Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида Европа тикланиш ва тараққиёт банки президенти С.Чакрабарти билан учрашув бўлиб ўтди
Жорий йил 5 март куни Инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ) президенти С.Чакрабарти билан учрашув ўтказиб, унинг давомида икки томонлама ҳамкорлик масалалари, 2019 йилдаги қўшма фаолият натижалари, амалга оширилаётган лойиҳаларнинг ҳозирги ҳолати ва 2020 йилда ўзаро алоқаларни кенгайтириш истиқболлари муҳокама қилинди.
С. Чакрабарти Ўзбекистонда иқтисодиётни либераллаштириш бўйича кўрилаётган чора-тадбирларни ҳамда хорижий сармоядорлар учун яратилган шароитларни юқори баҳолади.
Шунингдек, Банк президенти 2019 йилда Ўзбекистон экспорти ва тўғридан-тўғри жалб қилинган инвестицияларни мисли кўрилмаган даражада ўсганини қайд этди.
Ҳозирги вақтда ўзаро ҳамкорлик портфелини Банкнинг 1,8 миллиард евродан ортиқ  имтиёзли молиялаштириш маблағларини  жалб этиш ҳисобига 78 та тугалланган ва давом этаётган устувор лойиҳалар шакллантиради.
Лойиҳалар энергетика, транспорт ва уй-жой-коммунал инфратузилмани модернизация қилиш, қишлоқ хўжалигига инвестициялар киритиш, хусусий секторни ривожлантиришни каби муҳим тармоқлар ва йўналишларни қамраб олади.
2023 йилгача бўлган узоқ муддатли Ҳамкорлик дастури доирасида фақат 2019 йилни ўзида ЕТТБ томонидан умумий қиймати 500 миллион евродан ошадиган лойиҳаларни молиялаштирилиши маъқуллади ва бунинг натижасида Банкнинг Ўзбекистондаги амалга оширилаётган ингвестиция лойҳалари портфели 1 миллиард доллар кўрсаткичидан ошди.
Бундан ташқари, ЕТТБ нинг етакчи экспертлари давлат корхоналарини ва капитал бозори ислоҳ қилиш, давлат банкларини хусусийлаштириш, давлат-хусусий шериклик асосида лойиҳаларни амалга ошириш учун стратегик инвесторларни аниқлаш бўйича ташаббусларда фаол иштирок этадилар.
ЕТТБ президенти, Ўзбекистон томонидан амалга оширилаётган иқтисодий ислоҳотлар ва таркибий ўзгаришларни қўллаб-қувватлаш ЕТТБ нинг устувор йўналишларидан бири эканлигини ва келгусида ўзбек ташаббусларини молиялаштириш динамикаси фақат ўсиб боришини қайд этди.
У томонидан Банкнинг  аҳолини тадбиркорлик фаолиятига фаол жалб қилишга ва қўшимча иш ўринлари яратишга имкон берадиган хусусий сектордаги лойиҳаларни молиялаштиришга алоҳида эътибор қаратиш тўғрисидаги режалари баён этилди.
Қўшма тадбирлар доирасидаги ҳамкорлик истиқболларига ҳам тўҳталиб ўтилди - 2023 йилда ЕТТБ Бошқарув кенгашининг йиллик йиғилишини Самарқанд шаҳрида ўтказиш ташаббуси муҳокама қилинди. Мазкур масала бўйича якуний қарор жорий йил май ойида Лондондаги Бошқарувчилар кенгашининг йиллик йиғилишида қабул қилинади.
Учрашув якунида имзоланган битимлар доирасида амалга оширилаётган лойиҳалар бўйича  маблағларни биргаликдаги саъй-ҳаракатлар эвазига ўзлаштиришни тезлаштириш юзасидан келишувга эришилди ҳамда ЕТТБ томонидан "Иссиқлик электр станциялари" ОАЖ объектларини модернизациясига 190,6 миллион АҚШ доллари миқдоридаги маблағларни молиялаштириши тўғрисида янги келишув имзоланди.

В Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялась встреча с Президентом Европейского банка реконструкции и развития С.Чакрабарти
5 марта текущего года министр инвестиций и внешней торговли С. Умурзаков провел встречу с Президентом Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) С. Чакрабарти, в ходе которой стороны обсудили вопросы двустороннего сотрудничества, итоги совместной деятельности в 2019 году, текущее состояние реализуемых проектов и перспективы расширения взаимодействия в 2020 году.
С. Чакрабарти высоко оценил принятые в Узбекистане меры по либерализации экономики, а также условия, созданные для иностранных инвесторов.
Президент банка также отметил беспрецедентный рост объемов узбекского экспорта и привлеченных прямых инвестиций в Узбекистан по итогам 2019 года.
В настоящее время портфель взаимного сотрудничества формируют порядка 78 реализованных и осуществляемых приоритетных проектов с привлечением льготного финансирования Банка на сумму более 1,8 миллиарда евро.
Проекты охватывают такие важные сферы и направления, как модернизация энергетической, транспортной и жилищно-коммунальной инфраструктуры, инвестиции в сферу сельского хозяйства, развитие частного сектора.
В рамках долгосрочной Программы партнерства на период до 2023 года, только в 2019 году со стороны ЕБРР одобрено финансирование проектов на общую сумму более 500 млн евро, в результате чего портфель реализуемых инвестиционных проектов Банка в Узбекистане превысил отметку в 1 млрд долларов.
Кроме того, ведущие эксперты ЕБРР активно участвуют в инициативах по реформированию государственных предприятий, рынка капитала, приватизации государственных банков, определению стратегических инвесторов для реализации проектов на основе ГЧП.
Президент ЕБРР подчеркнул, что поддержка инициированных Узбекистаном экономических реформ и структурных преобразований является одним из приоритетов ЕБРР и динамика финансирования узбекских инициатив будет только прогрессировать.
Отдельно им было отмечено намерение Банка акцентировать внимание на финансировании проектов в частном секторе, что позволит активно привлекать население к предпринимательской деятельности и создавать дополнительные рабочие места.
Затрагивались также перспективы сотрудничества в рамках совместных мероприятий – была обсуждена инициатива по проведению в 2023 году Ежегодного заседания Совета управляющих ЕБРР в Самарканде. Окончательное решение по данному вопросу будет принято в мае текущего года в ходе Ежегодного заседания Совета управляющих ЕБРР в Лондоне.
По итогам встречи была достигнута договоренность совместными усилиями ускорить освоение средств в рамках подписанных соглашений по реализуемым проектам, а также подписано новое соглашение о финансировании ЕБРР модернизации объектов АО «Тепловые электрические станции» на сумму 190,6 млн. долл.