Миллий палата ва БМТ ҳамкорликни йўлга қўймоқда
Ўзбекистон Республикаси Инновацион соғлиқни сақлаш Миллий палатаси раиси Равшан Изомов ЮНИСЕФ ва ЮНФПАнинг мамлакатимиздаги ваколатхоналари вакиллари билан музокара олиб борди.
Музокара аввалида ЮНИСЕФнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси Болалар саломатлиги ва фаровонлиги секцияси раҳбари Суфан Гуо хоним ва ЮНФПАнинг мамлакатимиздаги ваколатхонаси вакили ўринбосари Камолхон Иномхўжаев ўтган 1,5 йил мобайнида Миллий палата Ўзбекистон соғлиқни сақлаш тизимидаги ислоҳотларни амалга оширишда ишончли ҳамкор эканини таъкидлади.
Томонлар истиқболдаги икки томонлама самарали ҳамкорлик масалаларини муҳокама этди. Жумладан, Суфан Гуо ЮНИСЕФ билан ҳамкорликда Ўзбекистонда вакциналарни сақлашга мўлжалланган совутгич омборлари қурилиши лойиҳаси ниҳоясига етказилаётгани, мазкур лойиҳанинг муваффақиятли амалга оширилишида ходимларнинг маҳорати ва масъулияти, омборхоналар мониторингини ўтказиш, уларнинг ҳарорати, вакциналарни сақлаш режимининг талаб даражасида бўлиши муҳим аҳамиятга эга эканини таъкидлади. Зеро, гап болаларни эмлаш ҳақида кетмоқда.
Равшан Изомов Миллий палата ва унинг жойлардаги 14 бўлинмаси ЮНИСЕФга лойиҳаларни амалга оширишда ёрдам беришга тайёр эканини таъкидлади.
Камолхон Иномхўжаев ЮНФПА Миллий палата билан халқаро меъёрларга жавоб берадиган тиббий услубий қўлланмалар ва клиник йўриқномаларни ишлаб чиқиш борасида ҳамкорлик қилиши мумкинлигини айтиб ўтди.
Музокара давомида БМТ тузилмалари томонидан амалга оширилаётган, жумладан, минглаб аёллар саломатлигини сақлашга ёрдам берадиган скрининг, бачадон бўйини ракини дастлабки босқичда аниқлашга қаратилган бир қатор лойиҳалар ва бошқа масалалар муҳокама қилинди.
Миллий палата раҳбари бу каби лойиҳаларни татбиқ этишда ҳамкорлик қилишга тайёр эканини билдирди. Ўзаро ҳамкорликни давом эттириш, лойиҳаларни амалга татбиқ этишда ходимлар салоҳиятини инобатга олган ҳолда, халқаро экспертларни жалб этиш, ҳамкорликда танлаб олинган лойиҳаларни амалга ошириш учун аниқ стратегия ва қадамларни ишлаб чиқиш хусусида келишувга эришилди.

Национальная палата и управления ООН налаживают партнерство
Председатель Национальной палаты инновационного здравоохранения Республики Узбекистан Ровшан Изамов провел переговоры с представителями офисов ЮНИСЕФ и ЮНФПА в нашей стране.
На встрече руководитель секции здоровья и благополучия ребенка представительства Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) в Узбекистане Суфан Гуо и заместитель представителя Фонда ООН в области народонаселения (ЮНФПА) в нашей стране Камолхон Иномходжаев отметили, что за полтора года своей работы Национальная палата инновационного здравоохранения проявила себя в качестве компетентного партнера в деле реформирования системы здравоохранения Узбекистана.
В этой связи стороны обсудили перспективные направления двустороннего сотрудничества. В частности, Суфан Гуо отметила важность реализации в Узбекистане проекта по вакцинированию, в рамках которого в стране при содействии ЮНИСЕФ завершается строительство специальных холодовых складов, предназначенных для хранения вакцин. Большую роль в успешной реализации данного проекта играют квалификация и ответственность персонала, а также мониторинг состояния складов. Это связано с особыми характеристиками температурного режима и условий для хранения вакцин, которые должны неукоснительно соблюдаться для эффективности данных медицинских препаратов. Особенно важно это с учетом того, что вакцинируются дети.
Ровшаном Изамовым было подчеркнуто, что Национальная палата готова оказать содействие ЮНИСЕФ в реализации данного проекта с привлечением 14-ти своих территориальных подразделений.
По словам Камолхона Иномходжаева, ЮНФПА и Национальная палата могли бы плодотворно сотрудничать в области разработки современных методических пособий и клинических руководств по международным стандартам.
Стороны обсудили также реализуемый структурами ООН ряд проектов, в том числе по скринингу, направленному на раннюю диагностику рака шейки матки, что является важным для здоровья тысяч женщин. Национальной палатой была выражена готовность оказать содействие в реализации данных проектов, цель которых – сделать население Узбекистана более здоровым, а значит – процветающим.
Была достигнута договоренность о продолжении сотрудничества, в том числе с учетом потенциала создания совместных рабочих групп с привлечением экспертов международного уровня, разработки стратегии и конкретных шагов по выполнению проектов, которые будут отобраны для совместной реализации.