Умумтаълим мактаб ўқувчилари таътилни мазмунли ўтказиши учун керакли чоралар кўрилмоқда
Ўзбекистон Республикаси Бош вазири Абдулла Арипов бошчилигидаги коронавирус инфекциясининг тарқалишини олдини олиш ва таълим муассасаларида санитария-эпидемиологик осойишталикни таъминлаш юзасидан республика махсус комиссияси томонидан қабул қилинган қарорга кўра мамлакатимиздаги барча умумтаълим мактаб ўқувчилари учун 16 март кунидан таътил эълон қилинди.
Ҳозирги кунда Халқ таълими вазирлиги тизимига кирувчи барча таълим муассасаларида, жумладан, мактаб-интернатлар, “Баркамол авлод” болалар мактабларидаги тўгараклар, А.Авлоний номидаги халқ таълими тизими раҳбар ва ходимларини қайта тайёрлаш ва малакаси ошириш институти, халқ таълими ходимларини қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш ҳудудий марказларида ўқув жараёнлари тўхтатилди.
Шу билан бирга, Меҳрибонлик уйлари ва Болалар шаҳарчаларида тарбияланувчиларнинг хавфсизлигини таъминлаш мақсадида ушбу таълим-тарбия муассасаларига кириш ва чиқиш қатъий назоратга олиниб, турли хайрия тадбирлари чекланади.
Махсус комиссия йиғилишининг қарори билан умумий ўрта таълим муассасалари ва ташкилотларида фаолият юритаётган ходимларга ўқувчилар учун қўшимча эълон қилинган таътил даврида навбатдан ташқари меҳнат таътилини бериш имконияти яратилди (бунда, 1) истисно тариқасида, таълим муассасалари ва ташкилотларида навбатдан ташқари белгиланадиган таътил кунлари ҳар йилги асосий меҳнат таътилининг давомийлигини тегишли муддатга қисқартириш ҳисобига қопланиши; 2) 2019/2020 ўқув йили учун режалаштирилган таътил (2020 йилнинг 21 мартдан – 27 мартгача) даврида кўзда тутилган педагогик юкламалар педагоглар томонидан ўрнатилган тартибда ойлик иш ҳақлари сақлаб қолинган ҳолда масофадан туриб бажарилиши белгиланди).
Масофадан туриб ўқув жараёнини ташкил этиш ҳамда таълим муассаса ва ташкилотларнинг бино ва иншоотларини самарали сақлаш ишларини мувофиқлаштириш мақсадида қўйидаги лавозимларда ишловчи ходимлар ўз фаолиятини иш жойида амалга оширади:
1.      Директор;
2.      Ўқув ишлари бўйича директор ўринбосари;
3.      Маънавий маърифий ишлар бўйича директор ўринбосари;
4.      Хўжалик ишлари бўйича директор ўринбосари (ёки хўжалик ишлари мудири);
5.      Психолог;
6.      Ёшлар етакчиси;
7.      Фаррош;
8.      Қоровул.
Ҳукумат комиссияси ўқувчиларнинг таътил пайтида билим олиши учун Халқ таълими вазирлигига Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси таркибидаги телеканаллар билан ҳамкорликда ўқув дастурларида режалаштирилган дарс машғулотларини телевизион эфирга узатиш учун видеодарслар тасвирга олиниши ҳамда эфир вақтларини ажратиш бўйича вазифалар юклатилди.
Мазкур видеодарс машғулотларини тайёрлаш ва уни тасвирга олиш бўйича соҳа ходимларидан иборат ташкилий-ижодий гуруҳ тузилди ва ҳозирда видеодарсларни тасвирга олиш ишлари бошланди.
Видеодарслар тайёр бўлганидан кейин телевидение ва Халқ таълими вазирлигининг ижтимоий тармоқларидаги саҳифалари (@uzedu) ва расмий веб-сайтларида (www.uzedu.uz), электрон ахборот порталлари (online maktab) орқали ҳам намойиш этиб борилади. Видеодарслар ва намойиш вақтлари тўғрисидаги маълумотлар вазирлик расмий сайти, ижтимоий тармоқдаги саҳифалари ҳамда Kundalik тизими орқали чоп этиб борилади.
Видеодарслар тайёр бўлгунга қадар Халқ таълими вазирлиги ва Республика таълим маркази тажрибали ўқитувчилар билан биргаликда ўқувчиларга таътил пайтида уйда мустақил тарзда таълим олишлари учун намунавий дарс тавсияларини ишлаб чиқди. Ҳозирда мазкур тавсиялар Халқ таълими вазирлигининг расмий сайтига (www.uzedu.uz) жойланмоқда.
