Урганч шаҳрида бўлиб ўтаётган йиғилишда Президент Шавкат Мирзиёев Хоразм вилоятини ривожлантиришнинг муҳим йўналишларини кўрсатиб ўтди.
Яқин уч йилда умумий қиймати 24 триллион сўмлик 2 минг 736 та инвестиция лойиҳаси амалга оширилиб, 50 мингдан зиёд янги иш ўрни яратилиши режалаштирилган.
Ҳазораспдаги автомобиль заводида “Дамас” ва “Лабо” микровэнлари ишлаб чиқаришнинг маҳаллийлаштириш даражасини 65 фоизга етказиш (ҳозир 27 ва 14 фоиз) бўйича янги лойиҳалар амалга оширилади.
Вилоятда келгуси йилда пахтани қайта ишлаш даражасини 100 фоизга, ип-калавани уч йилда бугунги 35 фоиздан 70 фоизга етказиш бўйича янги лойиҳалар ишлаб чиқилади.
Малайзиялик инвесторларнинг 250  миллион доллар сармояси ҳисобидан йилига 63 минг тонна каустик сода ва хлор ишлаб чиқарадиган кимё заводи қурилади.
Сувдан унумли фойдаланиш, мева-сабзавотчилик кластерлари ташкил этиш, қовунчиликда “Хоразм нави” брендини яратиб, қовун етиштириш ва экспорт қилишни кўпайтириш бўйича вазифалар белгиланди.
Сайёҳлик салоҳиятини кенгайтириш мақсадида Шовот каналининг икки ёнида кичик туризм зонасини, Хивада “Хоразм хонлари шаҳарчаси”ни ташкил этиш бўйича топшириқ берилди.
Давлатимиз раҳбари миллий санъатимизни тараннум этиш, хорижликларни юртимизга жалб қилиш мақсадида Хоразмда лазги бўйича халқаро фестиваль ўтказишни таклиф этди. Бу ташаббусни хоразмликлар мамнуният билан қўллаб-қувватлади.

В Хорезме будет организован фестиваль лязги
На проходящем в Ургенче совещании Президент Шавкат Мирзиёев определил важные направления развития Хорезмской области.
Так, в ближайшие три года в регионе планируется реализовать 2 736 инвестиционных проектов на сумму 24 триллиона сумов и создать свыше 50 тысяч рабочих мест.
На автомобильном заводе в Хазораспском районе будут осуществлены новые проекты по повышению уровня локализации производства микровэнов “Дамас” и “Лабо” до 65 процентов (в настоящее время 27 и 14 процентов соответственно).
Будут разработаны новые проекты, которые позволят в следующем году довести уровень переработки хлопка до 100 процентов, в следующие три года - поднять уровень переработки пряжи с нынешних 35 до 70 процентов.
В планах - строительство химического завода годовой мощностью 63 тысячи тонн каустической соды и хлора, с привлечением 250 миллионов долларов малайзийских инвестиций.
Поставлены задачи по рациональному использованию воды, организации плодоовощных кластеров, созданию бренда для хорезмских дынь, расширению выращивания и экспорта этого продукта.
Даны поручения по организации туристической зоны вдоль Шаватского канала, созданию в Хиве "Городка ханов Хорезма".
В целях продвижения национального искусства, привлечения иностранных туристов глава государства предложил проводить в Хорезме международный фестиваль танца лязги. Собравшиеся горячо поддержали инициативу.