Ички саёҳатлар ва оммавий тадбирлар вақтинчалик тўхтатилади
Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 17 март кунидаги коронавируснинг мамлакатимизга кириб келиши ва тарқалишини олдини олиш юзасидан чора-тадбирлар дастурини тайёрлаш бўйича Республика махсус комиссияси қарорига кўра, сайёҳлик компаниялари, жамоат ташкилотлари ва йирик саноат корхоналарига мамлакатда коронавирус тарқалиши билан боғлиқ вазият барқарор ҳолатга келгунга қадар ички туризмни ривожлантиришга доир тадбирларни тўхтатиш тавсия этилади.
Шу билан бирга, республика ҳудудида ўтказилиши режалаштирилган барча турдаги оммавий байрам тадбирлари, халқаро тадбирлар ва спорт мусобақалари, театр, кино ва концерт дастурлари вақтинча тўхтатилади.
Махсус комиссия қарорига асосан, Транспорт вазирлиги карантин муддати даврига тўғри келувчи туризм мақсадида харид қилинган ҳаво ва темир йўл чипталарини, шу жумладан ички қатновлар учун чипталарни харидорлар томонидан қайтарилган тақдирда, жаримасиз қабул қилиш, чипта нархини харидорга тўлиқ қайтариш ёки бошқа муддатга кўчириш чораларини кўради.
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси, Ташқи ишлар вазирлиги, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ҳамда мутасадди вазирлик ва идоралар билан биргаликда айни дамда мамлакатимизда бўлиб турган хорижий фуқароларни, шу жумладан туристларни ўз мамлакатларига қайтиши масалаларида уларга ахборот кўмагини берувчи махсус штаб ташкил этилди.

Внутренние туры и общественные мероприятия будут временно приостановлены
Согласно решению специальной комиссии Кабинета Министров по подготовке программы плана-мероприятий по предотвращению проникновения и распространения коронавируса в нашей стране от 17 марта 2020 года, туристическим компаниям, общественным организациям и крупным промышленным предприятиям рекомендуется приостановить мероприятия по развитию внутреннего туризма до тех пор, пока ситуация с распространением коронавируса в стране не стабилизируется.
Вместе с этим, все виды общественных мероприятий, которые планировались провести на территории республики, международные мероприятия и спортивные соревнования, театральные, кино и концертные программы, будут временно приостановлены.
Согласно решению специальной комиссии, в случае возвращения авиабилетов и железнодорожных билетов, приобретенных в целях туризма, в том числе по внутренним направлениям, приходящихся на период карантина, будут приняты меры полного возвращения средств покупателю без штрафа или отсрочки.
В соответствии с решением специальной комиссии, в случае возврата покупателями авиа и железнодорожных билетов, в том числе по внутренним рейсам, купленных для туризма и приходящихся на период карантина, Министерством транспорта будут приняты меры по обратному приёму билетов и полному возврату средств покупателю или переносу на другую дату без штрафа.
Совместно с Министерством транспорта, Государственным комитетом по развитию туризма, Министерством иностранных дел, Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций и ответственными министерствами и ведомствами, в настоящее время организован специальный штаб для оказания информационной поддержки иностранным гражданам, в том числе туристам, по вопросам связанным с возвращением их в свою страну.