Латвияда Ўзбекистон ёшлари умумжаҳон ассоциациясининг ваколатхонаси очилди
2020 йилнинг 10 март куни Рига шаҳридаги Ахборот тизимларини бошқариш Олий мактабида (ISMA) Ўзбекистон ёшлари умумжаҳон ассоциациясининг (ЎЁУА) Латвиядаги ваколатхонаси очилди.
Маросимда Латвия жамоатчилиги, илмий, маданий ва гуманитар доиралар, дипломатик корпус вакиллари, ватандошлар, шунингдек, Латвияда таҳсил олаётган ўзбекистонлик ёшлар иштирок этдилар.
Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирининг ўринбосари Дилшод Ахатов ўзининг табрик нутқида Президент Шавкат Мирзиёев бошчилигида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларга, шу жумладан республикада олиб борилаётган ёшларга оид янги сиёсатга эътибор қаратди. Сўнгги йилларда ёшларга оид давлат сиёсатининг ҳуқуқий асослари мустаҳкамлангани, ёшлар билан ишлаш бўйича Республика идоралараро кенгаши тузилгани, Ўзбекистон ёшлар иттифоқи ташкил этилгани ва 30 июнь Ёшлар куни деб эълон қилинганлиги таъкидланди.
Давлатимиз раҳбарининг январ ойидаги Олий Мажлисга Мурожаатномасида ёшларга оид давлат сиёсатини янада ривожлантириш муҳимлиги таъкидланган эди. Ҳозирги вақтда ёшлар билан ишлаш самарадорлигини баҳолашнинг ягона мезонлари ва ёшларга оид давлат сиёсатини баҳолаш индексларини жорий этиш бўйича ишлар олиб борилмоқда ва “Ўзбекистон ёшлари - 2025” концепцияси ишлаб чиқилмоқда.
Таъкидланганидек, Рига шаҳрида ЎЁУА ваколатхонасининг очилиши нафақат Латвияда, балки бутун Болтиқбўйидаги Ўзбекистон ёшлари учун муҳим воқеа бўлди. У алоқа, тажриба ва билим алмашиш, талаба ҳаётининг долзарб масалаларини муҳокама қилиш учун умумий майдон бўлиб хизмат қилади. Ўз навбатида ISMA раҳбарияти Ваколатхона фаолиятига ҳар томонлама ёрдам беришга тайёрлиги маълум қилинди.
ISMA президенти Роман Дьякон Ўзбекистон ҳозирги кунда ўз тараққиётидаги тарихий муҳим босқични кечираётганини, мамлакатда туб ва жўшқин ўзгаришлар рўй бераётганини қайд этди. ISMA Ўзбекистонда Фарғона давлат университети базасида илк филиалини очган бўлиб, унда бизнесни бошқариш, ахборот-коммуникация технологиялари ва туризм каби талаб юқори бўлган соҳаларда бакалаврият ўқитилади.
Тадбирнинг расмий қисми дунёнинг турли мамлакатларидан бўлган ISMA талабалари томонидан ўзбек ва латиш санъатининг машҳур асарларини ижро этиш билан якунланди.

В Латвии открыто Представительство Всемирной ассоциации молодежи Узбекистана
10 марта 2020 года в Высшей школе менеджмента информационных систем (ISMA) в г.Риге открыто Представительство Всемирной ассоциации молодежи Узбекистана (ВАМУ) в Латвии.
В церемонии приняли участие представители латвийских общественных, научных и культурно-гуманитарных кругов, дипломатического корпуса, соотечественники, а также обучающаяся в Латвии узбекская молодежь.
В своем приветственном слове заместитель Министра иностранных дел Узбекистана Дильшод Ахатов обратил внимание собравшихся на осуществляемые под руководством Президента Шавката Мирзиёева масштабные реформы, в том числе проводимой в республике новой молодежной политике. Подчеркивалось, что в последние годы были укреплены правовые основы государственной молодежной политики, образован Республиканский межведомственный совет по делам молодежи, создан Союз молодежи Узбекистана, 30 июня объявлен Днем молодежи.
В январском Послании главы нашего государства Олий Мажлису была отмечена важность дальнейшего развития государственной молодежной политики. В настоящее время ведется работа по внедрению единых критериев оценок эффективности работы с молодежью и национального индекса оценки молодежной политики, разрабатывается концепция «Молодежь Узбекистана – 2025».
Открытие Представительства ВАМУ в г.Риге, как отмечалось, является важным событием для узбекской молодежи не только в Латвии, но и Прибалтике в целом. Оно будет служить общей площадкой для общения, обмена опытом и знаниями, обсуждения актуальных вопросов студенческой жизни. В свою очередь, руководство ИСМА готово оказывать всяческое содействие и поддержку деятельности Представительства.
Президент ISMA Роман Дьякон отметил, что в настоящее время Узбекистан переживает исторически важный этап своего развития, в стране происходят кардинальные и динамичные изменения. ISMA открыл в Узбекистане на базе Ферганского государственного университета свой первый филиал, в котором осуществляется обучение в рамках программы бакалавриата по таким востребованным в стране специальностям, как деловое администрирование, информационно-коммуникационные технологии и туризм.
Официальная часть завершилась исполнением студентами ISMA из различных стран мира популярных произведений узбекского и латышского искусства.