Хавфни бошқариш тизимига – бир йил: божхона органларида жорий қилинган мазкур тизим кўмагида қўлга киритилган натижалар сарҳисоби
2020-03-11 | Жамият
2020 йил 11 март куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлигининг анжуманлар залида Давлат божхона қўмитаси томонидан “Хавфни бошқариш тизимига – бир йил: божхона органларида жорий қилинган мазкур тизим кўмагида қўлга киритилган натижалар сарҳисоби” мавзусида матбуот анжумани ташкил этилди.
Тадбирда Давлат божхона қўмитаси Раиси ўринбосари Б.Раҳимов мавзу бўйича журналистларга ахборот берди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Божхона маъмуриятчилигини такомиллаштириш ва Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона хизмати органлари фаолияти самарадорлигини ошириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида” 2018 йил 24 ноябрдаги ПФ-5582-сон Фармони давлат божхона хизмати органлари тизимидаги кенг кўламли ислоҳотларнинг янги даврини бошлаб берди.
Мазкур Фармонга биноан товар ва транспорт воситаларининг божхона назорати ва расмийлаштирувини амалга ошириш жараёнида 2018 йилнинг 1 декабрдан “сариқ” ва “қизил”, 2019 йилнинг 1 мартидан эса “яшил” ва “кўк” йўлакларни қўллашни назарда тутувчи “Хавфни бошқариш тизими” амалиётга тўлиқ татбиқ этилди.
Натижада, “ялпи” божхона назоратини ўтказишдан воз кечган ҳолда, хавф профиллари ёки тасодифий танлов асосида товар ва транспорт воситаларининг божхона назорати юқоридаги 4 та йўлаклардан бирига йўналтирилган ҳолда амалга оширилмоқда. Хўш, бу йўлаклар бир-биридан қандай фарқланади.
«Сариқ йўлак», бунда божхона декларацияси, ҳужжатлар ва маълумотларни текшириш бўйича божхона назорати шакллари хавф даражаси ўрта кўрсаткичга эга ёки тасодифий танловда аниқланган товар ва транспорт воситаларига нисбатан амалга оширилади;
«Қизил йўлак», бунда божхона назорати шакллари хавф даражаси юқори кўрсаткичга эга ёки тасодифий танловда аниқланган товар ва транспорт воситаларига нисбатан амалга оширилади;
«Яшил йўлак», бунда хавф даражаси паст бўлган товар ва транспорт воситаларини чиқариб юбориш тўғрисидаги қарор қабул қилинганда, божхона назорати шакллари уларга нисбатан амалга оширилмайди;
«Кўк йўлак», бунда хавф даражаси ўрта кўрсаткичга эга ёки тасодифий танлов асосида аниқланган товарларга нисбатан божхона назорати шакллари улар чиқариб юборилгандан сўнг амалга оширилади.
“Хавфни бошқариш” автоматлаштирилган ахборот тизими давлат экспертизасидан муваффақиятли ўтди ва Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси – муаллифлик ҳуқуқи эгаси сифатида электрон ҳисоблаш машиналари учун яратилган дастурнинг расмий рўйхатдан ўтказилганлиги тўғрисидаги Интеллектуал мулк агентлигининг гувоҳномасини олди.
Хўш, хавф ўзи нима? Бу божхона тўғрисидаги қонун ҳужжатларига риоя этилмаслиги эҳтимолининг даражаси бўлиб, хавфни бошқариш — хавфнинг олдини олиш ва уларни имкон қадар камайтириш, уларнинг қўлланилиш самарадорлигини баҳолаш, шунингдек божхона операцияларининг бажарилиши устидан назорат қилиш бўйича чора-тадбирларни ишлаб чиқиш ва амалда бажаришни, божхона органларида мавжуд бўлган ахборотнинг узлуксиз янгиланишини, таҳлил этилишини ва қайта кўриб чиқилишини назарда тутувчи доимий ишлардир.
Содда қилиб айтганда, Хавфни бошқариш тизими божхона қоидаларига амал қилувчи тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш, ўрнатилган тартиботларга риоя қилмайдиган ТИФ иштирокчилари фаолияти устидан назоратни амалга оширишга мўлжалланган.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон Республикаси давлат божхона хизмати органлари ходими ўрнатилган тартибда тасдиқланган товарларни кўздан кечириш ҳамда намуна ва (ёки) синамалар олишда божхона тартиб-таомилларини амалга ошириш тўғрисидаги йўриқномага асосан хавфни бошқариш автоматлаштирилган тизими буюрган божхона операцияларини бажаришга мажбур.
