Замонавий иссиқхонада қисқа вақтда 480 минг долларлик экспорт қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев Янгиариқ туманидаги “Global Food Impeks” масъулияти чекланган жамият томонидан ташкил этилган замонавий иссиқхонани кўздан кечирди.
Мамлакатимизда қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш ва экспорт қилишга кенг шароит яратилмоқда. Жойларда гидропоника усулида иссиқхоналар қурилмоқда. Бу сифатли полиз маҳсулотлари етиштириш, кўплаб иш ўринлари яратиш имконини бераётир.
“Global Food Impeks” масъулияти чекланган жамият учун ажратилган майдон 23 гектардан зиёд. Биринчи босқичда 10 гектар ерда иссиқхона қурилган. 140 киши иш билан таъминланган.
Аҳамиятлиси шундаки, илгари бу жой шўр босган, қаровсиз ер эди. Энди шу заминнинг ҳар гектаридан йилига 300-400 минг доллар миқдорида даромад олинади.
Масалан, помидор ва бодринг кўчатлари шу йил январда ҳосилга кирди. Ўтган қисқа вақтда 480 минг долларлик экспорт қилинди. Йил охиригача 4-5 миллион долларлик маҳсулот сотиш мўлжалланган.
Жорий йилда 13 гектар майдонда иссиқхонанинг иккинчи босқичини амалга ошириш ҳамда август ойида ишга тушириш мўлжалланган. Корхона тўлиқ қувватда ишлаганда йилига 4 минг тонна помидор ва бодринг, шунингдек, қулупнай, гуллар ва бошқа маҳсулотлар етиштирилади, жами 280 та иш ўрни ташкил этилади. Маҳсулотларнинг 80 фоизини қўшни давлатлар, Россия ва Туркияга экспорт қилиш режалаштирилган.
- Қишлоқ хўжалигида илм, янгича дунёқараш пайдо бўлди. Мана, ишнинг кўзини билса, катта даромад олиш мумкинлигига мисол. Хоразмда ер шўрланган. Шундай жойларда замонавий иссиқхоналарни кўпайтириш, 100-200 гектарга етказиш керак. Ҳам одамларга ишчи жой, ҳам экспорт бўлади, - деди давлатимиз раҳбари.
Иссиқхона деталларини маҳаллийлаштириш, бозор талабидан келиб чиқиб қайта ишлашни йўлга қўйиш бўйича топшириқлар берилди.
Шу ерда вилоятда мева-сабзавотчилик, томорқачилик, чорвачилик, балиқчиликни ривожлантиришга оид лойиҳалар тақдимоти ўтказилди.

Exports from a modern greenhouse amounted to $480 thousand
President Shavkat Mirziyoyev became acquainted with modern greenhouse of Global Food Impeks LLC in Yangiarik district.
Broad conditions are created in Uzbekistan for processing and export of agricultural products. Greenhouses based on hydroponics are being built at places. This contributes to the cultivation of qualitative products and creation of many jobs.
More than 23 hectares of land have been allocated for Global Food Impeks LLC. A greenhouse on 10 hectares was created at the first stage. 140 people are employed.
Before there was an ownerless land with saline soil. And now each hectare will bring 300-400 thousand dollars of income a year.
So, already in January, a crop of tomatoes and cucumbers ripened. Over the past short time, the company’s exports amounted to 480 thousand USD. By the end of the year, it is planned to sell products for 4-5 million dollars.
In August this year, it is planned to commission the second phase of the project with creation of a greenhouse on 13 hectares. Having reached full capacity, the company will be able to harvest 4 thousand tons of tomatoes and cucumbers per year, as well as grow strawberries, flowers and other products. 280 jobs will be created. Eighty percent of products are scheduled to be exported to neighboring countries, Russia and Turkey.
“Scientific approach and innovative vision have been formed in agriculture. This is an example of how, working wisely, one can get a lot of income. It is necessary to increase the number of such modern greenhouses, expand their area to 100-200 hectares. Jobs will appear, export will improve”, noted the Head of the state.
Instructions were given to localize the production of greenhouse constructions and to organize processing of products taking into account market demand.
Presentation of projects on development of horticulture, homestead farming, animal husbandry and fish farming in Khorezm region was also held here.