Президент: Жалолиддин Мангуберди - буюк саркарда бобомиз, миллатимизнинг фахру ғурури
Президент Шавкат Мирзиёев Хоразм вилоятига илгари келганида Урганч шаҳрида Жалолиддин Мангуберди мемориал боғи ташкил этиш бўйича кўрсатма берган эди. Шунга мувофиқ лойиҳа таклифи тайёрланиб, бу галги ташриф чоғида намойиш қилинди.
Давлатимиз раҳбари ҳайкалнинг хомаки нусхасини, унинг атрофдан кўринишини синчиклаб кўрди. Мазкур ёдгорлик маҳобатли бўлиши, узоқдан ҳам яққол кўзга ташланиб туриши зарурлигини таъкидлади.
Боғ учун мўлжалланаётган майдон мутасаддилар билан муҳокама қилинди.
- Жалолиддин Мангуберди - буюк саркарда бобомиз, миллатимизнинг фахру ғурури. Унга бағишланган майдон шунга яраша катта, мазмунли бўлиши керак. Боғ бўйлаб Мангубердининг озодлик учун кураши, жанглари ҳақида лавҳлар ўрнатилиши зарур. Бу ерга келган одам фақат ҳайкални кўрмай, ўзига билим, куч-қудрат олсин, туристлар тарихимизни ўргансин, - деди Шавкат Мирзиёев.
Лойиҳани қайтадан пухта ишлаб чиқиш, транспорт ҳаракати учун қулайликларни инобатга олиш бўйича кўрсатмалар берилди.

President: Jaloliddin Manguberdi, a great commander, is the pride of our nation
During his earlier trip to the Khorezm region President Shavkat Mirziyoyev had urged officials to create a memorial park after Jaloliddin Manguberdi in the city of Urgench. A project proposal developed in connection with that instruction has been presented today.
The head of state examined the layout of the future monument, noted that it must be majestic and high so that it can be seen from afar.
Together with responsible executives, the President discussed the concept of the park.
“Jaloliddin Manguberdi was a great commander, and is the pride of our nation. And the park, respectively, should be scaled, substantial. It is essential to reflect here Manguberdi’s struggle for freedom, his battles. Let people come here not only to admire the monument, but also to seek knowledge, inspiration, let tourists study our history,” Shavkat Mirziyoyev said.
Instructions were given to revise and carefully rethink over the project, to take into account the convenience for traffic around.