Намунавий тавсиялар ихтиёрийлик тамойили асосида бўлиб, фан ўқитувчилари ўзларининг йиллик иш режалари асосида тегишли ўзгартириш киритиши мумкин.
Ўқитувчилар ота-оналар билан ҳамкорликда телефон ёки интернет технологияларидан фойдаланган ҳолда ўқувчиларга таътил пайтида билим олишлари учун тавсиялар бериб боришлари сўралади.
Шу билан бирга Халқ таълими вазирлиги ўқувчиларга қўшимча манбалар сифатида Khan Academy (https://uz.khanacademy.org), Edu Market (https://edumarket.uz), Eduportal (http://eduportal.uz), Kitob.uz (http://www.kitob.uz), Online Maktab (http://www.online-maktab.uz), Maktab.uzedu.uz (http://maktab.uzedu.uz) каби таълим ресурслари ва Utube.uz (https://utube.uz) ресурсидан ҳам фойдаланишларини тавсия этилади.
2019 йилда маҳаллий тадбиркорлар билан ҳамкорликда Khan Academy лойиҳаси доирасида компьютер дастурлаш, математика, физика, кимё, алгебра ва геометрия фанларини жаҳон тан олган технологиялар асосида ўргатиш мақсадида 580 та видеодарслар яратилди ва 4,5 млн сўзлар инглиз тилидан ўзбек тилига таржима қилинди.
2020 йил якунига қадар жами 5600 видеодарслардан Khan Academy платформаси орқали ўзбек тилида фойдаланиш имконияти мавжуд бўлади. Бу платформа ўқувчиларга дарсликлардан ташқари ўз билимини ошириш учун қўшимча манба сифатида хизмат қилади.
Edu Market платформаси замонавий технологиялар дунёсида болаларнинг ривожланиш машқлари шаклида тенг имкониятларни таъминлаш, IT кўникмалар ҳамда диққат, хотира ва мантиқий фикрлашни ривожлантиришга қаратилган. Ҳозирги кунда платформа бошланғич синфлар учун қизиқарли машқлар ва топшириқларни ўз ичига қамраб олган.
Online Maktab ва maktab.uzedu.uz тизимларида ҳам турли видеодарслар эълон қилиб борилиши режалаштирилган.
Шунингдек, жорий йилнинг 23 мартидан бошлаб 4-11-синф, академик лицейлар ва касб-ҳунар коллежлари ўқувчилари ўртасида математика, физика, кимё, биология ҳамда информатика ва ахборот технологиялари фанларидан онлайн олимпиадалар ташкил этилиши режалаштирилмоқда.Ўқувчилар олимпиадада бепул ва ихтиёрий равишда иштирок этишлари мумкин. Бунинг учун иштирокчилар olympiad.uzedu.uz сайти орқали онлайн рўйхатдан ўтиши ва таҳсил олаётган таълим муассасаси раҳбарияти томонидан тасдиқланиши керак бўлади. Онлайн олимпиадаларни фанлар бўйича ўтказиш жадвали olympiad.uzedu.uz веб-сайтида эълон қилиб борилади.
Бундан кўзланган асосий мақсад ўқувчиларнинг билим олишга бўлган қизиқишини ошириш, уларнинг ижодий фаоллигини қўллаб-қувватлаш, таътил даврида фанларга оид қўшимча материаллар билан таъминлаб бориш, эгаллаган билимларини баҳолаш, натижаларни онлайн мониторинг қилиш  учун имконият яратади.
Онлайн олимпиада топшириқлари мураккаблик даражаси турлича бўлган 20 та тест саволларидан иборат бўлиб, топшириқларни бажариш учун ўқувчиларга бир соат вақт ажратилади.
Халқ таълими вазирлиги ота-оналардан фарзандларининг таътил пайтида дам олишлари ва вақтларини самарали ўтказишларини, дарсларини ўз вақтида қилишларини назоратга олишларини сўраймиз.

Принимаются меры по проведению школьных каникул с пользой
Специальная комиссия по предотвращению распространения коронавирусной инфекции и обеспечению санитарно-эпидемиологической ситуации в образовательных учреждениях во главе с Премьер-министром Узбекистана Абдуллой Ариповым, приняла решение объявить каникулы для школьников с 16 марта 2020 года.
Учебный процесс во всех учебных заведениях Министерства народного образования Узбекистана, включая в школах-интернатах, школах «Баркамол авлод», институте имени А.Авлоний и центрах по повышению квалификации педагогов прекращен.
