Вазир раҳбарлигидаги Мактабгача таълим вазирлиги ишчи комиссия ҳудуддаги мактабгача таълим тизимини мониторинг қилиш мақсадида Хоразм вилоятига етиб келди
2020-03-13 | Таълим
Ташриф буюриш режалаштирилган объектлар ичида биринчиси – Хива педагогика коллежи бўлди. Тез орада 400 болакай учун МТТ сифатида ўз фаолиятини бошлайдиган коллежда кенг қамровли реконструкция, бинолардан бирини капитал таъмирлаш ишлари олиб бориляпти. Коллеж ҳудудининг бўш қисмида 120 нафар бола учун модулли МТТ қад рослайди.
Агриппина Шин коллежга ташрифи чоғида коллеж талабалари билан мулоқот қилди. Россия фуқароси Мавжуда Муратова ўз келажагини айнан мактабгача таълимда кўраётганини айтар экан, кичик ёшданоқ болаларга муносиб таълим беришни хоҳлаётганини билдирди.
Фазилат Раматова – Туркманистондан келган кўплаб талаба ёшлардан бири. Фазилатнинг айтишича, унга бу ер жуда ёққан, барча шароитлар муҳайё қилинган, завқ билан таълим олмоқда.
Мониторинг якунлангач, бинолар ҳамда уларнинг атрофини реконструкция қилиш ва таъмирлаш бўйича қарор қабул қилинди. Коллеж негизида мактабгача таълим йўналишлари бўйича кластер, шунингдек, МТТ педагогларининг малакасини ошириш бўйича курслар ташкил этилади.
Ишчи комиссиянинг навбатдаги манзили умумий типдаги 300 ўринга мўлжалланган МТТда реконструкция қилинаётган ихтисослаштирилган МТТ бўлди. Бу ерда ҳозирги вақтда қурилиш ишлари олиб борилмоқда. Бинони шу йилнинг ёзида фойдаланишга топшириш режалаштирилган.
МТТнинг катта ҳудуди ҳам болалар учун ҳам педагогик таркиб учун кенг қамровли тадбирлар ўтказиш имконини беради. Таълим бериш ва фаолиятини олиб боришда Польша технологияси элементлари қўлланилади. Бино реконструкцияси Мактабгача таълимни ривожлантириш жамғармаси маблағлари ҳисобидан амалга оширилмоқда.

Рабочая группа Министерства дошкольного образования во главе с министром прибыли в Хорезмскую область для мониторинга системы дошкольного образования в регионе
2020-03-13 | Образование
Первый пункт в списке объектов для посещения - Хивинский педагогический колледж. Здесь проводится масштабная реконструкция, капитальный ремонт одного из корпусов, который вот уже скоро начнёт свою работу как ДОО для 400 детей. На территории колледжа в пустующей зоне будет возведена модульная ДОО на 120 детей.
В ходе посещения колледжа Агриппина Шин пообщалась со студентами колледжа. Муратова Мавжуда - гражданка России, видит своё будущее именно в дошкольном образовании и хочет давать достойные знания с самых малых лет.
Раматова Фазилат - одна из многих представительниц студентов из Туркменистана. Рассказала, что ей здесь очень нравится, все условия предоставлены, учиться в радость.
По завершению были приняты решения по реконструкции и ремонту здания и близлежащих территорий. На базе колледжа создать кластер по направлениям дошкольного образования, а также курсы по повышению квалификации педагогов ДОО.
Следующим пунктом было посещение реконструированной СДОО в ДОО общего типа мощностью в 300 мест, где на данный момент проводят строительные работы. Здание планируется сдать в эксплуатацию уже этим летом.
Большая территория ДОО позволяет проводить полномасштабные мероприятия как для детей, так и для педологического состава. В методике преподавания и ведения деятельности будут использованы элементы польской технологии. Реконструкция здания проводится за счёт средств Фонда развития дошкольного образования.