Тошкент шаҳридаги инвестиция лойиҳалари бўйича топшириқлар берилди
7 март куни Президент Шавкат Мирзиёев Тошкент шаҳрида амалга оширилиши режалаштирилган инвестиция лойиҳалари муҳокамасига бағишланган йиғилиш ўтказди.
Пойтахтимизда 2020-2022 йилларда умумий қиймати 9 миллиард 884 миллион долларлик 762 та инвестиция лойиҳасини амалга ошириш режалаштирилган. Уларнинг 122 таси давлат дастури, 640 таси ҳудудий инвестиция дастурлари доирасидадир.
Хусусан, саноат соҳасида 1 миллиард 890 миллион долларлик 242 та лойиҳа, хизмат кўрсатиш йўналишида 4 миллиард 966 миллион долларлик 337 лойиҳа амалга оширилиши мўлжалланган. Замонавий турар жой қурилиши бўйича 3 миллиард 328 миллион долларлик 183 та объект бунёд этилиши кўзда тутилган.
Йиғилишда ҳар бир тумандаги истиқболли лойиҳалар тақдимоти ўтказилди.
«Сергели» индустриал парки» кичик саноат зонасида амалга ошириладиган умумий қиймати 350 миллион долларлик, Яшнобод туманидаги Технопаркда умумий қиймати 418 миллион долларлик лойиҳалар уларнинг энг муҳимларидан.
Яккасарой кичик саноат зонаси ҳудудида ташкил қилинадиган Тошкент ишбилармонлик маркази, «Юнусобод сити»даги замонавий турар жой, кўнгилочар ва ишбилармонлик марказлари ҳам шаҳар ривожига хизмат қилади.
– Инвестиция ва экспортдан мақсад – ишчи жой, қўшимча даромад. Тошкентда бу борада жуда катта ресурслар бор. Ҳозирча уларнинг ярмидан ҳам фойдаланилмаяпти. Шунинг учун ҳар бир туман кесимида кичик ва ўрта корхоналарни ўрганиб, ишлаб чиқариш ва экспорт имкониятларини кенгайтириш, халқимизга кафолатланган даромад манбаи яратиш керак, – деди Шавкат Мирзиёев йиғилишда.
2020 йилда жами 4,8 миллиард доллар инвестициялар ўзлаштирилиши натижасида 400 дан ортиқ лойиҳалар фойдаланишга топширилиши маълум қилинди. Булар доирасида 32050 та янги иш ўрни яратилиши режалаштирилган.
Шунингдек, жорий йилда 710,5 миллион доллар миқдорида экспорт қилиниши мўлжалланган. Шундан қарийб 674 миллион доллари саноат маҳсулотлари, 36,5 миллион доллари мева-сабзавот маҳсулотларига тўғри келади.
– Олтиариқ тумани 120 миллион долларлик экспорт қиляпти. Тошкентдагидек саноат объектлари, коммуникация уларда йўқ. Пойтахтда зарур инфратузилма бор! Ҳокимлар ертўлани тозалаш билан шуғулланадиган вақт ўтди. Энди туман раҳбарлари тадбиркорликни ривожлантириб, тадбиркорларни айланма маблағлар билан таъминлаб, экспортига кўмаклашиб, улар билан манзилли ишлаши керак. Сизлар ўзгармас экансиз, вазият ўзгармайди, – дея таъкидлади Президент.
Инвестициялар жалб этиб, зарурат бўлса, ташқи бошқарувга бериб, саноатнинг янги йўналишларини йўлга қўйиш бўйича топшириқлар берилди.

Даны поручения по инвестиционным проектам города Ташкента
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 7 марта провел совещание, посвященное обсуждению инвестиционных проектов, которые планируется реализовать в городе Ташкенте.
В 2020-2022 годы в столице планируется реализовать 762 проекта общей стоимостью 9 миллиардов 884 миллиона долларов, в том числе 122 проекта в рамках государственной и 640 проектов в рамках региональных инвестиционных программ.
В частности, 242 проекта на сумму 1 миллиард 890 миллионов долларов намечено осуществить в промышленности, 337 проектов на 4 миллиарда 966 миллионов долларов – в сфере услуг. В жилищном строительстве планируется построить 183 объекта на 3 миллиарда 328 миллионов долларов.
На совещании состоялась презентация перспективных проектов по каждому району Ташкента.
Среди представленных важнейшими являются проекты общей стоимостью 350 миллионов долларов в малой промышленной зоне «Индустриальный парк «Сергели» и на сумму 418 миллионов долларов в Технопарке, что в Яшнабадском районе.
Развитию города призваны способствовать создаваемые Ташкентский деловой центр на территории Яккасарайской малой промышленной зоны, а также воздвигаемые современные дома, развлекательные и деловые центры в «Юнусабад сити».
– Инвестиции и экспорт имеют под собой цель создать рабочие места, дополнительные доходы. Ташкент располагает очень большими ресурсами. В настоящее время они не используются даже наполовину. Поэтому следует воспользоваться этим в полной мере, изучить потенциал малых и средних предприятий в разрезе каждого района, расширить производственные и экспортные возможности, создать источники гарантированного дохода для людей, – сказал Шавкат Мирзиёев на совещании.
Отмечалось, что в 2020 году в результате освоения инвестиций на 4,8 миллиарда долларов будут реализованы свыше 400 проектов. Они позволят создать более 32 тысяч новых рабочих мест.
Вместе с тем в нынешнем году планируется экспорт на 710,5 миллиона долларов: промышленной продукции почти на 674 миллиона и продовольственных товаров на 36,5 миллиона долларов.
- Алтыарыкский район экспортирует на 120 миллионов долларов. Это несмотря на то, что таких промышленных объектов, коммуникаций, как в Ташкенте, у них нет. В столице же имеется вся инфраструктура. Пришло время хокимам перестать разгребать чуланы. Теперь главы районов должны развивать предпринимательство, обеспечивать оборотными средствами, содействовать экспорту, адресно работать с клиентами. Ситуация не изменится, пока вы сами не изменитесь, - отметил Президент.
Даны поручения по привлечению инвестиций, а также внешнего управления где требуется, открытию новых отраслей промышленности.