Амалдаги қонунчиликда божхона расмийлаштируви муддати уч кун қилиб белгиланганлигига қарамасдан товарларни расмийлаштириш учун сарфланадиган вақтнинг қисқаришига эришилди.
Жумладан, экспортда мазкур тизим жорий этилишига қадар 136 дақиқа сарфланган бўлса, ҳозирда ушбу муддат 3 бараварга қисқариб, 44 дақиқани ташкил этмоқда.
Шунингдек, импортда тизим жорий этилишидан олдин 394 дақиқа сарфланган бўлса, ҳозирги кунда мазкур муддат 2,6 маротаба қисқариб, 154 дақиқани ташкил этмоқда.
Тизим кўмагида товарларни божхона кўригисиз расмийлаштириш амалиёти жорий этилди. Хусусан, тизим жорий этилишига қадар барча товарлар божхона кўригидан ўтказилар эди. Ушбу тизим жорий этилиши билан божхона кўриклари сони - 1,6 маротаба камайиб, кўрик самарадорлиги - 1,7 бараварга ортди.
Хавфни бошқариш тизими орқали экспортда товарларнинг вазни бўйича - 95 %, товар партияларининг - 85 % божхона кўригисиз расмийлаштирилди.
Шунингдек, импортга расмийлаштирилган товарларнинг оғирлиги бўйича - 66 %, товар партияларининг - 49 % божхона кўригисиз амалга оширилди.
Мазкур тизим жорий этилишга қадар барча ТИФ иштирокчиларига божхона органлари томонидан бир хил баҳо берилган бўлса, бугунги кунда жами 105 800 та ТИФ қатнашчиларининг фаолияти кўрсатаётган бўлиб, улардан 74 403 таси ҳалоллик даражаси бўйича баҳоланди.
Сўнгги бир йил давомида божхона расмийлаштирилган божхона юк декларацияларининг
Хавфни бошқариш автоматлаштирилган ахборот тизимидан самарали фойдаланилиши, хавфларни минималлатириш чоралари қўлланилиши натижасида ўтган давр мобайнида давлат бюджетига 81.6 млрд. сўмлик қўшимча божхона тўловлари ундирилди.
Жаҳон банки Ўзбекистонни "Бизнесни юритиш" халқаро рейтинги доирасида бизнесни илгари суриш соҳасида улкан ислоҳотларни амалга оширган давлат сифатида қайд этди ва божхона тизимида хавфларни таҳлил қилиш асосида сифат жиҳатидан янги божхона назорати тартиблари жорий этилганлигини таъкидлади.
Хавфни бошқариш тизимининг вужудга келиши силсиласи
- Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 22 декабрда Олий Мажлисга Мурожаатномасида божхона органларида 2018 йилдан бошлаб тадбиркорлик субъектлари учун божхона кўригида хавф-хатардан огоҳ этиш тизими, яъни тадбиркорларнинг қанчалик ҳалол эканига қараб, уларни “яшил” ва “қизил” йўлаклар орқали ўтказишни жорий этиш бўйича аниқ вазифалар белгилаб берилди.
- Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 12 апрелдаги “Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона хизмати органлари фаолиятини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида” ПФ-5414-сон Фармони билан 2018 йил 1 сентябрга қадар муддатда товарларнинг божхона назоратини танлов асосида ўтказишни назарда тутувчи хавфни бошқаришнинг автоматлаштирилган тизими ишлаб чиқилиши ва жорий этилишини таъминлаш белгиланди.
- Ушбу Фармон билан Давлат божхона қўмитасида Хавфларни мониторинг қилиш ва баҳолаш бошқармаси ташкил қилинди ҳамда мазкур бошқармага божхона органларида божхона қонун ҳужжатлари бузилиши хавфи юқори бўлган товар ва ташқи иқтисодий фаолият қатнашчиларини назорат қилиш учун куч ва воситаларни жамлашни назарда тутувчи хавфни бошқаришнинг автоматлаштирилган тизимини жорий этиш вазифаси юклатилди.
- Божхона органларида мавжуд куч ва воситалардан фойдаланиб, ушбу йўналишдаги жаҳоннинг етакчи давлатларида божхона назорати соҳасида фойдаланилаётган ахборот технологиялари имкониятларини ўрганган ҳолда Хавфни бошқаришнинг автоматлаштирилган тизими ишлаб чиқилди ҳамда 2018 йил 1 сентябрдан синов тарзида ишга туширилди.
