Россия шаҳарларида “Made in Uzbekistan” миллий кўргазмалари ташкил этилади
Ўзбекистон билан Россия ўртасида савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни янада кенгайтириш, россиялик ишбилармон доира вакиллари ва аҳолини мамлакатимизда ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар билан таништириш мақсадида шу йил апрель-май ойларида Москва, Санкт-Петербург, Қозон, Иркутск, Новосибирск ва Екатеринбург шаҳарларида “Made in Uzbekistan” миллий кўргазмалари ташкил этилади.
Мазкур тадбирларда мамлакатимиз иқтисодиётининг етакчи тармоқлари вакиллари, хусусан, “Ўзбекозиқовқатхолдинг” компанияси вакиллари иштирок этиши кутилмоқда. Компания таркибидаги етакчи экспортёр корхоналар Ўзбекистон озиқ-овқат саноати салоҳиятини намойиш этади. Айни вақтда “Ўзбекозиқовқатхолдинг” томонидан “Made in Uzbekistan”миллий кўргазмаларига тайёргарлик ишлари бошлаб юборилган.
Маълумот ўрнида, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 20 декабрдаги “Экспортга кўмаклашиш ва уни рағбатлантиришни кучайтириш чора-тадбирлари тўғрисида” ги қарорига мувофиқ, Ўзбекистон брендлари ва маҳсулотларини хорижда тарғиб қилиш мақсадида “Made in Uzbekistan” миллий кўргазмасини ҳар йили ташкил этиш белгиланган.

Russian cities to host “Made in Uzbekistan” exhibitions
In April-May this year, Moscow, Saint Petersburg, Novosibirsk and Yekaterinburg will host “Made in Uzbekistan” national exhibitions to familiarize representatives of the business community and the population of Russia with products manufactured in Uzbekistan and to further expand trade, economic and investment cooperation between Uzbekistan and Russia.
Representatives of leading sectors of the economy of Uzbekistan, in particular, Uzbekoziqovqatholding, will attend these events. Leading exporting enterprises within the company will demonstrate the potential of Uzbekistan’s food industry. Currently, Uzbekoziqovqatholding is preparing for the exhibition.
In accordance with the resolution of the President of the Republic of Uzbekistan “On measures to strengthen cooperation and export promotion” of December 20, 2018, it is planned to organize “Made in Uzbekistan” national exhibition annually in order to promote Uzbek products and brands abroad.