Қозоғистон савдо ва интеграция вазири Б.Султанов билан музокаралар бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 8 март куни Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков ва Қозоғистон Республикаси Савдо ва интеграция вазири Б.Султанов ўртасида Ўзбекистон-Қозоғистон чегарасидаги «Гишт Куприк – Жибек Жоли» чегара пости ҳудудида музокаралар бўлиб ўтди.
Музокаралар давомида жорий савдо-иқтисодий ҳамкорлик масалалари ва уни жадаллаштириш механизмлари муҳокама қилинди. Шу билан бирга, ушбу йўналишдаги ҳозирги ўсиш суръатлари қайд этилди - 2019 йил якунида савдо айланмаси 14 фоизга ўсиб, 3 миллиард доллардан ошди.
Шу нуқтаи назардан, Қозоғистон билан товарлар оқими мувозанатини таъминлаш орқали ўзаро савдо ҳажмини тубдан ошириш юзасидан ҳар икки мамлакатнинг тегишли вазирлик ва идоралари томонидан биргаликда ҳаракат қилишни талаб этадиган масалалар бўйича амалий тадбирларнинг бажарилишини кўриб чиқдилар. Жорий йилнинг апрель ойида ўзаро товар айирбошлаш ҳажмини ошириш бўйича Ўзбекистон-Қозоғистон идоралараро ишчи гуруҳининг йиғилишида батафсил ишлаб чиқилиши кўзда тутилган Ўзбекистон ва Қозоғистон ишлаб чиқарувчиларнинг рақобатбардош маҳсулотларини ўзаро етказиб бериш орқали товарлар тури ва ҳажмини кенгайтириш бўйича аниқ таклифлар билдирилди.
Икки давлатларнинг Президентлари томонидан йиллик ўзаро товар айланмасини яқин истиқболда 5 млрд.долларга, яқин 2-3 йилликда 10 млрд.долларга етказиш бўйича устувор вазифа белгилаб берилган.
Мулоқот давомида божхона нормалари ва стандартларини соддалаштириш ва уйғунлаштириш, божхона ахборот тизимларини бирлаштириш, замонавий логистика марказлари қуриш дастурини амалга ошириш, юкларни ташиш ва етказиб беришда вақт ҳамда моддий харажатларни сезиларли даражада камайтиришни таъминлайдиган чегара ўтиш жойларини реконструкция ва модернизация қилиш бўйича чора-тадбирларни ўз ичига олган ўзаро савдони ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Томонлар "Марказий Осиё" Халқаро савдо-иқтисодий ҳамкорлик марказини (ХСИҲМ) ташкил этиш бўйича ишларни кучайтиришга келишиб олдилар - ушбу лойиҳани амалга ошириш бўйича ҳаракатлар режаси биргаликда ишлаб чиқилиб, янги конструктив таклифлар эълон қилинди. Шунингдек, учрашув иштирокчилари ХСИҲМ ни жойлаштириш бўйича турли локацияларни кўриб чиқиб, ҳар бирининг афзалликлари ва камчиликларини ўрганиб чиқдилар.
Томонлан мавжуд савдо тўсиқларини биргаликда бартараф этиш бўйича “йўл харитасини” қабул қилишга келишиб олдилар ва жорий йил якунига қадар аниқ натижаларга эришишга қаратилган устувор тадбирлар режасини белгилаб олдилар.

Состоялись переговоры с министром торговли и интеграции Казахстана Б.Султановым
8 марта текущего года на узбекско-казахстанской границе на территории пограничного поста «Гишт Куприк – Жибек Жоли» состоялись переговоры между министром инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаковым и министром торговли и интеграции Республики Казахстан Б.Султановым.
В ходе переговоров были обсуждены вопросы текущего торгово-экономического сотрудничества и возможные механизмы для его интенсификации. При этом был отмечен текущий прогресс в данном направлении – по итогам 2019 года товарооборота вырос на 14% и превысил отметку в 3 млрд.долларов.
В данном контексте было рассмотрено выполнение практических действий по кардинальному увеличению объемов взаимной торговли с Казахстаном с обеспечением сбалансированности товарных потоков, в части имеющихся вопросов, требующих совместных действий причастных министерств и ведомств обеих стран. Были озвучены конкретные предложения по расширению номенклатуры и объемов товаров, в том числе за счет взаимных поставок конкурентоспособной продукции узбекского и казахстанского производства, что будет детально проработано в ходе совещания узбекско-казахской межведомственной рабочей группы по взаимному увеличению товарооборота в апреле текущего года. Президентами двух стран поставлена приоритетная задача по доведению объема годового товарооборота до 5 млрд долларов - в ближайшей перспективе, и до 10 млрд долларов – в ближайшие 2-3 года.
Отдельное внимание в ходе диалога было уделено вопросам комплексной поддержки взаимной торговли, что включало в себя меры по упрощению и гармонизации таможенных норм и стандартов, интеграции информационных систем таможенных служб, реализации программы строительства современных центров логистики, реконструкции и модернизации пунктов пропуска на границах, что позволит существенно сократить временные и материальные издержки при осуществлении поставок и грузоперевозок.