Расмий баёнот: коронавирус аниқланган беморлар аҳоли орасида бўлмаган
Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Санитария-эпидемиология назорати давлат инспекцияси расмий баёноти: коронавирус аниқланган беморлар аҳоли орасида бўлмаган.
Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Санитария-эпидемиология назорати давлат инспекцияси бошлиғи, Республика бош давлат санитария инспектори Нурмат Отабеков:
– 2020 йил 19 март эрталаб 9:00 ҳолатига кўра, коронавирус билан рўйхатга олинганлар сони Ўзбекистон Республикасида 23 нафарга етди. Албатта бу рақам кечагига нисбатан бир мунча фарқ қилгани учун одамларни ўйлантириши мумкин. Лекин бир жиҳатни айтиб ўтиш керак: бу фуқаролар Франция, Лондон, Дубай ва Туркиядан келган беморларимиз атрофидагиларни текшириш натижасида аниқланган. Уларнинг барчаси дастлабки кунлардан бошлаб алоҳидаланган ва тиббий кузатув остига олинган. Шунинг учун бу кенг аҳоли қатламига тарқалган деган хавотирга асос йўқ. Бу доим эпидемияга қарши тадбирлар қаторида амалга ошириладиган бир тизим.
Куни кеча Президентимиз халқимизга мурожаат қилди. Бундай кунларда биров манфаат кўриши, ёлғон маълумотларни тарқатиши керак эмас. Энг асосийси ҳамма соҳада жипслашган ҳолда эпидемик барқарор муҳитга эришишимиз керак, деган фикрларни айтди.
Бундай тадбирлар ҳукуматимиз, соғлиқни сақлаш тизими ва барча ташкилотлар томонидан назоратга олинган. Жиддий муаммо ва хавотирга ўрин йўқ.
Бугунга қадар 9 минг 100 дан кўпроқ одамни назорат остига олдик. 6 мингдан кўпроқ юртдошимизнинг саломатлиги кафолатлангани учун уйига жавоб берилди. Ҳозирги кунда 2 минг 300 фуқаро карантин муддатини ўтаяпти. Давлат чегаралари ёпилган. Темир йўл, автомобиль транспортлари ҳаракати чегараланган. Шу билан биргаликда хорижий мамлакатлардаги ҳамюртларимизни олиб келиш тадбирлари давом этмоқда.
Уюшган ҳолда келган халқимиз учун алоҳида стационар шароитда, якка тартибда келганлар учун уй шароитида карантин тадбирлари татбиқ этилаяпти. Энг асосийси бу касаллик учун ташхис қўйиш имконияти бўлган диагностикумлар, ҳимоя ва дезинфекция воситалари, ҳатто шифо ўринлари захираси яратилган. Биз ҳеч қандай қийинчиликсиз бу муаммони ечишга қодирмиз.

Официальное заявление: среди населения не выявлены инфицированные коронавирусом
Начальник Государственной инспекции санитарно-эпидемиологического контроля при Кабинете Министров, Главный государственный санитарный инспектор Республики Нурмат Отабеков отмечает:
- По состоянию на утро 19 марта в Узбекистане число зарегистрированных инфицированных коронавирусом достигло 23 человек. Конечно, эта цифра отличается от вчерашних показателей, что может навеять на некоторые мысли. Но нужно отметить одно: эти граждане выявлены в результате проверки больных, прибывших из Франции, Лондона, Дубая и Турции. Все они с первых дней изолированы и взяты под медицинское наблюдение. Нет оснований полагать, что вирус распространен среди широких слоев населения.
Вчера Президент Шавкат Мирзиёев обратился к народу, отметив, что в нынешней ситуации некоторые безответственные, несведущие о реальном положении дел и стремящиеся «пропиариться» личности будут стараться распространять разные слухи и ложную информацию. Главное, мы должны противостоять проблеме вместе, действуя как единое целое.
Мероприятия взяты под контроль правительством, медиками и всеми организациями. Нет никаких оснований для беспокойства или паники.
На сегодняшний день под наблюдением находятся более 9 тысяч человек. Свыше шести тысяч здоровых соотечественников отправлены домой. 2 300 граждан находятся на карантине. Государственные границы закрыты, ограничено движение железнодорожного, автомобильного транспорта. Находящиеся за рубежом соотечественники возвращаются домой.
К прибывшим группами граждан принимают карантинные мероприятия в стационарных условиях, для прибывших в индивидуальном порядке - в домашних условиях. Главное, создан запас диагностикумов, позволяющих диагностировать болезнь, средства защиты и дезинфекции, даже больничные койки. Мы в силах решить данную проблему.