Эшитиш қобилияти бузилганлар мулоқот қилишни ва уларни тинглашини истайди
Ўзбекистон Республикаси Инновацион соғлиқни сақлаш миллий палатаси украиналик дастурчилар билан ҳамкорликда эшитиш қобилияти паст одамларнинг ижтимоийлашувини тубдан ўзгартириши мумкин бўлган лойиҳани синовдан ўтказишни бошлайди.
Нега эшитиш қобилиятидан маҳрум одамлар ўз муаммолари бўйича турли муассасаларга камдан-кам ҳолларда мурожаат қилади? Бунинг учун уларнинг ёнида имо-ишора тилини биладиган таржимонга эга бўлиши керак. Ва бу жуда катта муаммо, чунки бундай таржимонлар ўз хизматлари учун ҳақ тўлашни талаб қилади. Бундай таржимонлар ўзи жуда камчиликни ташкил қилади.
Шундай қилиб, кар-соқов одамлар жамиятнинг қолган қисми билан мулоқот қилиши камайиб боради, чунки бу тегишли шароит яратилишини талаб қилади. Ушбу муаммонинг ечимидан бири сифатида украиналик дастурчилар махсус дастур таклифини илгари сурмоқда. Миллий палата ва Украинадаги шерикларнинг ҳамкорлиги туфайли Ўзбекистонда ушбу лойиҳанинг қанчалик самарадорлигини синаб кўриш имконияти бор.
Шу мақсадда Ўзбекистон Республикаси Инновацион соғлиқни сақлаш миллий палатаси, “Ижтимоий бирлашма” ташкилоти (Украина) ва «Interactive Group FZC» (БАА) компанияси ўртасида уч томонлама меморандум имзоланди.
Хўш, лойиҳанинг пилот версияси нима? Миллий палата ҳудудлардаги барча 14 бўлинмаси ҳамкорлар томонидан тақдим этилган дастурий таъминот билан таъминланган планшетларни керакли ташкилотлар, масалан, "Ягона ойна" маркази, банк, ҳокимликларга тарқатди. Бу ерга ташриф буюрган имконияти чекланган шахслар ушбу планшетдан фойдаланган ҳолда, суҳбатлашиш ва ўзларини қизиқтирган саволларга жавоб олиш имкониятига эга бўлади. Планшет интернет орқали таржимонлар марказига уланган бўлиб, ташриф буюрувчилар видео-алоқа орқали имо-ишора тилида мурожаат қилади ва таржимон уларнинг мурожаатларини ташкилот ходимига сўзлаб беради. Шунингдек, ташкилот ходими айтган барча маълумотлар ҳам имо-ишора тили орқали мурожаатчига етказилади.
Ҳозирда Украинада эшитиш имконияти чекланган одамлар томонидан энг кўп ташриф буюриладиган 60 га яқин муассасалар шундай планшетлар билан жиҳозланган. Асосан, уларни ўрнатиш энг муҳим бўлган жойни лойиҳа билан танишиб чиққан маҳаллий маъмурият раҳбарлари ҳал қилади. Эндиликда Миллий палатанинг ҳудудий филиаллари директорлари вилоят, шаҳар ва туманлар ҳокимликлари вакилларини лойиҳа билан таништириш имкониятига эга, шунингдек, эшитиш қобилиятидан маҳрум одамлар учун ажойиб ижтимоий шароит яратишга қизиқувчи барча фуқаролар ҳам лойиҳа ҳақида батафсил маълумот олиши мумкин.
Лойиҳани муҳокама қилиш жараёнида Миллий палата раиси Равшан Изамов, ҳамкор компаниялар раҳбарлари Евгений Охрименко ва Виталий Потапчук инновацион лойиҳанинг кенг имконият ва истиқболга эга эканини таъкидлади. У нафақат кар-соқов, балки эшитиш қобилияти ўта паст одамлар, шунингдек, қачондир эшитган ва умри давомида ҳали имо-ишора тилидан фойдаланмаганларнинг алоқа қилиши учун зарур шароитни яратишни таъминлайди. Лойиҳа ушбу тоифалар бўйича ҳар бирининг талабларига жавоб беради. Пилот даврида лойиҳанинг барча имкониятларини кўришга Украинадаги Таржимонлар маркази ёрдам беради. Агар лойиҳа Ўзбекистонда муваффақиятли қабул қилинса, шу ернинг ўзида ҳам шундай Марказ яратилади ва марказ таржимонлари эшитиш қобилиятидан маҳрум одамлар ҳамда улар мурожаат қиладиган одамлар ўртасида мулоқот ўрнатиш учун ўзбек ва рус тилларига таржима қилади.
