Сенатнинг учинчи ялпи мажлиси ўз ишини бошлади
Бугун, 24 март куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг учинчи ялпи мажлиси ўз ишини бошлади.
Хабар берилганидек, аҳолининг санитария-эпидемиологик осойишталигини таъминлаш ва коронавирус инфекцияси тарқалишининг олдини олиш мақсадида, шунингдек  Тошкент шаҳрига кириш ва чиқиш 2020 йилнинг 24 март кунидан бошлаб тўхтатилганлиги муносабати билан ялпи мажлис видеоконференцалоқа шаклида ўтказилмоқда.
Сенаторлар томонидан ялпи мажлис кун тартибига киритилган қатор масалалар кўриб чиқилиши режалаштирилган. Жумладан, “Ўзбекистон Республикасининг Жиноят, Жиноят-процессуал кодексларига ҳамда Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида”ги, “Фуқароларнинг шахсий ҳуқуқ ва эркинликларини муҳофаза қилишга қаратилган қонун ҳужжатлари такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги,  “Ўзбек тили байрами кунини белгилаш тўғрисида”ги, “III ва IV даражали “Соғлом авлод учун” орденини таъсис этиш тўғрисида”ги, “Соғлом авлод учун” медалини таъсис этиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонунлари парламент юқори палатаси аъзолари томонидан муҳокама қилинади.
Шунингдек, Сенат аъзолари Хоразм вилояти таркибида Тупроққалъа туманини ташкил этиш ҳамда Ҳазорасп тумани чегарасини ўзгартириш тўғрисидаги масалани ҳам кўриб чиқади.

Третье пленарное заседание Сената начало свою работу
Сегодня 24 марта начало свою работу третье пленарное заседание Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Как сообщалось ранее, в целях обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения и предупреждения распространения инфекции коронавируса, а также в связи с приостановлением с 24 марта 2020 года въезда и выезда из города Ташкента пленарное заседание проводится в форме видеоконференцсвязи.
Сенаторами планируется рассмотреть ряд вопросов, включенных в повестку дня пленарного заседания. Так, членами верхней палаты парламента будут обсуждены законы «О внесении изменений и дополнений в Уголовный, Уголовно-процессуальный кодексы Республики Узбекистан и Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности», «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с совершенствованием законодательства, направленного на охрану личных прав и свобод граждан», «Об установлении Дня праздника Узбекского языка», «Об учреждении ордена «Соғлом авлод учун» III и IV степеней», «Об учреждении медали «Соғлом авлод учун».
Члены Сената рассмотрят также вопрос об образовании Тупраккалъинского района в составе Хорезмской области и изменении границ Хазараспского района Хорезмской области.