- Ўзбекистон Республикасининг 2018 йил 18 октябрда янги таҳрирда қабул қилинган «Давлат божхона хизмати тўғрисида»ги Қонуни билан хавфни бошқариш тизими қўлланилиши самарадорлигининг мунтазам мониторингини амалга ошириш божхона органларининг асосий вазифаларидан бири этиб белгиланди.
- Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 24 ноябрдаги “Божхона маъмуриятчилигини такомиллаштириш ва Ўзбекистон Республикаси давлат божхона хизмати органлари фаолияти самарадорлигини ошириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида” ПФ-5582-сон Фармони билан Хавфни бошқариш автоматлаштирилган тизими а тўлиқ режимда жорий этилди.

Один год со дня внедрения в таможенных органах автоматизированной системы управления рисками: результаты и достижения
2020-03-11 | Общество
11 марта 2020 года в конференц-зале Агентства информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан прошла пресс-конференция для журналистов и представителей СМИ на тему «Один год со дня внедрения в таможенных органах автоматизированной системы управления рисками: результаты и достижения».
Учувствовавшие на мероприятии заместитель Председателя Государственного таможенного комитета Б.Рахимов и другие уполномоченные представители ответили на все интересовавшие и возникшие в ходе пресс-конференции у журналистов и участников ВЭД вопросы
Указом Президента Республики Узбекистан от 12 апреля 2018г. №УП-5414 в структуре ГТК создано новое подразделение по мониторингу и оценке рисков, в задачи которого входит эффективное внедрение в деятельность таможенных органов республики системы управления рисками.
В настоящее время, в таможенных органах Республики Узбекистан осуществляется планомерный переход от проведения «тотального» таможенного контроля к внедрению системы управления рисками - современному таможенному администрированию, которая обеспечивает осуществление эффективного таможенного контроля, исходя из принципа выборочности, основанного на оптимальном распределении ресурсов таможенной службы на наиболее важных и приоритетных направлениях работы таможенных органов для выявления, прогнозирования и предотвращения нарушений таможенного законодательства.
С учетом увеличивающихся объёмов торговли, ограниченные ресурсы таможенных органов необходимо использовать с наибольшей эффективностью и сосредоточить усилия на наиболее рисковых операциях и поставках, где имеют место повышенное налогообложение, устойчивый характер нарушений таможенных правил либо таких, которые подрывают интересы отечественных товаропроизводителей или создают угрозу других государственных интересов.
И напротив, там, где рисков нет либо его риски минимальны с точки зрения последствий возможных нарушений, можно использовать самые упрощенные технологии таможенного оформления.
Реализация системы управления рисками позволило снизить административные барьеры в отношении участников внешнеэкономической деятельности, не допустить неоправданных издержек, а также сэкономить время и ускорить таможенную очистку товаров.
Так в соответствии указом Президента Республики Узбекистан «О мерах по коренному совершенствованию деятельности органов Государственной таможенной службы Республики Узбекистан» УП-5414 от 12.04.2018г.   определены такие важнейшие направления реформирования таможенных органов как:
- переход от проведения «тотального» таможенного контроля к системе управления рисками, позволяющей на основе всестороннего анализа определять объекты таможенного контроля, а также снизить административные барьеры для участников внешнеэкономической деятельности;
- сокращение продолжительности прохождения таможенных процедур в пунктах пропуска через Государственную границу за счет внедрения современных форм, методов и технических средств осуществления таможенного контроля;
- широкое внедрение современных информационно-коммуникационных технологий, направленных на повышение эффективности деятельности всех подразделений таможенных органов, межведомственного обмена информацией;
- дальнейшее расширение сотрудничества с таможенными органами зарубежных стран и международными организациями, системное изучение и внедрение передового опыта, международных норм и стандартов в сфере таможенного дела.
Кроме этого в соответствии с данным указом в структуре Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан создано Управление по мониторингу и оценке рисков, основными задачами которого определены:
- внедрение в таможенных органах автоматизированной системы управления рисками, предусматривающей сосредоточение сил и средств для контроля товаров и участников внешнеэкономической деятельности с высокой степенью риска нарушения таможенного законодательства;
- разработку методологии целевого отбора для таможенного контроля партий товаров с повышенным риском, в том числе на основе анализа предварительной информации и случайного выбора;
- выработку критериев для определения добросовестных участников внешнеэкономической деятельности, внедрение порядка применения в отношении них упрощенных таможенных процедур;
- регулярный мониторинг эффективности применения системы управления рисками, обеспечение ее дальнейшего совершенствования и бесперебойного функционирования.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 24 ноября 2018 года № УП-5582 «О дополнительных мерах по совершенствованию таможенного администрирования и повышению эффективности деятельности органов государственной таможенной службы Республики Узбекистан» полностью внедрена Автоматизированная система управления рисками.
