Урганч шаҳрида бўлиб ўтаётган йиғилишда Президент Шавкат Мирзиёев Хоразм вилоятини ривожлантиришнинг муҳим йўналишларини кўрсатиб ўтди.
Яқин уч йилда умумий қиймати 24 триллион сўмлик 2 минг 736 та инвестиция лойиҳаси амалга оширилиб, 50 мингдан зиёд янги иш ўрни яратилиши режалаштирилган.
Ҳазораспдаги автомобиль заводида “Дамас” ва “Лабо” микровэнлари ишлаб чиқаришнинг маҳаллийлаштириш даражасини 65 фоизга етказиш (ҳозир 27 ва 14 фоиз) бўйича янги лойиҳалар амалга оширилади.
Вилоятда келгуси йилда пахтани қайта ишлаш даражасини 100 фоизга, ип-калавани уч йилда бугунги 35 фоиздан 70 фоизга етказиш бўйича янги лойиҳалар ишлаб чиқилади.
Малайзиялик инвесторларнинг 250  миллион доллар сармояси ҳисобидан йилига 63 минг тонна каустик сода ва хлор ишлаб чиқарадиган кимё заводи қурилади.
Сувдан унумли фойдаланиш, мева-сабзавотчилик кластерлари ташкил этиш, қовунчиликда “Хоразм нави” брендини яратиб, қовун етиштириш ва экспорт қилишни кўпайтириш бўйича вазифалар белгиланди.
Сайёҳлик салоҳиятини кенгайтириш мақсадида Шовот каналининг икки ёнида кичик туризм зонасини, Хивада “Хоразм хонлари шаҳарчаси”ни ташкил этиш бўйича топшириқ берилди.
Давлатимиз раҳбари миллий санъатимизни тараннум этиш, хорижликларни юртимизга жалб қилиш мақсадида Хоразмда лазги бўйича халқаро фестиваль ўтказишни таклиф этди. Бу ташаббусни хоразмликлар мамнуният билан қўллаб-қувватлади.

Khorezm to host Lazgi Festival
At the meeting in Urgench, President Shavkat Mirziyoyev identified important areas for Khorezm region’s development.
Therefore, in the next three years, it is planned to implement 2,736 investment projects worth 24 trillion soums and create over 50 thousand jobs in the region.
New projects will be implemented at Khazorasp automobile plant to increase the localization level of Damas and Labo micro-vans to 65 percent (currently 27 and 14 percent, respectively).
New projects will be developed. They will serve to bring the cotton processing level to 100 percent next year, and to raise the level of yarn processing from the current 35 to 70 percent in the next three years.
The plans also include construction of a chemical plant with an annual capacity of 63 thousand tons of caustic soda and chlorine, with attraction of $250 million Malaysian investments.
Tasks were set for the rational use of water, organization of fruit and vegetable clusters, creation of a brand for Khorezm melons, expansion of cultivation and export of this product.
Instructions were given on organization of a tourist zone along Shavat Canal, creation Khorezm Khans Town.
The Head of the state proposed to hold an International Lazgi Dance Festival in Khorezm to promote national art and attract foreign tourists. The participants warmly supported the initiative.