туриб, карантин қоидаларини бузиб, кириш-чиқиш жойларини қўл ювиш ёки антисептик воситалар билан жиҳозламаганлиги, ҳимоя қўлқопларда бўлмай, тозаликка риоя қилмаганлиги аниқланиб, Ўзбекистон Республикаси МЖтКнинг 54-моддасига кўра маъмурий жавобгарликка тортилди.
28 март куни Наманган вилояти, Норин тумани, “Тошлоқ” маҳалласида яшовчи 1984 й.т. Ж.М. карантинга олинган бўлсада, карантин жойини ўзбошимчалик билан ташлаб кетганлиги аниқланиб, Ўзбекистон Республикаси МЖтКнинг 54-моддасига кўра маъмурий жавобгарликка тортилди.

2020-03-30 | Общество
С момента объявления карантина по сегодняшний день, в республике выявлены 12 484 фактов нарушения мер карантинного ограничения.
- городе Ташкенте – 2 150 фактов;
- Ферганской области – 1 681 факт;
- Джизакской области – 1 117 факта;
- Самаркандской области – 1 330 фактов;
- Ташкентской области – 1 001 факта;
- Наманганской области – 979 фактов;
- Сурхандарьинской области – 826 факта;
- Андижанской области – 717 фактов;
- Бухарской области – 624 фактов;
- Кашкадарьинской области – 657 фактов;
- Республике Каракалпакстан – 486 фактов;
- Сырдарьинской области – 456 фактов;
- Навоийской области – 221 фактов;
- Хорезмской области – 239 фактов.
Например, 29 марта т.г., выявлено, что гражданин С.М. 1991 г.р., живущий  в поселке “Эски Ковунчи” Янгиюльского района Ташкентской области, разгуливал в общественном месте без медицинской маски, за что привлечен к административной ответственности по статье 54-1 Кодекса об Административной ответственности.
28 марта в 15:30 часов выявлено, что гражданин А.Ш. 1965 г.р., живущий в Юнусабадском районе города Ташкента, несмотря на предупреждения территориального инспектора профилактики и председателя махалли, провел свадебное мероприятие «Куёв навкар» в связи со свадьбой дочери К.Ш. 1998 г.р., с участием друзей своего зятя А.А. 1997 г.р., за что возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 257-1 УК Республики Узбекистан.
28 марта в 14:50 часов гражданка Д.А. 1992 г.р., будучи продавщицей в продуктовом магазине, находящимся в махалле «Зомин» Сардобинского района Сырдарьинской области, пренебрегала санитарно-гигиеническими правилами, в т.ч. не оборудовала вход в свой магазин антисептиками и моющими средствами и не пользовалась перчатками, за что привлечена к административной ответственности по статье 54 КоАО Республики Узбекистан.
28 марта, выявлено, что житель махалли “Тошлок” Нарынского района Наманганской области, 1984 г.р., гражданин Ж.М. будучи помещенным на карантин, самовольно покинул карантинную зону, за что  привлечен к административной ответственности по статье 54 КоАО Республики Узбекистан.