С 1 декабря 2018 года в полноценном режиме внедрена автоматизированная Система управления рисками с применением «желтого» и «красного» коридоров, где формы таможенного контроля осуществляются в отношении товаров и транспортных средств, имеющих высокий показатель уровня риска или определенных случайным выбором.
Также, данным Указом с 1 марта 2019 года внедрены «зеленый» и «синий» коридоры, где формы таможенного контроля не осуществляются в отношении товаров и транспортных средств с низким уровнем риска.
В результате полноценной реализации данной системы, осуществляется переход от проведения «тотального» таможенного контроля к проведению таможенного контроля на основе автоматически распределённых коридоров, при котором:
- в «желтом коридоре», осуществляются формы таможенного контроля по проверке таможенной декларации, документов и сведений в отношении товаров и транспортных средств, имеющих средний показатель уровня риска или определенных случайным выбором;
- в «красном коридоре», осуществляются формы таможенного контроля в отношении товаров и транспортных средств, имеющих высокий показатель уровня риска или определенных случайным выбором;
- в «зеленом коридоре», в отношении товаров и транспортных средств с низким уровнем риска при принятии решения об их выпуске не будут осуществляться формы таможенного контроля;
- и в «синем коридоре», осуществляются формы таможенного контроля в отношении товаров, имеющих средний показатель уровня риска или определенных случайным выбором, после их выпуска в свободное обращение.
Ключевым показателем эффективности деятельности таможенных постов является период времени, затрачиваемый участником внешнеэкономической деятельности на таможенное оформление товаров и транспортных средств. При этом статистическая информация о времени таможенного оформления ежемесячно публикуется на официальном веб-сайте Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан в разрезе каждого таможенного поста.
Что дает внедрение данной системы?
Благодаря внедрению системы управления рисками в таможенных органах достигаются следующие цели:
- обеспечение соблюдения законодательства путем применения системы управления рисками и выполнения задач, возложенных на таможенные органы;
- выбор форм и уровней таможенного контроля, обеспечивающих достаточный уровень таможенного контроля над объектами таможенного контроля в соответствии с законодательством;
- создание благоприятных условий для ускорения таможенного контроля и упрощения таможенного контроля товаров и транспортных средств, которые не находятся на уровне риска на таможенной границе Республики Узбекистан.
Автоматизированная информационная система «Управление рисками» анализирует нарушения, которые могут быть автоматически допущены участниками ВЭД, за исключением человеческого фактора, и, как следствие, направляет каждого участника ВЭД в соответствующие коридоры, давая индивидуальную оценку.
Чем выше уровень добросовестной работы во внешнеэкономической деятельности, тем быстрее таможенными органами осуществляется оформление товаров.
Правильное представление информации участниками ВЭД о товарах, подлежащих таможенному контролю и своевременная, полная оплата таможенных платежей является важным фактором, который автоматически дает положительный отзыв данному участнику ВЭД.
В результате запущения системы в течение года был достигнут ряд результатов. В частности, если сейчас на оформление декларации в режим экспорт уходит в среднем 44 минуты, то раньше на это затрачивалось в среднем 2 часа 16 минут. Проще говоря, время, затрачиваемое на таможенное оформление при экспорте товаров, сократилось втрое.
Что касается импорта, этот показатель сократился в 2,6 раз и в настоящий момент составляет 2 часа 34 минуты. Тогда как ранее на таможенное оформление декларации при импорте товаров затрачивалось в среднем 6 часов 44 минуты.
Грузовые таможенные декларации за последний год были оформлены:
- 22,7 процента или 174 305 единиц в «зеленом» коридоре;
- 39 процентов или 300 367 единиц в «желтом» коридоре;
- 38,3 процента или 294 167 единиц в «красном» коридоре.
В результате эффективного использования автоматизированной информационной системы управления рисками и принятия мер по минимизации рисков за прошедший период в государственный бюджет таможенными органами было дополнительно взыскано таможенных платежей в количестве 81,6 млрд. сум.
Всемирным банком было отмечено, что Узбекистан является страной, проведшей широкомасштабные реформы в сфере содействия бизнесу в рамках международного рейтинга «Ведение бизнеса». А также введение качественно новых процедур таможенного контроля, основанных на анализе рисков в таможенной системе.