Ҳамкорлик янада мустаҳкамланади
Сингапурнинг “OnePetra Holdings Pte Ltd” компанияси бошқарув кенгаши раиси Деннис Лоук ишбилармонлик ташрифи билан Наманганга келди.
Вилоят ҳокимлигида бўлиб ўтган учрашувда Наманган вилояти ҳокимлиги ва “OnePetra Holdings Pte Ltd” компанияси ўртасида умумий қиймати 110 миллион доллардан зиёд 3 та инвестиция келишуви имзоланди.
Имзоланган келишувга кўра, Сингапур компанияси юз фоиз тўғридан-тўғри сармоя киритиш шарти билан Наманган вилоятида 25 гектар майдонда кунлик 1 миллион дона тухум етиштириш қувватига эга лойиҳа қиймати 16 миллион доллар бўлган товуқчилик фермаси, 20 гектарда майдонда кунлик 1 миллион дона бедана тухуми етиштириш қувватига эга 16 миллион доллар қийматга тенг паррандачилик фермаси ҳамда 8 миллион доллар ҳисобига 5 гектар майдонда бу икки ферма маҳсулотларини қайта ишлаш корхонаси барпо этади.
Бундан ташқари, сингапурлик ишбилармонлар 50 гектар майдонда йиллик 60 тонна креветка ҳамда 1 минг 200 тонна балиқ етиштириш қувватига эга балиқчилик кластерини ташкил этиш лойиҳасига 35 миллион доллар, кунлик минг тонна озиқ-овқат чиқиндиларини қайта ишлаш ҳисобига 500 тонна органик ўғит ҳамда балиқлар учун ем маҳсулотлари ишлаб чиқаришга ихтисослашган корхона қуриш лойиҳаси учун 40 миллион доллар сармоя киритади.

Сотрудничество будет крепнуть
Председатель совета правления сингапурской компании "OnePetra Holdings Pte Ltd" Деннис Лоук прибыл в Наманган с рабочим визитом.
На встрече, прошедшей в хокимияте области, между компанией "OnePetra Holdings Pte Ltd" и хокимиятом Наманганской области было подписано 3 инвестиционных соглашения на общую сумму более 110 миллионов долларов США.
Согласно подписанным соглашениям сингапурская компания на условиях внесения прямых инвестиций в полном объеме построит в Наманганской области на площади 25 гектаров птицеферму мощностью 1 миллион штук яиц в день, проектная стоимость которой составляет 16 миллионов долларов, на площади 20 гектаров - птицеферму мощностью 1 миллион штук перепелиных яиц в день стоимостью 16 миллионов долларов, на площади 5 гектаров - предприятие для переработки продукции этих двух ферм стоимостью 8 миллионов долларов.
Кроме того, сингапурские предприниматели внесут инвестиции в размере 35 миллионов долларов для осуществления проекта создания рыбоводческого кластера на площади 50 гектаров по производству 60 тонн креветок и 1200 тонн рыбы в год, а также 40 миллионов долларов - в проект по строительству предприятия, специализирующегося на производстве 500 тонн органических удобрений в день и кормов для рыбы за счет переработки тысячи тонн пищевых отходов.