2020 йил 5 март куни Тошкент шаҳар ҳокимлигида Bouygues компанияси вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди
Франциянинг “Bouygues” компанияси раҳбарияти билан учрашув бўлиб ўтди. Ўзаро мулоқот давомида Тошкент шаҳар ҳокимининг ўринбосари Бахтиёр Рахманкулов ўзаро ҳамкорликни мустаҳкамлашга ва пойтахтимизни ривожлантиришда кўмак беришга бўлган катта қизиқиш учун меҳмонларга миннатдорлик билдирди.
Делегация раҳбари – “Bouygues” Смарт сити бўлинмасининг бошлиғи Михаил Сушенко дўстона қабул учун миннатдорлик билдириб, компаниянинг Тошкент билан ҳамкорлик тажрибаси мавжудлигини эслатиб, “Шератон” меҳмонхонаси қурилиши лойиҳаси ҳақида сўз юритди. Шундан сўнг меҳмонлар компаниянинг бир неча йирик лойиҳалари ҳақида сўз юритдилар. Ашхободдаги анжуманлар саройи, Сингапурдаги “ақлли” стадион, Парижнинг шаҳар ёритилиши ва светофорларини бошқариш ва Дижон шаҳрининг “ақлли бошқаруви” шулар жумласидандир.
Дижонда шаҳарнинг барча воқеа-ҳодисалари ҳақидаги тезкор маълумот – полиция томонидан ҳуқуқбузарликлар, шаҳар хўжалигининг ҳолати, транспорт ва об-ҳаво билан боғлиқ эҳтимолли кутилмаган вазиятлар ҳақидаги ахборот келиб тушадиган марказ ташкил этилган. Масалан, каналларда ўрнатилган махсус қурилмалар сув сатҳи кўтарилаётгани ҳақида ахборот беради. Вазиятнинг тезкор таҳлили асосида зарурият туғилганда аҳолини хабардор қилиш қарори қабул қилинади ҳамда вазиятдан чиқиш чоралари белгиланади.
Компания имкониятларининг тақдими ва мулоқотдан сўнг Бахтиёр Рахманкулов меҳмонларга миннатдорлик билдирди ва тақдим қилинган таклифлар, лойиҳа ва ишланмалар пойтахтимиз учун ўта долзарблигини билдирди.

Встреча с представителями компании Bouygues
5 марта 2020 года в городском хокимияте прошла встреча с руководством французской компании Bouygues. Встречая делегацию, заместитель хокима города Ташкента Бахтиёр Рахманкулов поблагодарил гостей за огромный интерес к укреплению взаимного сотрудничества и содействия в развитии нашей столицы.
Руководитель делегации — начальник подразделения смарт-сити Bouygues Михаил Сушенко поблагодарил за тёплый приём и напомнил, что у компании есть опыт сотрудничества с Ташкентом — строительство гостиницы «Шератон». Далее гости ознакомили присутствующих с некоторыми крупными проектами компании, среди которых Протокольный дворец в Ашхабаде, «умный» стадион в Сингапуре, управление городским освещением и светофорами Парижа и «умное управление» городом Дижон.
В Дижоне создан центр, в который стекается оперативная информация о всех событиях в городе — о правонарушениях от полиции, о состоянии городского хозяйства, о транспорте и о возможных кризисных ситуациях, связанных с погодой. Например, специальные датчики в каналах передают информацию о поднятии уровня воды. На основании быстрого анализа ситуации в случае необходимости принимается решение об информировании населения, а также определяются меры по выходу из кризисной ситуации.
После презентации возможностей компании и конструктивной беседы Бахтиёр Рахманкулов поблагодарил гостей и отметил, что все презентованные предложения, проекты и разработки актуальны для нашей столицы, добавив, что после рассмотрения и обсуждения с соответствующими службами и ведомствами столицы будут уточнены рамки и спектр взаимодействия с Bouygues.
Несомненно, хокимият и французская компания будут сотрудничать, используя богатый опыт компании в цифровизации городских служб.