Тошкент шаҳридаги инвестиция лойиҳалари бўйича топшириқлар берилди
7 март куни Президент Шавкат Мирзиёев Тошкент шаҳрида амалга оширилиши режалаштирилган инвестиция лойиҳалари муҳокамасига бағишланган йиғилиш ўтказди.
Пойтахтимизда 2020-2022 йилларда умумий қиймати 9 миллиард 884 миллион долларлик 762 та инвестиция лойиҳасини амалга ошириш режалаштирилган. Уларнинг 122 таси давлат дастури, 640 таси ҳудудий инвестиция дастурлари доирасидадир.
Хусусан, саноат соҳасида 1 миллиард 890 миллион долларлик 242 та лойиҳа, хизмат кўрсатиш йўналишида 4 миллиард 966 миллион долларлик 337 лойиҳа амалга оширилиши мўлжалланган. Замонавий турар жой қурилиши бўйича 3 миллиард 328 миллион долларлик 183 та объект бунёд этилиши кўзда тутилган.
Йиғилишда ҳар бир тумандаги истиқболли лойиҳалар тақдимоти ўтказилди.
«Сергели» индустриал парки» кичик саноат зонасида амалга ошириладиган умумий қиймати 350 миллион долларлик, Яшнобод туманидаги Технопаркда умумий қиймати 418 миллион долларлик лойиҳалар уларнинг энг муҳимларидан.
Яккасарой кичик саноат зонаси ҳудудида ташкил қилинадиган Тошкент ишбилармонлик маркази, «Юнусобод сити»даги замонавий турар жой, кўнгилочар ва ишбилармонлик марказлари ҳам шаҳар ривожига хизмат қилади.
– Инвестиция ва экспортдан мақсад – ишчи жой, қўшимча даромад. Тошкентда бу борада жуда катта ресурслар бор. Ҳозирча уларнинг ярмидан ҳам фойдаланилмаяпти. Шунинг учун ҳар бир туман кесимида кичик ва ўрта корхоналарни ўрганиб, ишлаб чиқариш ва экспорт имкониятларини кенгайтириш, халқимизга кафолатланган даромад манбаи яратиш керак, – деди Шавкат Мирзиёев йиғилишда.
2020 йилда жами 4,8 миллиард доллар инвестициялар ўзлаштирилиши натижасида 400 дан ортиқ лойиҳалар фойдаланишга топширилиши маълум қилинди. Булар доирасида 32050 та янги иш ўрни яратилиши режалаштирилган.
Шунингдек, жорий йилда 710,5 миллион доллар миқдорида экспорт қилиниши мўлжалланган. Шундан қарийб 674 миллион доллари саноат маҳсулотлари, 36,5 миллион доллари мева-сабзавот маҳсулотларига тўғри келади.
– Олтиариқ тумани 120 миллион долларлик экспорт қиляпти. Тошкентдагидек саноат объектлари, коммуникация уларда йўқ. Пойтахтда зарур инфратузилма бор! Ҳокимлар ертўлани тозалаш билан шуғулланадиган вақт ўтди. Энди туман раҳбарлари тадбиркорликни ривожлантириб, тадбиркорларни айланма маблағлар билан таъминлаб, экспортига кўмаклашиб, улар билан манзилли ишлаши керак. Сизлар ўзгармас экансиз, вазият ўзгармайди, – дея таъкидлади Президент.
Инвестициялар жалб этиб, зарурат бўлса, ташқи бошқарувга бериб, саноатнинг янги йўналишларини йўлга қўйиш бўйича топшириқлар берилди.

President gives instructions on investment projects in Tashkent city
On March 7, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting to discuss investment projects that are planned to be implemented in the city of Tashkent.
In 2020-2022, it is planned to implement 762 projects worth 9 billion 884 million USD in Tashkent, including 122 projects under the state and 640 projects under regional investment programs.
242 projects worth 1 billion 890 million USD are planned to be implemented in industry, 337 projects worth 4 billion 966 million USD in the service sector. In housing construction, it is planned to build 183 objects for 3 billion 328 million dollars.
Presentation of promising projects for each district of Tashkent took place at the meeting.
The most important projects are those worth 350 million dollars in the small industrial zone “Industrial Park “Sergeli” and in the amount of 418 million dollars in the Technopark of Yashnabad district.
Development of Tashkent Business Center in Yakkasaray small industrial zone, as well as the erected modern houses, entertainment and business centers in Yunusabad City, are called upon to contribute to the city development.
“Investments and exports are aimed at creating jobs, additional income. Tashkent has very large resources. Currently, they are not even half used. Therefore, we should take full advantage of this, study the potential of small and medium enterprises in the context of each district, expand production and export opportunities, create sources of guaranteed income for people”, said Shavkat Mirziyoyev.
It was noted that more than 400 projects will be implemented in 2020 as a result of development of investments for 4.8 billion USD. This will serve to create more than 32 thousand new jobs.
This year it is planned to export for 710.5 million USD: industrial products for almost 674 million and food products for 36.5 million USD.
“Altyaryk district exports products worth 120 million USD. This is despite the fact that they do not have such industrial facilities and communications as in Tashkent. The capital has all the infrastructure. The time has come for khokims to stop raking the closets. Now, heads of districts must develop entrepreneurship, provide working capital, promote exports, work with clients. The situation will not change until you won’t change yourself”, the President said.
Instructions were given for attracting investments, as well as external management where required, opening new industries.