Президент: Жалолиддин Мангуберди - буюк саркарда бобомиз, миллатимизнинг фахру ғурури
Президент Шавкат Мирзиёев Хоразм вилоятига илгари келганида Урганч шаҳрида Жалолиддин Мангуберди мемориал боғи ташкил этиш бўйича кўрсатма берган эди. Шунга мувофиқ лойиҳа таклифи тайёрланиб, бу галги ташриф чоғида намойиш қилинди.
Давлатимиз раҳбари ҳайкалнинг хомаки нусхасини, унинг атрофдан кўринишини синчиклаб кўрди. Мазкур ёдгорлик маҳобатли бўлиши, узоқдан ҳам яққол кўзга ташланиб туриши зарурлигини таъкидлади.
Боғ учун мўлжалланаётган майдон мутасаддилар билан муҳокама қилинди.
- Жалолиддин Мангуберди - буюк саркарда бобомиз, миллатимизнинг фахру ғурури. Унга бағишланган майдон шунга яраша катта, мазмунли бўлиши керак. Боғ бўйлаб Мангубердининг озодлик учун кураши, жанглари ҳақида лавҳлар ўрнатилиши зарур. Бу ерга келган одам фақат ҳайкални кўрмай, ўзига билим, куч-қудрат олсин, туристлар тарихимизни ўргансин, - деди Шавкат Мирзиёев.
Лойиҳани қайтадан пухта ишлаб чиқиш, транспорт ҳаракати учун қулайликларни инобатга олиш бўйича кўрсатмалар берилди.

Президент: Жалолиддин Мангуберды - великий полководец, гордость нашей нации
Президент Шавкат Мирзиёев в ходе прошлой поездки в Хорезмскую область дал указание создать в городе Ургенче мемориальный парк Жалолиддина Мангуберды. Сегодня было представлено подготовленное в связи с этим проектное предложение.
Глава государства осмотрел макет будущего памятника, отметил, что он должен быть величественным и высоким, чтобы его могли видеть издалека.
Вместе с ответственными лицами обсуждена концепция парка.
- Жалолиддин Мангуберды - великий полководец, гордость нашей нации. И парк, соответственно, должен быть масштабным, содержательным. Необходимо отразить в парке борьбу Мангуберды за свободу, его сражения. Пусть сюда приходят не только для того, чтобы посмотреть на памятник, но и ради знаний, вдохновения, пусть туристы изучают нашу историю, - сказал Шавкат Мирзиёев.