Вместе с этим, для обеспечения безопасности воспитанников домов милосердия и детских городков внедрены ограничения входа и выхода в данные учреждения, а также по проведению благотворительных мероприятий.
В соответствии с решением правительственной комиссии созданы условия для предоставления внеочередного трудового отпуска сотрудникам учебных заведений во время объявленных каникул.
При этом, отпуск будет предоставляться за счет сокращения основного ежегодного трудового отпуска. Также педагогам представляется возможность дистанционно отработать педагогическую нагрузку, запланированную на каникулы 2019-2020 учебного года (с 21 марта по 27 марта 2020 года) в установленном порядке.
Для организации и координации дистанционного обучения учащихся, сохранения зданий и имущества учебных заведений в надлежащим состоянии, следующие сотрудники продолжат свою деятельность: директор, заместитель директора школы по учебно-воспитательной работе, заместитель директора по вопросам духовности и просветительства, заместитель директора по административно-хозяйственным вопросам (заведующий по административно-хозяйственным вопросам), лидер молодежи, психолог, уборщица, охранник.
Чтобы дети могли получать знания во время каникул, Правительственная комиссия поручила Министерству народного образования и Национальной телерадиокомпании Узбекистана подготовить и организовать вещание видеоуроков в соответствии с учебным планом.
Для подготовки видеоуроков создана рабочая группа с участием специалистов и начаты работы по съемке видеороликов.
Видеоуроки будут вещаться по телеканалам Национальной телерадиокомпании Узбекистана и публиковаться в официальных страницах (@uzedu) и вебсайте (www.uzedu.uz) Министерства народного образования Узбекистана. Министерство будет оповещать о графике вещание видеоуроков на своих официальных ресурсах и через систему Kundalik (kundalik.com).
До подготовки видеоуроков Министерство народного образования и Республиканский центр образования совместно с опытными преподавателями разработали рекомендации уроков для самостоятельного обучения учащихся во время каникул. Сейчас эти рекомендации публикуются на официальном сайте Министерства.
Данные рекомендации основаны на принципе добровольности и преподаватели-предметники могут вносить соответствующие изменения на основе своих ежегодных планов работы.
Министерство народного образования просит учителей через социальные сети или мессенджеры в сотрудничестве с родителями давать рекомендации учащимся для получения знаний во время каникул.
Также Министерство народного образования рекомендуют использовать такие образовательные ресурсы как Khan Academy (https://uz.khanacademy.org), Edu Market (https://edumarket.uz/), Eduportal (http://eduportal.uz/), Kitob.uz (http://www.kitob.uz/), Online Maktab (http://www.online-maktab.uz), Maktab.uzedu.uz (http://maktab.uzedu.uz) для получения дополнительных знаний во время каникул.
В 2019 году при сотрудничестве с местными предпринимателями в рамках проекта Khan Academy были переведены на узбекский язык 580 видеоуроков по программированию, математике, физике, химии, алгебре и геометрии, а также 4,5 млн. английских слов.
До конца 2020 года в рамках проекта Khan Academy дети получат возможность использовать 5,6 тыс. видеоуроков. Данная платформа позволяет получить дополнительные знания.
Платформа Edu Market предназначена для предоставления равных возможностей развития детей в мире современных технологий в форме развивающих упражнений (с подборкой занятий по возрасту), способствования развития навыков в IT сфере, внимания, памяти и логического мышления. Сейчас платформа предоставляет интересные задания для учащихся начальных классов.
На ресурсах Online Maktab и maktab.uzedu.uz планируется размещать различные видеоуроки.
С 24 марта 2020 года планируется проведение онлайн олимпиад для учащихся 4-11-классов школ, учеников академических лицеев и профессиональных колледжей по таким предметам как математика, физика, химия, биология и информационные технологии.
Учащиеся могут участвовать в олимпиаде добровольно и на бесплатной основе. Для этого участники должны зарегистрироваться на сайте olympiad.uzedu.uz и получить подтверждение руководства своего учебного заведения.
Целью информационной системы является повышение интереса учащихся к овладению знаний, поддержка их творческой деятельности, предоставление дополнительных научных материалов, оценка полученных знаний, создание возможности мониторинга результатов олимпиад.
Задачи онлайн-олимпиады состоят из 20 контрольных вопросов различной степени сложности, на выполнение которых выделяется один час времени. Онлайн олимпиада координируется Департаментом по работе с одаренными учащимися по предметным олимпиадам Министерства народного образования.
Министерство народного образования просит родителей взять под контроль отдых и эффективное использование времени своих детей, а также выполнение уроков.