Ҳиндистон Ўзбекистоннинг ёқилғи энергетика комплекси лойиҳаларидан манфаатдор
«Ўзатом» агентлигида шу йилнинг 11 мартида Ҳиндистоннинг Ўзбекистон Республикасидаги Элчиси Сантош Жа билан учрашув бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистоннинг ёқилғи-энергетика комплексида (ЁЭК) ҳамкорликнинг ривожланиши, жумладан, атом энергиясидан тинчлик мақсадларида фойдаланиш масалалари муҳокама қилинди.
Учрашувда “Ўзатом” агентлиги делегациясининг шу йилнинг февраль ойида Ҳиндистоннинг АЭС қурилиши бўйича тажрибасини ўрганиш ҳамда давлат ядровий-энергетика дастурини амалга оширишда икки томонлама ҳамкорликни йўлга қўйиш мақсадида ушбу мамлакатга қилинган сафар якунлари бўйича эришилган келишувлар муҳокама қилинди.
Учрашув давомида Ҳиндистон томонидан Ядровий-энергетик ҳамкорликнинг глобал маркази (GCNEP, Ҳиндистон) билан “Ўзатом” агентлиги ўртасида атом энергетикаси соҳасида кадрларни тайёрлаш борасида ҳамкорлик қилиш бўйича ўзаро англашув меморандумининг лойиҳаси расман тақдим қилинди.
GCNEP 2010 йилда Ҳиндистон Ҳукуматининг Атом энергияси бўйича департаменти қошида ташкил қилинган. Марказ қошида 5 та мактаб мавжуд бўлиб, улар ядро энергияси ва ядровий хавфсизлик соҳасидаги тадқиқотларга, радиологик хавфсизлик, ядровий материал характеристикаларини ўрганишга, радиоизотоплар ва радиацион технологияларни қўллашга йўналтирилган.
Айни пайтда Элчи Ҳиндистонда ядровий тиббиёт ва агросаноат комплексида ядровий технологияларни қўллаш ривожланиб бораётгани, ҳинд компаниялари энергетика соҳасига оид лойиҳаларда, хусусан қайта тикланадиган энергия манбалари объектларини барпо этиш ва иссиқлик электр станцияларини модернизация қилиш бўйича лойиҳаларда иштирок этаётгани ҳақида маълумот берди. Шу билан бирга Ҳиндистон томони Ўзбекистон учун қуёшли панелларни жорий этиш учун грантлар бериш имконияти мавжудлигини маълум қилди.
Ўзбекистон томонидан инвестициявий дастурларда иштирок этиш учун таклиф билдирилди ҳамда Ўзбекистон Кимё саноати учун берилган таклифларда улушбай бўйича иштирок этиш таклиф қилинди.

Индия заинтересована в проектах ТЭК Узбекистана
В Агентстве «Узатом» 11 марта т.г. состоялась встреча с Послом Индии в Республике Узбекистан Сантошем Джа, на которой обсуждено развитие сотрудничества в сфере топливно-энергетического комплекса (ТЭК) Узбекистана, в том числе в области мирного использования атомной энергии.
На встрече были обсуждены достигнутые договоренности по итогам визита делегации Агентства «Узатом» в Индию в феврале т.г. с целю изучения опыта Индии в строительстве АЭС и налаживания двустороннего сотрудничества в реализации государственной ядерно-энергетической программы.
В ходе встречи индийской стороной был официально представлен проект Меморандума о взаимопонимании по сотрудничеству между Глобальным центром ядерно-энергетического сотрудничества (GCNEP, Индия) и Агентством «Узатом» в области подготовки кадров в сфере атомной энергетики.
GCNEP основан в 2010 году при Департаменте атомной энергии Правительства Индии. При центре имеются 5 школ, нацеленных на исследования в области ядерной энергии и ядерной безопасности, изучение радиологической безопасности, характеристик ядерного материала и применения радиоизотопов и радиационных технологий.
Также Посол проинформировал, что в Индии развивается ядерная медицина и применение ядерных технологий в агропромышленном комплексе, а также об участии индийских компаний в энергетических проектах, в частности в проектах по строительству объектов возобновляемых источников энергии и модернизации тепловых электростанций. При этом, индийская сторона сообщила, что имеется возможность представления грантов для внедрения солнечных панелей для Узбекистана.
С Узбекской стороны было озвучено приглашение для участия в инвестиционных проектах и приглашение к долевому участию, выдвинутых предложений Химической промышленности Узбекистана.