Миллий палатадаги йиғилишда иштирок этган Ўзбекистон кар-соқовлар жамияти вакилларининг таъкидлашича, улар ушбу лойиҳа тақдим этадиган имкониятлар ҳақида фақат орзу қилиши мумкин. Энди Миллий палата ушбу лойиҳанинг имкониятлари, биринчи навбатда, республикадаги маъмурият раҳбарларига тақдим этишни ва уларнинг кўмаги билан эшитиш қобилиятидан маҳрум одамларнинг тинглаш орзусини амалга оширишни режалаштирмоқда.

Люди с нарушениями слуха хотят общаться и быть услышанными
Национальная палата инновационного здравоохранения Республики Узбекистан начинает тестирование проекта, который может кардинально изменить социализацию людей с нарушением слуха. Проект является результатом сотрудничества с украинскими партнерами.
Почему неслышащие люди нечасто посещают различные учреждения по вопросам, которые им нужно решить? Потому что для этого им необходимо, чтобы рядом с ними был переводчик, владеющий языком жестов. А это большая проблема, так как услуги таких переводчиков требуют оплаты, а самих таких переводчиков – единицы.
Таким образом, общение неслышащих людей со всем остальным социумом сводится к минимуму, так как для этого необходимо создать соответствующие условия. Один из вариантов решения этой проблемы предложили украинские разработчики специального программного предложения. Сегодня возможность попробовать, как это работает, получает и Узбекистан, благодаря сотрудничеству Национальной палаты и партнеров из Украины.
С этой целью подписан трехсторонний меморандум между Национальной палатой инновационного здравоохранения Республики Узбекистан, организацией «Социальное единство» (Украина) и компанией «Interactive Group FZC» (ОАЭ).
Итак, в чем заключается пилотная версия проекта? Во все 14 региональных подразделений Национальной палатой переданы планшеты с программным обеспечением, предоставленным партнерами. Приходя в необходимую организацию (Центр государственных услуг, банк, хокимият), неслышащий человек при помощи этого планшета получает возможность общаться и выяснять интересующий его вопрос. Планшет подключен к Центру переводчиков, которые, видя в режиме онлайн через планшет жестовой язык неслышащего посетителя учреждения, озвучивают его обращение. Также все, что говорит специалист данного учреждения, посредством языка жестов переводчик доносит до посетителя.
В настоящее время такими планшетами оснащены порядка 60 учреждений Украины, в которые наиболее часто обращаются неслышащие люди. Где именно их важно установить в основном решают руководители местных администраций, которых разработчики ознакомили со своим проектом. Теперь директора областных отделений Национальной палаты также могут ознакомить с этой возможностью представителей хокимиятов областного, городских и районных уровней и всех, кто заинтересован в создании больших социальных условий для людей с проблемами слуха.
В ходе обсуждений проекта председатель Национальной палаты Ровшан Изамов, члены руководства компаний-партнеров Евгений Охрименко и Виталий Потапчук отметили широкий функционал и перспективы инновационного проекта. В нем предусмотрено создание необходимых условий для общения не только неслышащих, но и слабослышащих людей. Увидеть все возможности проекта поможет Центр переводчиков, созданный в Украине. Если проект получит соответствующую поддержку в Узбекистане, такой же центр будет создан и в нашей стране и его переводчики будут уже переводить на узбекский и русский языки для создания диалога между людьми с проблемами слуха и теми, к кому они обращаются.
Как отметили принимавшие участие во встрече в Национальной палате представители Общества глухих Узбекистана, о таких возможностях, которые может предоставить этот проект, они могли только мечтать. Теперь Национальная палата планирует представить возможности проекта прежде всего руководителям администраций по всей республике и при его широкой поддержке воплотить мечту людей с нарушениями слуха – мечту общаться и быть услышанными.