Тошкент шаҳридаги корхоналарнинг хўжалик фаолиятини оптималлаштириш механизмлари кўриб чиқилди
Жорий йилнинг 17 март куни Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида видеоконференция шаклида Тошкент шаҳридаги саноат корхоналари фаолиятини жадаллаштириш, уларнинг хўжалик фаолиятини оптималлаштириш ва ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш чоралари муҳокама қилинди.
Йиғилиш давомида инвестициялар ва ташқи савдо вазири ўринбосарлари бошчилигида ишчи гуруҳлар тузилиб, улар таркибига тижорат банклари раҳбарлари, Тошкент шаҳри туманлари ҳокимлари ва Давлат активларини бошқариш агентлиги вакиллари киритилди. Ишчи гуруҳлар Тошкент шаҳрининг барча туманларига бириктирилган бўлиб, улар бир ҳафта давомида 1000 дан ортиқ корхоналарни ўрганади ва корхоналар самарадорлигини ошириш бўйича манзилли чора-тадбирларни ишлаб чиқишади.
Давлат улуши бўлган корхоналарнинг бизнес-жараёнларини қайта кўриб чиқиш орқали улар фаолиятини тизимли оптималлаштириш чораларини ишлаб чиқиш мақсадида уларнинг жорий фаолияти ҳар томонлама таҳлил қилинади.
Шу муносабат билан белгиланган даврда аниқ мақсадларга эришишни таъминлаш учун ушбу корхоналар бошқарувига ихтисослашган хорижий компанияларни жалб қилиш истиқболлари кўриб чиқилди.
Хусусий сектор корхоналарига алоҳида эътибор қаратилди – уларда мавжуд муаммолар, жумладан, қўшимча молиялаштиришга бўлган эҳтиёжи, ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш имкониятлари аниқланади. Шунингдек, Тошкент шаҳар туманларининг мавжуд саноат салоҳиятидан келиб чиққан ҳолда янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш истиқболлари ҳам ўрганиб чиқилади.
Ўрганилган ҳар бир корхона учун ишлаб чиқаришни кенгайтиришнинг янги заҳираларини аниқлаш, модернизация қилиш, экспорт салоҳиятини ортириш ва янги иш ўринлари яратиш орқали ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш даражасини ошириш бўйича алоҳида ҳаракатлар режаси ишлаб чиқилади.
Мавжуд вазиятни чуқур ўрганиш ва ҳар бир алоҳида корхонанинг инвестиция ва экспорт салоҳиятини ривожлантиришга тўсқинлик қилаётган муаммоли масалаларни аниқлаш мақсадида мазкур ишлар Тадбиркорлар билан бевосита жойларга чиққан ҳолда амалга оширилади.

Рассмотрены механизмы оптимизации хозяйственной деятельности предприятий в г.Ташкенте
17 марта текущего года в Министерстве инвестиций и внешней торговли в формате видеоконференции были обсуждены вопросы активизации деятельности промышленных предприятий г.Ташкента, оптимизации их хозяйственной деятельности и меры по их комплексной поддержке.
В ходе совещания были сформированы рабочие группы под руководством заместителей министра инвестиций и внешней торговли и в составе руководителей коммерческих банков, хокимов районов г.Ташкента, и Агентства по управлению государственными активами, которые будут закреплены за каждым районом столицы для того, чтобы в недельный срок изучить более 1000 предприятий и выработать адресные меры по повышению эффективности их деятельности.
Будет проведен комплексный анализ текущей деятельности предприятий с государственной долей с целью разработки мер по ее системной оптимизации за счет пересмотра бизнес-процессов. В данном контексте были также рассмотрены перспективы привлечения специализированных зарубежных компаний для передачи им данных предприятий в управление с установкой на обеспечение выполнения конкретных целевых показателей по итогам заданного периода.
Отдельное внимание уделено предприятиям частного сектора – будут выявлены имеющиеся проблемы, потребность в привлечении дополнительного финансирования, возможности для расширения производственных мощностей. Также будут прорабатываться перспективы для реализации новых инвестиционных проектов на базе имеющегося промышленного потенциала районов г.Ташкента.
По каждому изученному предприятию будет разработан отдельный план действий по поиску новых резервов для расширения производства, повышению уровня локализации выпуска продукции за счет модернизации, наращиванию экспортного потенциала и созданию новых рабочих мест.
Работа с предпринимателями будет вестить посредством выездов на места и прямых встреч, что позволит глубоко изучить фактическую ситуацию и выявить проблемные вопросы, сдерживающие развитие инвестиционного и экспортного потенциала каждого отдельного предприятия.